Njëherë një doktor i njohur pati thënë, “njerëzit nuk duhet të kujdesen për shëndetin, ata duhet të kujdesen që të forcojnë sistemin imunitar”.

Me të drejtë ky doktor, pasi me këtë që ka thënë ai nënkupton faktin që po u kujdesëm për sistemin imunitar atëherë për rrjedhojë jemi kujdesur edhe për shëndetin.

Shkaku i bajameve është një bakterie e quajtur Streptococcus pyogenes ose grupi A Streptococcus.

Është baktere shumë ngjitëse dhe trajtimet më të zakonshme janë antibiotikët, por studimet kanë treguar se antibiotikët janë vetëm pak të efektshëm kur bëhet fjalë për bajame të qelbëzuara.

Ndaj nëse po luftoni me bajamet kronike, mund të provoni disa mjete të cilat mund t’i gjeni lehtë në shtëpinë tuaj në mënyrë që sistemi juaj imunitar të forcohet.

1.Vitamina D

@depositphotos

Studimet kanë treguar se Vitamina D luan një rol të rëndësishëm në mbajtjen e sistemit imunitar të fortë. Sipas një studimi të fundit, ekziston një lidhje midis mungesës së vitaminës D dhe rishfaqjes së vështirësive në frymëmarrje të shkaktuara nga bakteret e grupit A.

Nëse merrni dozën tuaj të përditshme të vitaminës D, mund t’ju ndihmojë të parandaloni qelbëzimin e bajameve dhe t’i kuroni ato.

2.Çaji bimor

@organic facts

Çaji bimor është një ilaç i përsosur për të zbutur fytin tuaj. Ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve dhe trajton inflamacionin. Çaji kamomilit ka antioksidantë që zvogëlojnë dhimbjen, entjet dhe skuqjet.

Çaji i luleradhiqes është një tjetër ilaç që e gjeni në shtëpinë tuaj. Ai trajton infeksionet dhe nxit sistemin tuaj imunitar.

3.Uthull molle

@pinterest

Është një anti bakterial natyror në sajë të acidit acetik që përmban. Nëse pini pak nga uthulla e mollës teksa jeni të sëmurë me bajame, ajo do të ndihmojë duke vrarë bakteret e rrezikshme dhe inkurajon rritjen e baktereve të dobishme.

4.Kripa e Himalajeve

@pinteres

Kripa rozë e Himalajave mund të ndihmojë në uljen e ejntjeve tek bajamet. Gjithashtu rrit përkohësisht ekuilibrin e pH të gojës suaj për të krijuar një ambient alkaline. Kjo e bën të vështirë që bakteret të mbijetojnë. Kripa e Himalajeve është një antibakterial natyror dhe anti –flamator.

5.Vaj karamele mente

@indiamart

Vaji karamele mente është një ilaç natyral për dhembje fyti. Përmban mentol e cila shkakton një ndjesi ftohje në fyt dhe ka një efekt qetësues në trup. Thjesht shtoni 1-2 pika vaj mente në një gotë me ujë dhe pijeni.

6.Mjalti bio

@biohoney

Mjalti bio ka fuqi shëruese në sajë të veprimatrisë së saj antibakteriale. Ka aftësinë për të krijuar një barrierë mbrojtëse dhe për të parandaluar infeksionin. Gjithashtu rrit sistemin imunitar me antioksidantët e shumtë që përmban.

7.Supë kockash

@WebLibrary

Supa me kocka është një qetësues dhe i lehtë për t’u ngrënë kur keni dhembje fyti. Përmban minerale që trupi juaj mund ta ketë të lehtë për t’i marrë përfshirë kalciumin, magnezin dhe fosfor. Supa me kocka hidraton trupin tuaj.

8.Boronica

@unknown

Boronica ka antibakaterial dhe efekte antivirale të cilat mund të luftojnë bajamet e qelbëzuara. Ju mund të pini një çaj boronice ose të përdorni pluhurin e tyre. Madje mund ta blini atë edhe në formë të lëngshme.

9.Vaj limoni

@inspiringfood

Në sajë të proteinave të tij natyrore antibakteriale, vaji i limonit mund të ndihmojë të pastrojë trupin nga toksinat. Ai mund të ndalojë rritjen e baktereve rezistente ndaj antibiotikëve.

Mund ta përdorni si një ilaç në shtëpi për fytin duke shtuar 1-2 pika në një gotë ujë. Gjithashtu mund ta shtoni edhe në çaj bimor për më shumë shije dhe nxitje shtesë shëndetësore.

Nëse e vlerësoni këtë artikull të dobishëm, ju lutemi SHPËRNDAJENI atë me familjen dhe miqtë tuaj në Facebook!