© instagram

Natyraliteti ka qenë gjithmonë në trend. Sot shumë vajza shpenzojnë shumë kohë duke u përpjekur të vënë makijazhin e tyre për t’u dukur sikur nuk e kanë vënë fare, fare.

Por ndjekja e disa rregullave të bukurisë mund t’ju ndihmojë të dukeni bukur pa përdorur asnjë produkt në fytyrën tuaj.

Ju prezantojmë 10 truket e thjeshta që do t’ju bëjnë të dukeni natyrale pa fondatinë, buzëkuq apo produkte të tjera kozmetike:

Bëjini vetullat tuaja të duken të përsosura

© instagram

Në një fytyrë pa makijazh, vetullat në mënyrë të pashmangshme bëhen qendra e vëmendjes. Formësojini vetullat tuaja sipas formës tuaj të fytyrës.

Nëse është e nevojshme, ngjyrosini vetullat tuaja me bojë për vetullat ose këna. Kur të zgjidhni ngjyrën, sigurohuni që të përputhet me ngjyrën tuaj të flokëve.

Nëse natyra nuk ju ka falur vetulla të trasha, përdorni çdo ditë një përzierje të vajit të kastorit dhe vitaminës A në vetullat tuaja. Pas disa javësh, do të vini re transformimin e mahnitshëm të vetullave tuaja.

Theksoni sytë tuaj

© reddit

Për ta bërë syrin tuaj të duket “më i madh”, kthejini qerpikët me produktin e qerpikëve dhe më pas aplikoni xhel transparent mbi to. Ju mund të shkoni edhe më tej dhe të bëni edhe zgjatime të qerpikëve.

Çlirohuni nga rrathët e zinj nën sy! Filloni duke rishqyrtuar dietën tuaj ushqimore. Rrathët e zinj mund të jenë rezultat i mungesës së hekurit ose vitaminës B në trupin tuaj (mëlçia dhe mishi i kuq përmbajnë sasi të mëdha të këtyre vitaminave).

Zgjidhni kremrat e syve me efekt zbardhues ose ato me retinol. Kompresa të ftohta me mente ose çaj jeshil janë shumë të dobishme.

Zbardhini dhëmbët tuaj

© polyvore

Një buzëqeshje e ndritshme i shton 100 pikë çdo imazhi. Prandaj, sigurohuni që asgjë nuk ju pengon të dukeni tërheqëse. Përdorni pastë dhëmbësh zbardhuese, sidomos pasi të pini kafe ose verë.

Por mos harroni të mos e tejkaloni me përdorimin e pastës së dhëmbëve pasi mund të jetë mjaft e ashpër për dhëmbët dhe e dëmshme. Nëse dhëmbët tuaj janë natyralë në nuancë gri ose të verdhë, drejtohuni tek një profesionist për t’i zbardhur.

Mos i harroni buzët

© imgur

Ushqyerja, hidratimi dhe eksfolimi nuk janë vetëm të rëndësishme për fytyrën tuaj, por edhe buzët tuaja. Përdorni balsamë për buzët të cilët ndonjëherë mund të zëvendësohen edhe me vaj ulliri ose ndonjë vaj tjetër natyral.

Një herë në javë masazhoni buzët me një furçë dhëmbësh të butë ose me majat e gishtave – duhet t’i njomni ato me një lloj vaji dhe t’i zhytni ato në sheqer.

Kujdesuni për flokët tuaj

© imgur

Ngjyra e shëmtuar e flokëve dhe një prerje flokësh që është bërë shumë kohë më parë nuk janë me të vërtetë të dobishme për fytyrën tuaj pa makijazh. Zgjidhni stilimet e thjeshta të flokëve dhe ngjyrat natyrale, pasi opsionet më drastike do të ishin të paqëndrueshme me një pamje natyrale.

Pritini majat e flokëve rregullisht, përdorni produkte për mbrojtje ndaj nxehtësisë dhe mos e tejkaloni me produktet stiluese. Vaji i kokosit mund të shtojë shkëlqim në flokët tuaj. Gjithashtu ndihmon për të luftuar zbokthin, thatësinë dhe probleme të tjera.

Shpëlarja e flokëve me ekstrakte bimore të ziera (sherebelë dhe lëvozhga lisi për brunet, kamomil dhe bli për bjondet) gjithashtu i bën flokët të duken më të shndritshëm.

Përdorni krem për mbrojtje ndaj diellit

© weheartit

Rrezatimi ultraviolet rrit ndjeshëm pamjen e rrudhave të parakohshme dhe “shpërblimet” e tjera të pakëndshme të plakjes. Ai gjithashtu mund të çojë në kancer të lëkurës dhe njerëzit me lëkurë në tonalitet të zbehta mund të preken më së shumti.

Prandaj, produktet me SPF duhet të përdoren jo vetëm në verë në plazh, por gjatë gjithë vitit.

Fokusohuni në lëkurën tuaj

© paparazzi

Kozmetologët besojnë se ne nuk duhet të lani fytyrën më shumë se 2 herë në ditë dhe është më mirë ta bëni këtë vetëm para se të shkoni në shtrat. Në mëngjes ju mund të përdorni pastrues me qumësht, locione ose kuba akulli.

Gjëja më e rëndësishme është që të mos e fërkoni shumë lëkurën tuaj pasi procedurat e tilla mund të jenë mjaft të ashpra.

Bërja e maskave të fytyrës (për shembull, një maskë me argjilë të bardhë) një herë në javë është gjithashtu e dobishme. Dhe nëse lëkura juaj nuk është shumë e ndjeshme, ju mund ta eksfolioni butësisht duke përdorur skrube të ndryshme fytyre.

Flini gjumë mjaftueshëm

© manners

Gjumi i mjaftueshëm (të paktën 7-9 orë) është thelbësor për mbajtjen e lëkurës suaj në gjendje të përsosur dhe për shëndetin e mirë në përgjithësi.

Shkoni në shtrat deri në orën 23:00 sepse pas mesnatës trupi fillon të prodhojë një nga hormonet kryesore të bukurisë – melatoninën. Mundohuni të flini në shpinë për të zvogëluar pamjen e rrudhave të mundshme të parakohshme.

Rikonsideroni dietën tuaj ushqimore

© pixy

Studimet konfirmojnë një lidhje të drejtpërdrejtë midis gjendjes së lëkurës sonë dhe ushqimit që hamë. Peshku vajor i detit, vajrat vegjetalë, farërat dhe arrat janë ndër ushqimet më të rëndësishme.

Ata janë një burim i acideve yndyrore, vitaminës E dhe karoteneve të cilat janë armët kryesore në luftën kundër radikaleve të lira. Produktet e qumështit gjithashtu duhet të përfshihen në menynë tuaj sepse ato janë çelësi i mikroflorës së shëndetshme.

Gjeni ngjyrën tuaj!

© celebwp

Zgjedhja korrekte e ngjyrave të rrobave tuaja do të ndihmojë që tonaliteti i lëkurës të duket i pastër, të fshihni defektet dhe ta bëni pamjen tuaj më ekspresive.

Lëkura pa fondatinë duket e zbehtë dhe prandaj është e rëndësishme të mos e keqësoni situatën duke zgjedhur tonalitete tepër të errëta dhe të ftohta.

E bardha gjithashtu nuk është alternativa më e mirë. Më të mirat janë ngjyrat e pastra të ndritshme: blu, e bruztë, smeraldi, pjeshkë.

Në mënyrë ideale, ju duhet të përcaktoni llojin tuaj të ngjyrës dhe të zgjidhni rrobat në përputhje me rregullat specifike.