Dietologët mendojnë se një mëngjes i shëndetshëm duhet të përmbajë 400-700 kalori dhe elemente ushqyese që karikojnë trupin tonë me energji. Nuk rekomandohet të konsumoni disa ushqime të caktuara në mëngjes edhe nëse jeni të mësuar me to.

Hidhuni një sy se për cilat ushqime e kemi fjalën dhe kështu mund të kontrolloni nëse mëngjesi i sotëm ishte i shëndetshëm apo jo.

11. Krepat dhe petullat e ëmbla

© depositphotos.com © pixabay.com

Këto ushqime të shijshme dhe të ëmbla ju ngopin dhe në qoftë se ju shtoni mjaltë ose reçel, niveli i insulinës në gjak bëhet jashtëzakonisht i lartë. Ky lloj mëngjesi kontribuon në shëndoshje, ndikon në gjendjen shpirtërore dhe mund t’ju bëjë madje të keni luhatje humori.

Rekomandim: Provoni receta të reja, zëvendësoni miellin e miellit me miell tërshëre dhe hani disa fruta të freskëta dhe manaferra në vend të shijes së ëmbël. Por mos hani shumë fruta dhe manaferra në mëngjes, ata mund të shkaktojnë gazra.

10. Drithëra dhe muesli

© depositphotos.com © pexels.com

Këto ushqime përmbajnë shumë sheqer, por jo fibra dhe proteina. Hulumtimet tregojnë se një mëngjes që përmban shumë karbohidrate bën që ju të hani më shumë gjatë drekës.

Subjektet që konsumonin 3 gr proteina dhe 40 gr karbohidrate në mëngjes, ndiheshin të uritur më shpejt se ata që konsumonin ushqime të larta në proteina.

Njerëzit të cilët janë më të ndjeshëm ndaj zhvillimit të diabetit dhe fëmijët e vegjël duhet të shmangin konsumimin e drithërave për shkak të nivelit të lartë të sheqerit.

Rekomandim: Zgjidhni drithëra dhe muesli pa sheqer. Shtoni disa arra dhe fara liri për të marrë sasinë e nevojshme të proteinave.

9. Buka e bardhë

© depositphotos.com © depositphotos.com

Buka e bardhë nuk është e mirë për ju dhe sa më shumë ta konsumoni atë, aq më e dëmshme është. Sa më e djegur të jetë si bukë e thekur, aq më shumë elemente kancerogjene përmban.

Rekomandim: Zëvendësoni bukën e bardhë me bukë gruri dhe nëse doni bukë të thekur, gjithmonë sigurohuni që nuk ka kore të djegur.

8. Nutella dhe përbërje çokollate

© depositphotos.com © pixabay.com

Shkencëtarët llogaritur se 2 lugë Nutella përmban 83% të konsumit të përditshëm të rekomanduar të sheqerit për gratë.

Kjo dozë mund të përmirësojë humorin tuaj në mëngjes, por energjia do të zhduket shpejt dhe do të filloni të ndiheni të lodhur. Përveç kësaj, këto përhapje përmbajnë vaj palme që është vërtet i keq për shëndetin tonë.

Rekomandim: Ne mund të zëvendësojmë përbërjen e çokollatës së ëmbël me gjalpë kikiriku që nuk ka sheqer por përmban mjaft proteina dhe yndyra të shëndetshme.

7. Oriz i bardhë

© depositphotos.com © jules/flickr

Orizi i bardhë përmban shumë karbohidrate. Sipas studimeve, ai gjithashtu mund të shkaktojë probleme të tretjes, sepse ka shumë niseshte dhe asnjë fibër.

Rekomandim: Ne mund të hanë oriz në ngjyrë kafe në vend të të bardhit: ai tretet më ngadalë dhe është më i mirë në furnizimin e trupit tonë me energji. Për të gatuar mëngjesin më shpejt, lëreni në ujë orizin një natë më parë.

6. Smoothie

© pixabay.com © depositphotos.com

Kur ne përgatisim një smoothie, nganjëherë ne shtojmë shumë përbërës gabimisht. Frutat dhe perimet e humbasin formën e tyre dhe mendojmë se racioni është shumë i vogël për të kënaqur urinë tonë.

Ndaj, ne e dekorojmë atë me krem duke menduar se ne po e bëjmë atë më ushqyes. Si rezultat, smoothie juaj tejmbushet me sheqerna të pasaturuara. Përveç kësaj, nuk rekomandohet të hani portokall, mango ose banane në mëngjes.

Rekomandim: Ju mund të përdorni gota matëse për të kuptuar se sa përbërës ju nevojiten.

5. Qumësht

© depositphotos.com

Shkencëtarët nuk e rekomandojnë konsumimin e qumështit në mëngjes para ngrënies sepse stimulon prodhimin e acidit të stomakut dhe mund të shkaktojë urth. Ai gjithashtu mund të kontribuojë në shfaqjen e puçrrave nëse një person është i prirur ndaj kësaj sëmundjeje.

Rekomandim: Ju mund të pini qumësht në mëngjes, por vetëm pas konsumit të ushqimit tuaj.

4. Kos pa yndyrë

© depositphotos.com © depositphotos.com

Sipas mendimit të shkencëtarëve, kosi pa yndyrë përmban po aq substanca të dobishme sa një racion akulloreje. Nëse doni të ndiqni një dietë të shëndetshme, mos ndaloni së konsumuari qumështin dhe kosin me yndyrë.

Ai në të vërtetë kontribuon në prodhimin e kolecistokininës së hormoneve që na ndihmon të dobësohemi, të rrisim rezistencën ndaj stresit dhe të na mbushë me gëzim.

Rekomandim: Zgjidhni kos natyral që përmbajnë 3-5% yndyrë.

3. Sanduiçët e shpejtë

© depositphotos.com © pixabay.com

Ndonjëherë, kur jemi në ngut, nuk hamë në shtëpi dhe përfundojmë duke blerë ushqim të shpejtë.

Si rregull, sanduiçet nga restorantet apo tezgat e ushqimit të shpejtë përmbajnë shumë elemente kancerogjene dhe yndyrna të dëmshme dhe kërkohet më shumë kohë dhe përpjekje për të tretur kaloritë e tepërta të tyre.

Rekomandim: Bëni vetë sanduiçe duke përdorur përbërës të freskët dhe të shëndetshëm.

2. Salsiçe

© depositphotos.com © pixabay.com

Salsiçet përmbajnë yndyrna, kripë, aditivë për shijen dhe konservues që irritojnë stomakun tonë dhe madje rrisin rrezikun e prekjes nga kanceri.

Rekomandim: Pulë e zier ose e pjekur është një alternativë e mirë kundrejt salsiçeve.

1. Proshutë dhe vezë

© depositphotos.com © depositphotos.com © depositphotos.com

Dietologët nuk rekomandojnë të hani vezë me proshutë çdo mëngjes, sepse proshutat përmbajnë një sasi të madhe kolesteroli dhe yndyrna të ngopura që shkaktojnë sëmundje kardiovaskulare.

Rekomandim: Një omëletë është mënyrë më e shëndetshme se sa vezët e skuqura me proshutë. Ju gjithashtu mund të shtoni perime si domate ose brokoli.