Gjithnjë kemi folur me detaje se çfarë duhet të hamë për të mbajtur gliceminë në parametra, sot mësojeni se çfarë duhet të shmangni…

Kur vuani nga diabeti, është e rëndësishme që të mbani nën kontroll nivelet e sheqerit në gjak ose ndryshe mund të prekni pjesë dhe organe të ndryshme të trupit, nga sytëderi te këmbët.

Ushqimi luan një rol të rëndësishëm në menaxhimin e sëmundjes.

Ka disa ushqime që mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të diabetit dhe për menaxhimin e sheqerit në gjak.

Nga ana tjetër, ushqime të caktuara mund të përkeqësojnë simptomat dhe ndërlikimet mjekësore.

Në vijim, mjekët diabetologë që bashkëpunojnë me gazetën “Super Shëndeti” kanë përgatitur një listë me ushqimet më të këqija për diabetin, që e luhasin sheqerin në gjak dhe ndërkaq, dëmtojnë rëndë pankreasin, duke e përkeqësuar prodhimin e insulinës.

 

1. BUKA E BARDHË

Buka e bardhë është një element kryesor në shumë restorante dhe shtëpi.

Mund të jetë e shpejtë dhe e përshtatshme që të keni një fetë ose dy feta bukë të bardhë ose pak vezë apo gjalpë, përpara se të dilni nga shtëpia.

Por… për diabetikët, bukë e bardhë nuk është një opsion i mirë.

Buka e bardhë është bërë nga mielli i rafinuar, i cili ka mungesë fibrash dhe lëndësh ushqyese.

Në fakt, bukë e bardhë konsiderohet si një ushqim i keq i karbohidrateve, që do të thotë se ka kalori të zbrazët dhe absorbohet shpejt nga trupi.

Çdo ushqim që absorbohet shpejt, nxit lirimin e insulinës, e cila ndikon në sheqerin në gjak.

Rekomandojmë që të zgjidhni bukë me kokërr të plotë ose 100 për qind bukë gruri, në vend të bukës së bardhë.

Përmbajtja e lartë e saj në fibra ,ngadalëson rritjen e sheqerit në gjak.

Megjithatë, kur hani një fetë bukë, shoqërojeni me disa perime, bishtajore ose fasule.

Drithërat nuk janë aleat i mirë ushqimor për diabetikët.

Por nëse i hani, zgjidhni të paktën bukën me krunde e kokrra.

 

2. CEREALET

Kur ju jeni vonë në mëngjes, nuk mund të keni kohë për të ngrënë asgjë, përveç një tas të shpejtë të drithërave të gatshëm, me qumësht.

Por shumë lloje të drithërave të mëngjesit janë të ngarkuar me karbohidrate dhe sheqer të shpejtë “digesting”, duke i bërë ato të larta në indeksin glicemik.

Kur hani drithëra të tillë, trupi juaj shpejt e shpërbën atë, e cila shpejt rrit nivelin e sheqerit në gjak.

Pra, drithërat e mëngjesit janë të ngarkuar me sheqer të keq për diabetin.

Gjithashtu, këto drithëra kanë pak ushqyes dhe shumë kalori bosh.

Nëse të pëlqejnë vërtet drithërat për mëngjes, atëherë zgjidh drithërat me nivel glicemik të ulët, që treten më ngadalë dhe minimizojnë problemet me nivelet e sheqerit në gjak pas ngrënies.

Zgjidhe bollgurin, krunde tërshërë, hikërror, krunde gruri, elbi dhe drithëra të tjera të shëndetshme në mëngjes.

 

3. MISHI

Një studim i vitit 2014 i botuar në Nutrients raporton se konsumi i mishit është vazhdimisht i lidhur me rrezikun e diabetit të tipit 2.

Mishrat yndyrore kanë një sasi të madhe të yndyrës së ngopur, e cila inicion inflamacion në trup dhe çon në efekte anësore të ndryshme.

Yndyra e ngopur ngre nivelin e kolesterolit në gjak, gjë që rrit rrezikun për sëmundje të zemrës.

Njerëzit diabetikë tashmë janë në një rrezik në rritje të sëmundjeve të zemrës.

Duke e kufizuar konsumimin tuaj yndyrnave të ngopura, mund të ndihmoni të ulni rrezikun për të pasur një atak në zemër, ose goditje në tru.

Ata që rrezikojnë diabetin mund të ulin shanset e tyre për zhvillimin e sëmundjes duke ngrënë më pak mish.

Prandaj, në vend të proshutave të yndyrshme, hamburgerat, bologna, sallamit, mishit me yndyrë etj, nëse vërtet ju pëlqen mishi, përdorni: pulat pa lëkurë dhe gjeldeti, peshqit dhe butakë, fileto të gicit pa dhjamë.

 

4. SODA

© Pixabay

Ëmbëlsirat dhe pijet me soda janë zgjedhje e keqe për diabetikët, për shkak të përmbajtjes së lartë të sheqerit dhe kalorive.

Pijet e ëmbla e të gazuara kontribuojnë në një rritje të rrezikut për diabetin e tipit 2, sëmundjet e zemrës dhe kushtet e tjera kronike.

Një studim i vitit 2010 i botuar në Diabetes Care, raporton se përveç rritjes së peshës, konsumi më i lartë i pijeve të sheqerit është i lidhur me zhvillimin e sindromës metabolike dhe diabetit të tipit 2.

Njerëzit që konsumojnë rregullisht vetëm një ose dy kanoçe të këtyre pijeve me sheqer në ditë, kanë një rrezik 26 për qind më të madh për diabetin e tipit 2, sesa njerëzit që rrallë kanë pije të tilla.

