Pas një dite të lodhshme, stresuese dhe ajrit të ndotur dhe me pluhur gjatë gjithë ditës, lëkura juaj meriton kujdes dhe llastim gjatë natës.

Këtu është një recetë e natyrore me mollë për të ushqyer dhe rigjallëruar lëkurën tuaj gjatë natës, e rekomanduar nga vetë dermatologet bashkëpunëtore të gazetës “Super Shëndeti”.

Mollët janë të pasura me vitamina A, B dhe C, si dhe beta-carotene, acid malik dhe antioksidantë.

Këto ushqyes ndihmojnë në ruajtjen e shëndetshme dhe të re të lëkurës.

Acidi malik, duke qenë një acid alfa hidroksid, konsiderohet i mirë për mbajtjen e lëkurës të butë dhe të lëmuar për shkak të vetive të saj të lulëzuese.

Antioksidantët e pranishëm në mollë gjithashtu ndihmojnë lëkurën të jetë rrezatuese dhe e rinovuar.

Ky krem nate gjithashtu përfshin vajin e ullirit ekstra të virgjër dhe ujin e trëndafilit.

Si vaji i ullirit ashtu edhe uji i trëndafilit ndihmojnë në përmirësimin e tonit të lëkurës dhe reduktojnë pigmentimin.

Vaji i ullirit gjithashtu punon si një zbutës natyrale dhe vonon efektet e plakjes në lëkurë, për shkak të yndyrave të saj të shëndetshme dhe antioksidantëve.

Uji i trëndafilit është një ndihmë e mrekullueshme për bukurinë, pasi zbut aknet, mban ekuilibrin e pH të lëkurës, shëron plagët, rigjeneron indet e lëkurës dhe ngadalëson proçesin e plakjes.

Ka veti qetësuese, antirrudhe, anti-inflamatore dhe antioksiduese, për të mos përmendur erën e këndshme.

HAPAT

1. Priteni një mollë në dy gjysma.

2. Hiqni farat.

3. Priteni mollën në copa të vogla.

4. Vendosni copat në një grirëse dhe shtoni gjysmë filxhani vaj ulliri.

5. Aktivizoni grirësen për rreth pesë deri në shtatë minuta derisa përzierja të ketë një dendësi të butë dhe të trashë. Futeni në një qelqi.

6. Nxeheni përzierjen në banjo mari (Lexoni në fund si të bëni banjo mari të saktë) për disa minuta derisa të vlojë.

7. Hiqeni përzierjen nga banjë mari dhe lëreni që të ftohet. Pastaj, hidhni gjysmë gote me ujë trëndafili.

8. Së fundmi, ruajeni në një enë të sterilizuar.

Tani keni krem nate natyral të bërë nga molla.

Ju mund ta ruani atë në frigorifer për katër deri në gjashtë ditë, duke përdorur një pjesë të tij çdo ditë.

SI PËRDORET

Supershendeti.com ju rekomandon që të pastroni fytyrën dhe qafën me një pastrues të butë dhe thajeni.

Aplikoni kremin në lëkurën tuaj me gishta, duke e fërkuar butësisht në një lëvizje rrethore.

Lëreni të aplikuar për gjatë gjithë natës.
N
ë mëngjes, shpërlajeni kremin me ujë të vakët.

Përveç përdorimit të saj në fytyrë dhe qafë, ai është shumë i mirë edhe për duart dhe këmbët.

Ai është i përshtatshëm për të gjitha llojet e lëkurës, duke përfshirë edhe lëkurën e ndjeshme.

KËSHILLA

Supershendeti.com sugjeron që: Për të bërë një tenxhere të dyfishtë ose një banjë mari, mbushni gjysmën e tiganit me ujë dhe ndizni nxehtësinë.

Kur uji fillon të vlojë, vendosni një tas më të vogël që përmban përzierjen e mollës. Lëreni të ziejë për disa minuta dhe më pas fikni nxehtësinë.

Për të rritur përfitimet e bukurisë të këtij kremi natyral, shtoni një lugë mjaltë ose vaj vitaminë E.

Të dy përbërësit janë të shkëlqyerë për lëkurën tuaj pasi ato hidratojnë, nxisin ripërtëritjen e qelizave të lëkurës dhe ndihmojnë në zhdukjen e puçrave.

Ju mund ta bëni këtë krem nate të mollës edhe me një mollë të gjelbër.

Ajo ka përmbajtje më të lartë të acidit malik që punon si një krem natyral për lëkurën, duke e bërë këtë një alternativë të mirë nëse tonaliteti i lëkurës është një shqetësim parësor.