Duket sikur jeta juaj fillon sërish nga e para për të dytën herë, në momentin që merrni në krahë foshnjën tuaj të porsalindur. Me kalimin e kohës fëmija juaj do t’ua vjedhë krejtësisht zemrën.

Sidoqoftë, prindërit e rinj, sado që të përpiqen të përgatiten, mund të jenë të shqetësuar për përkujdesjen ndaj një të porsalinduri, veçanërisht nëse është fëmija i tyre i parë.

Ju mund të lexoni të gjithë librat e botës, por kurrë nuk mund të përgatiteni me të vërtetë për atë që ju pret, të keni gjithë jetën e një qenie njerëzore në duart tuaja!

Mos i humbisni këto këshilla që do t’ju ndihmojnë me të sapolindurit:

1. Mos e nënvlerësoni rëndësinë e gjuhës së trupit

E qara nuk është e vetmja mënyrë që fëmija juaj përpiqet të komunikojë me ju. Kushtojini vëmendje gjuhës së trupit të fëmijës tuaj. Grushtat e mbledhur mund të tregojnë se fëmija juaj është i stresuar ose i uritur.

Goditjet e përsëritura sugjerojnë se fëmija juaj mund të dëshirojë të luajë. Edhe diçka si tërheqja apo kruarja e veshëve të tyre mund të sugjerojnë se po fillojnë t’u dalin dhëmbët.

2. Kur e ushqeni me gji, mbajeni kokën e fëmijës tuaj sa më afër me krah

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Liesel | Labor & Delivery RN ✨ (@mommy.labornurse) on

Në shfaqjet televizive, kur ushqejnë fëmijët me gji, nënat shpesh shfaqen duke i mbajtur foshnjën e tyre me dorën më të afërt me kokën e foshnjës, duke mbajtur gjoksin e tyre me krahun e kundërt.

Ndërsa kjo është në rregull për fëmijët më të rritur, është më mirë të bëjmë të kundërtën me të porsalindurit. Kjo e lejon dorën tuaj të lirë të lëvizë kokën e fëmijës suaj dhe e bën më të lehtë për të ndërruar krah.

3. Sigurohuni që ta ushqeni fëmijën tuaj kur ai të kërkojë…

Ushqejeni të porsalindurin duke kuptuar shenjat. Në përgjithësi, foshnjat duhet të ushqehen rreth 8 deri në 12 herë në ditë, mendoni ta ushqeni çdo 2 deri në 3 orë.

Shikoni për shenjat që tregojnë fëmija juaj është i uritur, siç është thithja e gishtit të tij.

4. Guduliseni fëmijën tuaj nëse keni nevojë t’i zgjoni ato

Nëse keni nevojë të zgjoni fëmijën tuaj për çfarëdo lloj arsyeje, nuk është kurrë një ide e mirë t’i tundni ata.

Edhe në lojë, tundja e tyre mund të shkaktojë gjakderdhje në tru, e cila është e rrezikshme dhe kërcënuese për jetën. Në vend të kësaj, guduliseni lehtë fëmijën tuaj ose prekini butësisht për t’i zgjuar.

Seriozisht, ju do të adhuroni t’i gudulisni gjithsese, ndaj vijeni në përdorim për mirë!

5. Mos i jepni fëmijës një biberon paqësues para t’i jepni gji.

© John Finkelstein / Pexels

Foshnjat kanë një refleks instiktiv për të thithur, duke e bërë më të lehtë përdorimin e shisheve të biberonit dhe paqësuesve.

Megjithatë, nëse planifikoni të ushqeni me gji fëmijën tuaj, është më mirë të prisni derisa fëmija juaj të ushqehet para se t’i jepni paqësuesin.

Në përgjithësi, në këtë situatë, sugjerohet të prisni derisa të jenë 2 deri në 4 javësh.

6. Dushi i parë i fëmijës suaj duhet të jetë një banjë me sfungjer (ose diçka e ngjashme).

© eBay

Është koha kur ju e kuptoni se fëmija juaj meriton trajtim të veçantë, si bërja e një dushi me sfungjer personal, por ekziston një arsye e veçantë pse duhet ta kënaqni të porsalindurin në një mënyrë të tillë.

Kordoni i kërthizës së një porsalinduri ka më shumë gjasa të bjerë nëse mbahet rregullisht i thatë. Mos harroni, nëse ka një gjakderdhje të vogël kur kordoni del jashtë, është krejtësisht normale, ashtu si një dregëz.

7. Përdorni një kosh rrobash si një dush për fëmijët

© ThirdFloorNorth / Reddit

Nëse shqetësoheni për rritjen e fëmijës tuaj dhe përdorimin e vaskës për banjo, ka një thjeshtë aq të thjeshtë sa ju do të pyesni veten se përse nuk u ka shkuar në mendje më parë.

Thjesht vendoseni fëmijën tuaj në një kosh rrobash! Uji depërton nëpër vrima, kështu që fëmija juaj do të pastrohet në një hapësirë ​​të kontrolluar.