Nëse vërtet ju pëlqejnë pijet, atëherë më mirë zgjidhni çajin jeshil, mund t’i shtoni akull dhe limon, që t’ju krijojë ndjesinë e pijeve me gaz.

 

5. LËNGJE FRUTASH TË KONSERVUARA

Sipas ekspertëve të të ushqyerit dhe shëndetit, lëngjet e frutave të konservuara nuk kanë vlerë ushqyese.

Përveç kësaj, shumë janë të ngarkuara me sheqer dhe ëmbëlsues artificialë, që mund të shkaktojnë një rënie dramatike në nivelet e sheqerit në gjak, si dhe të kontribuojnë në shtimin e peshës.

Të dy këta faktorë mund të përkeqësojnë ndërlikimet e diabetit.

Një studim i vitit 2008 i publikuar në Diabetes Care, raporton se konsumi i perimeve dhe frutave me gjethe jeshile ishte i lidhur me një rrezik më të ulët dhe incidencë të diabetit,

POR konsumi i lëngjeve të frutave mund të shoqërohej me një rrezik dhe incidencë në rritje tek gratë.

Një tjetër studim i botuar në PLOS ONE, në vitin 2014, mbështet rekomandimet dietike për të kufizuar lëngjet e frutave të konservuara, për të parandaluar zhvillimin e diabetit të tipit 2.

Në vend të lëngjeve të gatshme, shtrydhni vetë fruta të plota, si psh: mollë, avokado, manaferra, qershi, rrush, kivi, portokall.

Gjithsesi, mos e teproni me to, ose më e mira është t’i kombinoni me lëngje perimesh, si psh brokol, lakra, domate etj që të neutralizohet sheqeri që përmbajnë vetë frutat në mënyrë natyrale.

 

6. ORIZI I BARDHE

Orizi i bardhë është një element kryesor në dietat e vendeve aziatike dhe shumë popullor në vende të tjera të botës.

Por, për shkak të përpunimit të lartë, orizi i bardhë mund të shkaktojë “pikat” e sheqerit në gjak, ngjashëm me atë të sheqerit.

Oriz i bardhë ka një rezultat të lartë glicemik dhe i mungojnë ushqyesit, si fibra dhe magnez.

Sa më shumë oriz të bardhë që hani, aq më i madh është rreziku i diabetit të tipit 2 dhe aq më e vështirë është të kontrolloni nivelin e sheqerit në gjak.

Në vend të orizit të bardhë, zgjidhni orizin ngjyrë kafe, oriz të kuq apo të zi, ose oriz të egër që ka përmbajtje të lartë të fibrave, gjë që ndihmon ngadalësimin e nxitimit të glukozës në qarkullimin e gjakut.

 

7. PATATE

Konsumimi i patateve – të pjekura, të ziera, apo të skuqura, nëse konsumohen shpesh, janë të dëmshme për njerëzit që kanë diabet.

Kjo është për shkak se niseshteja në patate është bërë nga vargjet e gjata të glukozës që shpërbëhet shpejt në zorrë.

Ndërsa amidoni absorbohet në qarkullimin e gjakut, ajo çon në një goditje të papritur të niveleve të glukozës në gjak.

Sidomos, patetet e skuqura shtojnë ngarkesën e yndyrës, kalorive, karbohidrateve dhe natriumit.

Në vend të patateve të zakonshme të bardha, zgjidhni patatet e ëmbla, që janë në ngjyrë si karotë.

Piqini në furrë ose zieni dhe konsumojini pa problem, sepse kanë indeks glicemik të ulët.

 

8. PANCAKES, KREPA, PITE

Megjithëse e lehtë për t’u bërë dhe të shijshëm për t’u ngrënë, pancakes, krepat apo pitet, janë një ushqim tjetër që njerëzit me diabet ose në një rrezik më të lartë, duhet të shmangin.

Duke qenë se bëhet nga mielli i bardhë i rafinuar, këto produkte kanë sasi të ulët fibrash dhe mund t’ju bëjnë shpejt të uritur përsëri.

Ata gjithashtu nuk përmbajnë ndonjë proteinë që ju mban të ndiheni të plotë.

Nëse i keni vërtet shumë qejf, përpiquni që të gjeni miell me krunde, ose u shtoni arra apo bajame, fara të tjera, perime, në mënyrë që t’u jepni vlera ushqyese, plus të mos ndiheni të uritur shpejt.

 

9. DISA FRUTA

Frutat janë përgjithësisht një opsion i shëndetshëm për të gjithë.

Shumica e frutave janë të shëndetshme edhe për diabetikët, por jo ato që janë të larta në përmbajtjen e sheqerit.

Fruta të tilla si banane, fiq, hurma, mango, madje edhe pjepër, janë opsion i rrezikshëm për diabetikët, pasi rrisin sheqerin në gjak.

Megjithatë, nuk është e thënë që t’i shmangni, por t’i hani rrallë, ose gjysëm porcioni.

Ndërsa fruta të rekomanduar për diabetikët janë boronicat, mollët, manaferrat, mjedrat, etj.

 

10. KAFE ME SHTOJCA

Një filaxhan normal i kafesë të zezë pa sheqer është plotësisht i mirë për një prediabetik, apo diabetik.

Problemi lind kur shkoni në lokal dhe porosisni kafe me qumësht, me shllak, kapuçino, apo çokollatë të shkrirë apo gjëra të ngjashme.

Këto janë të ngarkuara me sheqer, shurupe, krem etj dhe është njësoj sikur të hani ndonjë copë torte.

Nëse e pini kafen, merreni me kufizim dhe pa shtuar gjëra të tjera.