© VitalikRadko / depositphotos

Grimi është një pjesë integrale e jetës dhe pamjes së pothuajse çdo gruaje moderne. Ndonjëherë duket se jo vetëm që konsumon financat, por edhe nervat dhe kohën.

Peneli në sy gjithmonë përfundon i bërë në mënyrë të pabarabartë, ndërsa hijet e syve bien mbi fytyrën tuaj. Dhe e gjithë kjo ndodh zakonisht para se të largoheni nga shtëpia për punë apo në një event.

Këto këshilla do t’ju kursejnë kohë dhe do të fokusojnë vëmendjen e të gjithëve kundrejt jush:

1. Aplikimi i penelit në mënyrën e duhur

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Beauty Hacks (@beautyhacks) on

Ju nuk keni nevojë të shpenzoni kohën tuaj të çmuar dhe nervat duke u përpjekur të aplikoni një penel të përsosur. Një majë tamponi pambuku dhe një pjesë e vogël e një gomë ose sfungjeri kozmetik do t’ju ndihmojë.

2. Të hiqni qafe pikat e zeza

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Beauty Hacks (@beautyhacks) on

Pasta e dhëmbëve mund t’ju ndihmojë t’u thoni lamtumirë pikave të zeza, pasi ajo ka veti antibakteriale, forcon poret dhe redukton skuqjen.

Megjithatë, ju duhet të zgjidhni pastën e duhur, ajo duhet të jetë pa ngjyra ose efekte zbardhuese dhe të ketë një sasi minimale të fluorit dhe alkoolit.

Përndryshe, mund të përfundoni me lëkurë të irrituar. Nëse ka barëra mjekësore në përbërjen e pastë dhëmbësh, edhe më mirë.

3. Hidratimi i buzëve të thata

© The beauty department

Ju mund t’i bëni buzët tuaja të duken të freskëta me ndihmën e një furçë të vjetër vetullash. Aplikoni balsam buzësh në një furçë të pastër dhe masazhojini buzët për disa minuta.

4. Mënyra e duhur e aplikimit të makijazhit tek sytë

© VitalikRadko / depositphotos

Nuk është e lehtë të aplikoni makijazhin siç duhet tek sytë, edhe nëse jeni profesionistë. Për të lehtësuar detyrën, udhëzohuni nga figura e mësipërme.

5. Formimi i vetullave të përsosura

© The untrendy girl

Vetullat e përsosura janë ëndrra e çdo vajze. Ju mund ta bëni këtë ëndërr realitet me ndihmën e një lapsi të bardhë kozmetik.

Shënoni formën e dëshiruar me të dhe hiqni qimet që shkojnë përtej kufijve.

6. Bëjini sytë të duken më të mëdhenj

Në mënyrë që sytë të duken me sy të gjerë dhe më të shndritshëm, mos i bashkoni skajet e penelit në vijat e sipërme dhe të poshtme të syrit. 

7. Përdorni një copë kur aplikoni makijazhin në sy

© Good housekeeping

Po, e lexuat saktë. Një pjesë shiriti ose copë duhet të vendoset nën sy para se të aplikoni hijezuesin e syve në mënyrë që pluhuri të mos bie në lëkurë nën sytë tuaj. 

8. Hidratoni bërrylat

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Beauty Hacks | Make Up (@beautyhackswow) on

Përzieni miell, kos, ujë, shafran dhe aplikojeni pastën në bërryla. 

9. Ngritja e qosheve të jashtme të syve tuaj

© MAKE UP FOR EVER OFFICIAL / Youtube

Qoshet e syve të rëna poshtë ju tregojnë të lodhur. Për të shmangur këtë efekt dhe për të aplikuar makijazhin në mënyrën e duhur, ju duhet të ngrini vizualisht qoshet e jashtme të syve.

10. Aplikimi i highlighter-it në mënyrë të barabartë

© Violin / depositphotos © heckmannoleg / depositphotos © LarisaBozhikova / depositphotos

Ju mund të përdorni gishtat si në figurë për ta aplikuar në mënyrë të barabartë.

11. Kujdesi ndaj lëkurës së buzëve kur aplikoni buzëkuqin

© Voyagerix / depositphotos © stuartmiles / depositphotos

Buzëkuqët mat i thajnë buzët. Ju mund t’i ruani buzët nga thatësia dhe plasaritjet me ndihmën e një kremi ose balsami.

12. Bëni që buzëkuqi të qëndrojë më gjatë në buzë

© Adrienne Finch / Youtube

Buzëkuqi do të qëndrojë në buzë më gjatë nëse aplikoni pudër në të përmes një pecete të hollë.