Koshi mund të ndihmojë edhe në parandalimin e rrëshqitjes! Vetëm mos harroni të mbushni shportën me lodra.

8. Nxehtësia mund të ndihmojë gjatë ushqyerjes me gji

 

Kur ushqeni fëmijën me gji, nëse gjinjtë tuaj janë të gërvishtur ose keni kanale të bllokuara, mbani mend se një nxehtësi e vogël mund të ndihmojë shumë.

Vendosja e një komprese të ngrohtë, jastëk ngrohës, jastëk me fije liri ose një shtresë të ngrohtë në gjinj do të ndihmojë rrjedhjen e qumështit. Po ashtu, një kompresë e ftohtë mund të ndihmojë gjithashtu nëse gjinjtë tuaj janë të lënduar pas gjidhënies.

9. Imitoni barkun e nënës për të qetësuar fëmijën tuaj.

© Tianshek / Wikimedia Commons

Nëse fëmija juaj është i shqetësuar, e gjitha ajo që ju duhet të bëni është t’u kujtoni atyre një kohë të lumtur… barkun e nënës! Kjo mund të përfshijë mbështjelljen, lëkundjen, mbajtjen e foshnjave në anë dhe madje edhe duke i lejuar ata që të thithin gishtin e tyre.

Në fund të fundit, foshnjat thithin gishtat e tyre për t’u qetësuar që në mitër! Vetëm mos harroni, askush nuk rritet me nostalgji.

10. Muzikë mund ta qetësojë foshnjën

© Pixabay

Ideja që dëgjimi i muzikës nga foshnjat do t’i bëjë ata më të zgjuar, njohur ndryshe si Efekti i Mozartit, ndoshta nuk është asgjë më shumë se një përrallë e vjetër, por lejimi i fëmijës tuaj të dëgjojë muzikë ka gjasa të ketë disa përfitime.

Dëgjimi i muzikës mund të ndihmojë fëmijën të qëndrojë i qetë.

11. Jini të vetëdijshëm për ndjeshmërinë e lëkurës së fëmijës tuaj

© Pixabay

Kini kujdes para se të aplikoni kremëra. Bebet pa dyshim kanë lëkurë të thatë pas lindjes, por lëkura e tyre është gjithashtu shumë e ndjeshme dhe vendosja e locioneve ose pomadave të ndryshme në mënyrë kaq të shpejtë mund të shkaktojë reaksione alergjike.

Nëse doni të aplikoni locione ose vajra tek fëmija juaj, provoni ta aplikoni në një pjesë të vogël të trupit të foshnjës për të parë nëse ka ndonjë reagim.

12. Shëndeti oral dhe dentar është i rëndësishëm në çdo moshë.

© PxHere

Foshnjat zakonisht nuk kanë dhëmbë, por kjo nuk do të thotë që duhet të neglizhoni shëndetin oral të fëmijës tuaj. Përdorni disa garzë të njoma për të fshirë mishrat e dhëmbëve të fëmijës suaj.

Gjithashtu, sigurohuni që fëmija juaj të marrë fluor të mjaftueshëm; pyesni dentistin tuaj që t’ju sugjerojë suplemente nëse uji i pasur me fluor nuk është i disponueshëm.

Mbani mend, dëmtimet mund të shfaqen sapo të shpërthejnë dhëmbët.

13. Vendoseni fëmijën tuaj në shtrat sa është ende zgjuar.

© Pixabay

Është më mirë t’i vendosni fëmijët në shtrat sa të jenë ende zgjuar, por të fjetur, në mënyrë që të kushtëzohen me rutinën e tyre të gjumit. Përfundimisht, fëmija juaj do të mësojë të bie në gjumë në mënyrë të pavarur.

14. Shtresëzojeni shtratin e foshnjës në rast të ndryshimeve të pelenave gjatë natës.

Kur fëmija juaj zgjohet në mes të natës sepse ka nevojë t’i ndërroni pelenat, mund të jetë një bezdi e madhe përpjekja për të rimarrë situatën në dorë.

Shtrimi i shtratit të foshnjës me çarçafë dhe dyshekë papërshkueshëm nga uji mund të ndihmojnë në lehtësimin e procesit të pastrimit sesa rregullimi plotësisht i krevatit.

15. Kuptoni se foshnjat i kanë të gjitha llojet e bukurisë!

© Pixabay

Kur foshnjat vijnë fillimisht në jetën tuaj, ata nuk ngjajnë gjithmonë ashtu siç ju keni menduar, pritur. Shpesh ato janë të mbuluara me qime të holla të quajtura lanugo.

Fytyra e një fëmije mund të jetë e fryrë dhe rrallëherë mund të hapin sytë. Disa foshnja lindin edhe pa qerpikë apo vetulla. Kjo është e gjitha normale.

Pjesa më e madhe e kësaj është zakonisht e përkohshme dhe madje edhe nëse nuk ishte, mos harroni se të gjitha foshnjat janë të bukura.