Disa prej thënieve më të fuqishme të ikonës së Pop-it; një fjalim i saj frymezues për të gjitha femrat dhe një detaj që mbase nuk e dini nga jeta e këngëtares së famshme…

Lexoni me rradhë, do të çuditeni se sa shumë mund të mësoni nga Madonna!

1. “Dyshuesve, dhe atyre që më thanë jo, që më përfolën, atyre që kanë bërë jetën time një ferr, duke më thënë se nuk mundesha, që nuk do të isha dhe nuk duhet të provoja, më duhet të them se rezistenca juaj më ka bërë më të fortë, më ka nxitur edhe më shumë të jem luftëtarja që jam sot.

Më ka bërë gruan që jam sot.

Kështu që, faleminderit!”

 

2. “E kupton që je e fortë, kur të tjerët nuk të duan.

Prandaj për këtë arsye ti nuk ulesh, por qëndron më lart”.

 

3. “Unë jam e fortë, jam ambicioze dhe e di shumë mirë se çfarë dua.

Nëse kjo nuk të pëlqen, atëherë punë për ty”.

 

4. “Shumë njerëz janë të frikësuar të shprehin atë që dëshirojnë, prandaj e kalojnë jetën duke mos e përmbushur këtë qëllim”.

 

5. “Nuk ka rëndësi se kush je, nuk ka rëndësi as origjina juaj, ju gjithmonë mund të ndryshoni dhe të shndërroheni në një version më të mirë të vetes suaj”.

 

10. “Gjërat e thjeshta nuk më pëlqejnë, e thjeshta nuk të rrit dhe as nuk të bën të mendosh”.

 

7. “Seksi nuk është dashuri dhe as dashuria nuk nënkupton seks, por kur ndërthurren përbëjnë gjënë më të pabesueshme që mund të ekzistojë!”

 

8. “Kam të njëjtin qëllim që kam pasur qëkur isha fëmijë, të sundoj botën!”

 

9. “Refuzoj të sillem ashtu siç të tjerët dëshirojnë!”

 

10. “Njerëzit nuk e dinë ende se sa e aftë jam unë, por do ta zbulojnë.

Pas disa vitesh, të gjithë do ta dinë se unë do të bëhem një nga yjet më të mëdha të shekullit”.

 

Madonna, gjithçka që duhet të dini për yllin 60-vjeçar të pop-it!

Ajo ka ndikuar më shumë se një brez me dukjet e saj transgresive, rebelimin e saj, videot e saj provokative dhe muzikën e saj.

Madonna ka lindur në Michigan më 16 gusht 1958.

Mbretëresha e popit, provokatore dhe protagoniste e padiskutueshme e industrisë muzikore: Madonna ka fituar një vend në Olimpin e muzikës, duke filluar nga debutimi i saj me album “Madonna” në vitin 1983.

Këtu keni gjithçka që duhet të dini për Madonën – nga fillimet e karrierës së saj deri më sot në muzikë, dashuri, biznes.

Në profilet e saj sociale ajo ka postuar foto pa efekte, siç është sot.

Kohët e fundit, ajo tha se kishte ndryshuar zakonet e saj të jetës: u zhvendos në Lisbonë me fëmijët e saj për të ndjekur ëndrrën e David, i cili dëshiron të jetë futbollist.

Mbretëresha e popit

Miss Ciccone – me baba italian dhe nënë franko-kanadeze – ka fituar 7 Grammy deri më tani dhe është nominuar 28 herë.

Fitorja e parë ishte në vitin 1992 me çmimin “Best Music Video” për Blond Ambition World Tour Live.

Në vitin 2008 Madonna u përfshi në Hall of Fame Rock and Roll, e pranuar së bashku me Leonard Cohen.

Në skenën e hotelit Waldorf Astoria këngëtarja falënderoi “Edhe ata që më thanë se nuk kisha asnjë talent, se nuk isha mjaft e dobët dhe se nuk isha në gjendje të këndoja, më kanë ndihmuar. Ata më bënë të pyes veten dhe më kanë shtyrë të bëj më të mirën time”.

 

Diskografia?

13 album studio

3 përmbledhje

3 album fonogram (si ta harrosh Evitën?)

5 albume live

2 albume remix

Ka 255 këngë të regjistruara gjatë karrierës së saj, duke filluar nga albumi i parë “Madonna” i vitit 1983 që këngëtarja ka promovuar në klubet dhe televizorët në Shtetet e Bashkuara dhe Mbretërinë e Bashkuar.

 

Mbretëresha e stilit

Ka 2.5 milionë kristale Swaroski të përdorura për kostumet e turneut Rebel Heart.

U deshën rreth 1200 orë për t’i zbatuar ato, për një total prej 60 personash të zënë me përgatitjen dhe rregullimin e rrobave në garat e mbrëmjes.

Në të njëjtin turne, Madonna ka veshur 500 palë këpucë të punuar me dorë.

