Nickeline/shutterstock

Gjetja e ekuilibrit të duhur për një dietë diabetike mund të jetë e vështirë. Nëse jeni një nga njerëzit që vuajnë nga diabeti, kontrollimi i simptomave mund të duket i pamundur.

Fatmirësisht, kjo traditë e lashtë kineze mund të jetë receta e fshehtë shëruese që prisni.

Gjethet e Mangos, veçanërisht ekstrakti i tyre, janë përdorur për të trajtuar astmën dhe diabetin për shekuj me radhë. Këto gjethe janë të mbushura me vitamina esenciale dhe ushqyes që e bëjnë jetën paksa më të menaxhueshme për diabetikët.

Si fillim, ekstrakti mund të përmirësojë prodhimin e insulinës dhe shpërndarjen e glukozës, duke stabilizuar në mënyrë efektive nivelet e sheqerit në gjak në diabetikët. Dhe për shkak se gjethet e mangos janë të pasura me pektin, vitaminë C dhe fibra, ato gjithashtu mund të ulin kolesterolin e keq.

Plus, gjethet e mangos mund të zvogëlojnë ato simptomat e bezdisshme të përditshme të diabetit, të tilla si urinimi i shpeshtë gjatë natës, humbje peshe e pashpjegueshme dhe shikim i turbullt. Thuajuni lamtumirë suplementeve hutuese!

Nuk jeni diabetik? Nuk ka problem – prapë mund të korrni përfitime nga këto gjethe mrekullibërëse.

Falë niveleve të larta të antioksidantëve, ato mund të ndihmojnë në largimin e toksinave nga trupi dhe t’ju mbrojnë nga alergjitë.

Dolly MJ/shutterstock

Mbështetet edhe nga shkenca. Një studim i vitit 2010 zbuloi se kafshëve që u jepnin ekstraktin e mangos absorbonin më pak glukozë përmes traktit të tyre gastrointestinal, duke ulur nivelin e sheqerit në gjak.

Të përfituarit nga ky ilaç natyral nuk mund të jetë më e lehtë. Thjesht zieni 10-15 gjethe të freskëta në ujë dhe lërini aty gjatë gjithë natës.

Në mëngjes, pini çajin e mangos para se të konsumoni mëngjesin. Bëjeni tuajin këtë ritual të përditshëm për dy deri tre muaj dhe shumë shpejt do të jeni në rrugën e duhur për një jetë më të gjatë dhe më të lumtur!