Ju jeni ajo çfarë haniështë një shprehje e njohur për të gjithë, por ajo që bëjmë përpara një vakti gjithashtu ka një ndikim të madh në shëndetin tonë.

Këto janë 9 gjërat që nuk mund të bëni në stomak bosh (jo më pak se 2 orë pas vaktit tuaj të fundit).

9. Marrja e anti-inflamatorëve

Aspirina, paracetamoli dhe ilaçe të tjera anti-inflamatore nuk mund të pihen në stomak bosh.

Jo vetëm që e zvogëlon efektivitetin e tyre, por gjithashtu shkakton probleme të rënda shëndetësore (si për shembull gjakderdhje stomaku).

Këshilla: Qumështi ul efektet negative të këtyre ilaçeve. Nëse nuk ju gjendet qumësht, ju mund ta pini atë me shumë ujë.

8. Pirja e kafes

Edhe kafeja e dekafeinuar stimulon prodhimin e acidit që mund të shkaktojë urth dhe probleme të tjera të traktit të tretjes në qoftë se konsumohet në stomak bosh.

Moskonsumimi i mëngjesit edhe pas kafesë mund të çojë në një mungesë të serotoninës dhe një humor të zymtë për pjesën tjetër të ditës.

Këshillë: Nëse nuk jeni në gjendje të hiqni dorë nga zakoni për ta pirë kafenë herët në mëngjes, përziejeni atë me qumësht ose krem: yndyra e qumështit do të zvogëlojë efektet negative.

7. Pirja e alkoolit

Pa ngrënë, shkalla e absorbimit të alkoolit rritet shumë dhe është i njëjtë si  gjatë injektimit intravenoz.

Në kontrast, largimi i produkteve shkatërruese të alkoolit ngadalësohet, gjë që provokon një dhimbje koke të rëndë. Efekti i shpejtë i alkoolit në trup nuk shkon pa pasoja negative për mëlçinë, zemrën dhe veshkat tuaja.

Këshilla: Nëse situata nuk ju lejon të refuzoni një pije alkoolike, jepini përparësi pijeve të ftohta pa gaz pasi ato absorbohen më ngadalë. Më mirë akoma, hani të paktën një sanduiç të vogël, idealisht që përmban gjalpë.

6. Përtypja e çamçakëzit

Acidi tretës i prodhuar gjatë kohës që përtypni çamçakëz shkatërron shtresën mbrojtëse të një stomaku bosh; mbingarkesa me çamçakëz mund të çojë në gastrit.

Gjithashtu është vërtetuar shkencërisht se njerëzit që përtypin çamçakëz preferojnë ushqimet e pashëndetshme (patate të skuqura, karamele) në vend të frutave dhe perimeve.

Këshillë: Çamçakëzat që përmbajnë ëmbëlsues natyral (ksilitol, sorbitol) janë më pak të dëmshëm se ato me sheqer, cyclamate ose aspartame. Shmangni përtypjen e çamçakëzit për më shumë se 10 minuta, madje edhe me stomakun plot.

5. Përpara gjumit

Uria dhe nivelet e ulëta të glukozës na pengojnë të bjemë në gjumë dhe na shkaktojnë gjumë sipërfaqësor dhe zgjim të hershëm.

Është interesante pasi mungesa e gjumit rrit nivelin e hormoneve të urisë. Kjo është arsyeja pse ne hamë më shumë të nesërmen pas kapërcimit të darkës.

Këshilla: Tejngopja para gjumit është gjithashtu një ide e keqe. Zgjidhja më e mirë janë prodhimet e qumështit sepse përmbajnë magnez dhe kalcium. Këto elemente do t’ju sigurojnë një gjumë të shëndoshë.

4. Ushtrimi intensiv

© depositphotos

Ekziston mendimi se të ushtruarit me stomak bosh djeg më shumë kalori. Në të vërtetë, kjo nuk ndikon në humbjen e yndyrës.

Humbja e muskujve, nga ana tjetër, është e vërtetë. Intensiteti i stërvitjes reduktohet gjithashtu pasi trupi nuk ka energji.

Këshillë: Zëvendësojeni ushtrimin intensiv me stërvitje aerobike. Nëse keni probleme të tretjes, duhet të konsumoni një meze të lehtë para çdo lloji stërvitjeje sepse aktiviteti fizik shkakton prodhimin e lëngut të stomakut, i cili është i dëmshëm për stomakun e zbrazët.

3. Blerjet

Ne të gjithë e dimë se uria na bën të blejmë më shumë ushqime sesa kemi nevojë. Në fakt, një stomak i zbrazët na bën të blejmë më shumë edhe në dyqanet jo ushqimore.

Sipas hulumtimit, mesazhi i brendshëm i “Unë dua ushqim” bëhet thjesht “Dua” dhe personi i uritur i bindet këtij mesazhi duke blerë gjëra.

Këshilla: Përveç përgatitjes së listës së blerjeve paraprakisht, të paguarit me para mund t’ju ndihmojnë gjithashtu të kurseni para.

Hulumtimet e mëtejshme tregojnë se njerëzit tentojnë të shpenzojnë më pak kur paguajnë me para në dorë në vend të një karte krediti.

2. Konsumimi i lëngut të agrumeve

© depositphotos

Acidi dhe fibrat që gjenden në agrume irritojnë stomakun tuaj të zbrazët, gjë që është veçanërisht e rrezikshme për ata që kanë gastrit ose janë në rrezik që të zhvillojnë gastrit.

Këshilla: Lëngu i agrumeve i sapo shtrydhur do t’ju sjellë përfitime nëse e holloni atë me ujë në një raport 1: 1 (për ata me aciditet të tepërt të stomakut) ose 2: 1 (për të gjithë të tjerët).

Meqë ra fjala, ka ushqime të tjera përveç qitrove që nuk duhet të hahen me një stomak bosh.

1. Debatimi

Studiuesit kanë provuar se uria na bën më pak të përmbajtur. Kjo ndodh sepse vetëkontrolli kërkon energji, e cila është në mungesë të furnizimit kur stomaku është i zbrazët.

Këshillë: Nëse nuk keni kohë për të ngrënë para një debati apo diskutimi, pini diçka të ngrohtë dhe ofrojani atë kundërshtarit tuaj gjithashtu. Kjo do ta bëjë bisedën më miqësore.

Çfarë mund të bëni kur jeni të uritur

Ju ndoshta jeni duke menduar se gjëja më e përshtatshme që mund të bëni është të hani ushqim, por ka gjëra të tjera më pak të dukshme që bëhen më mirë me stomakun bosh.

– Zgjidhni problemet! Aftësia juaj për tu përqendruar dhe vëmendja bëhet më akute kur jeni të uritur.

Sipas studiuesve, kjo është trashëgimia e paraardhësve tanë të hershëm, të cilët duhet të përqëndronin të gjitha përpjekjet e tyre në sigurimin e ushqimit. Ghrelin, hormoni i urisë gjithashtu ndihmon në kryerjen e detyrave të ndryshme, duke stimuluar aktivitetin e trurit.

– Bëni zgjedhje të ndryshme! Nëse nuk vendosni dot se çfarë të zgjidhni, një fund të kuq ose një palë xhinse, provoni ta bëni atë në stomak bosh.

Hulumtimet tregojnë se uria i çon njerëzit në vendime më të suksesshme, edhe pse më impulsive. Natyrisht, ju nuk do ta përdorni këtë metodë kur problemet me financat, marrëdhëniet ose shëndetin janë në rrezik.