$ 52,000: shifra e paguar nga një anonim për të fituar sytjenat e saj ikonike, të veshur nga diva gjatë turneut të saj të vitit 1990.

 

Mbretëresha e biznesit

Jo vetëm muzikë: Madonna është autorja e 30 librave, duke përfshirë disa libra me foto dhe libra për fëmijët.

Mbretëresha e popit ka një vlerë mbi gjysmë miliardë dollarë, gjë që e vë atë në listën e grave më të pasura në Shtetet e Bashkuara.

170 milionë dollarë: është koleksioni i Tour Rebel Heart, me mbi 1 milion bileta të shitura për një turne që zgjati shtatë muaj, duke udhëtuar në katër kontinente.

Në kohën e mbylljes së turneut në Sydney në vitin 2016, Madonna është bërë artist solist me shitjen më të lartë në turne: mbi 1.31 miliardë dollarë.

Për të ju dhënë një ide, në renditjen “Billboard Boxscore aktrime turne” është prapa vetëm Rolling Stones dhe U2.

Ka gjithsej 292 çmime të fituara nga Madonna dhe 637 nominime.

Ne flasim për Grammy, Brit Aëards, Billboard por edhe Golden Globe dhe shumë, shumë të tjerë.

Madonna u shfaq në kinema 22 herë, ndër të cilat në Evita dhe Cercasi Susan me dëshpërim.

 

Mbretëresha e dashurisë

Miss Ciccone është nëna e 6 fëmijëve: Lourdes Maria, Rocco John, David Banda, Mercy James, Stella dhe Estere.

Madonna është e treta, e gjashtë vëllezërve dhe motrave: Paula, Christopher, Melanie, Anthony, Martin.

Pasi nëna e saj vdiq, babai i saj u martua dhe kishte dy fëmijë të tjerë: Mario dhe Jennifer Ciccone.

Madonna thuhet se është vjedhëse zemrash, po është martuar me vetëm 2 herë: me Sean Penn nga 1985 deri në 1989 dhe me Guy Ritchie nga viti 2000 deri 2008.

Një moment epik? Në 2016 Art Basel Miami Madonna ka organizuar një ankand bamirësie: pjesa më e “nxehtë” ishte ish-burri, për të cilin Madona tha “do të kthehesha me të për 150 mijë dollarë, jam ende e dashuruar me të”. Ende ëndërrojmë!

Në vitin 2006, themeloi shoqatën “Ngritja e Malavit”. Me rastin e 60 vjetorit të lindjes, këngëtarja ka nisur një fushatë për mbledhjen e fondeve.

Madonna është e njohur për aktivizmin e saj: ajo mbështet vazhdimisht mbi 30 shoqata jofitimprurëse.

Ishte viti 1963: Madonna ishte vetëm 5 vjeç kur nëna e saj vdiq shumë e re (ajo ishte 30 vjeç) për shkak të kancerit të gjirit.

Këtë vit, këngëtarja i ka kushtuar një mesazh në “Instagram” me rastin e Ditës së Nënës.

 

Mbretëresha hot

30 vjet: është dallimi i moshës mes Madonës dhe ish-të dashurit të saj Timor Steffens, një balerin me origjinë holandeze.

Kjo është dashuria e fundit zyrtare e këngëtares (ata u larguan në 2014), e cila nuk është e re për dallimet e mëdha në moshë: nga 2008 në 2010 ajo kishte një marrëdhënie me modelin brazilian, Jesus Luz, gjithashtu 29 vjet më i ri.

Ish-dashnorët gjysmë zyrtarë të Madonës janë 23 vjeç.

Këngëtarja thuhet se ka dalë me Michael Jackson në fillim të viteve ’90 dhe me John F. Kennedy Jr.

128: faqet e librit të tij fotografik “Sex”, me 150.000 kopje të shitura në ditën e parë.

Në vitin 1990 videoja “Justify my Love” është e ndaluar në MTV, sepse përmban skena sadomasoiste.

Një vit më vonë, Madona rrezikon të shkojë në burg, sepse kishte stimuluar akte masturbimi te kënga “Like a Virgin”.

 

Mbretëresha e rebelimit

Një mysafir në Show David Letterman në 2014, Madonna shpalli 13 herë “F *” – duke krijuar mjaft tronditje.

Sipas Vatikanit kënga “Like a prayer” është blasfemuese dhe turni “Blonde Ambition” ofensive.

Ishte vetë Kardinali Tonino, me miratimin e Papës Benedikti XVI, ka deklaruar se “Këtë herë ajo me të vërtetë e tejkaloi kufirin”.

Në skenën e MTV VMA 2003 Madonna puthi Britney Spears dhe Christina Aguilera.

Në vitin 1990 Madonna refuzoi yllin në Walk of Fame, pasi ajo nuk ishte e interesuar.

Por nuk është ylli i vetëm: me sa duket as Julia Roberts dhe Clint Eastwood.