Gratë e sotme janë të ndërgjegjshme për shëndetin dhe preferojnë të ndjekin një plan diete të shëndetshme. Një plan i shëndetshëm diete është ai që përfshin kombinimin e duhur të vitaminave…

Gratë e çdo moshe, peshe dhe nivel aktiviteti duhet të konsumojnë një shumëllojshmëri të gjerë të vitaminave për të pasur një shëndet optimal dhe për të parandaluar lloje të ndryshme të problemeve shëndetësore.

Vitaminat janë përbërës organikë që ndihmojnë në funksionimin e duhur të pjesëve të ndryshme të trupit.

Secila prej vitaminave kryen një funksion të veçantë.

Një mungesë e vitaminave të nevojshme mund të kontribuojë në disa probleme serioze shëndetësore

. Kjo është arsyeja pse është thelbësore për të marrë vitamina nga ushqimet që ju hani ose, nëse është e nevojshme, nga shtesat e vitaminave.

Nëse jeni femër, lexoni me vëmendje artikullin special që ekspertët e gazetës “Super Shëndeti” kanë përgatitur për ju…

 

1. VITAMINA A

Vitamina A ka veti antioksiduese. Gratë e të gjitha moshave kanë nevojë për vitaminën A, pasi ndihmon në ndërtimin dhe forcimin e eshtrave, dhëmbëve, indeve të buta, lëkurës dhe mukozave.

Vitamina A gjithashtu redukton rrezikun e sëmundjeve kronike, përmirëson shikimin, ngadalëson procesin e plakjes dhe rrit sistemin imunitar.

Ushqimet që janë të pasura me vitaminë A janë karrota, pjepër, kungull, kajsi, domate, shalqi, brokoli, kale, papaja, pjeshkë, speca të kuqe, spinaq, vezë, mëlçi, qumësht dhe drithëra të pasuruara.

 

2. VITAMINA B2

E njohur si riboflavin, Vitamina B2 është thelbësore për shëndet të mirë, rritje normale dhe metabolizëm.

Ndihmon në rritjen e energjisë dhe forcimin e sistemit imunitar, duke reduktuar ndjesinë e mpirjes, ankthin, stresin dhe lodhjen.

Një mangësi e vitaminës B2 mund të prekë metabolizmin dhe ndikon në sistemin imunitar dhe funksionet nervore, të cilat mund të shkaktojnë sy dhe gjuhë të zbehtë, dhimbje të fytit, ulçerë të gojës, çarje në buzë, flokë të thatë, rrudha dhe lëkurë kruajtëse.

Disa prej ushqimeve të pasura me vitaminë B2 janë organet e brendshme të kafshëve, djathi, qumështi, kosi, perimet me gjethe, majaja, vezët, drithërat, soja, bajamet, arrat dhe kërpudhat.

 

3. VITAMINA B6

Vitamina B6, e njohur edhe si piridoksinë, është një vitaminë thelbësore e nevojshme për një sistem të shëndetshëm imunitar.

Kjo vitaminë e veçantë gjithashtu ndihmon trupin të prodhojë hormone dhe kimikate të trurit, të cilat ndihmojnë në reduktimin e depresionit, sëmundjeve të zemrës dhe humbjes së kujtesës.

Ajo gjithashtu mund të ndihmojë rregullimin e nivelit të sheqerit në gjak.

Gratë shtatzëna mund të hanë ushqime me vitaminë B6 për të hequr qafe të vjellat në mëngjes.

Mungesa e vitaminës B6 në trup mund të shkaktojë anemi.

Disa nga ushqimet më të mira për një dozë të shëndetshme të vitaminës B6 janë drithërat e pasuruara, avokado, banane, mish, fasule, peshk, bollgur, arra, fara dhe fruta të thata.

 

4. VITAMINA B7

Vitamina B7, e njohur edhe si biotinë, është e domosdoshme për rritjen e qelizave dhe sintezën e acideve yndyrore.

Kjo vitaminë mban gjendrat e djersës, flokët dhe lëkurën të shëndetshme.

Në fakt, ajo nxit rritjen e flokëve dhe ndihmon në trajtimin e thonjve të brishtë.

Gjithashtu, vitamina B7 është e nevojshme për rritjen e eshtrave dhe palcës së eshtrave dhe ndihmon në ruajtjen e niveleve normale të kolesterolit.

Megjithëse mungesa e vitaminës B7 është shumë e rrallë, kur ndodh atëherë mund të shkaktojë flokë të brishtë, skuqje, funksionim jonormal të zemrës, letargji, anemi dhe depresion i butë.

Disa nga zgjidhjet më të mira ushqimore për të marrë vitaminën B7 janë: peshqit, patatet e ëmbla, bajamet, karrotat, bananet, pjepri, frutat e verdha, perimet me gjethe jeshile, thjerrëzat, orizi ngjyrë kafe, speca, e verdha e vezës, soje, bollgur, qumësht, djathë dhe arra.

 

5. VITAMINA B9

Vitamina B9, e njohur edhe si acid folik, është thelbësore për çdo grua, sepse ndihmon në parandalimin e sëmundjeve të zemrës, presionit të lartë të gjakut, Alzheimer, depresionit, kancerit dhe humbjes së kujtesës.

Ajo gjithashtu rrit shëndetin e trurit dhe funksionimin qelizor dhe përmirëson lindshmërinë dhe zhvillimin e fetusit gjatë shtatëzanisë.

Një mungesë e vitaminës B9 në gratë shtatzëna mund të shkaktojë defekte të tubit nervor në foshnjë, si spina bifida.

Ushqimet e pasura me vitaminë B9 përfshijnë perime jeshile me gjethe të errët, lëng portokalli, asparagus, pjepër, luleshtrydhe, drithëra, fasule, bizele, maja ushqyese dhe vezët.

 

6. VITAMINA B12

Një tjetër vitaminë e nevojshme që çdo grua duhet të hajë është B12, e cila është e rëndësishme për metabolizmin, ndarjen normale të qelizave dhe sintezën e proteinave.

Kjo vitaminë ndihmon në parandalimin e sëmundjeve të zemrës, humbjes së kujtesës dhe anemisë.

Ajo gjithashtu mund të përdoret për të trajtuar depresionin dhe për të ndihmuar në ruajtjen e sistemit nervor të shëndetshëm dhe funksionimin e trurit.

Mungesa e vitaminës B12 mund të shkaktojë nervozizëm, depresion dhe konfuzion.

Gjithashtu mund të shkaktojë inflamacion në gjuhë dhe në gojë.

– Disa nga burimet më të mira ushqimore për vitaminën B12 janë djathi, vezët, peshku, mishi, qumështi, kosi dhe drithërat e mëngjesit.

 

7. VITAMINA C

E njohur si një përforcues imuniteti, vitamina C ka shumë përfitime shëndetësore te gratë.

Ndihmon në përshpejtimin e procesit të shërimit, nxit rritjen e indeve dhe zvogëlon rrezikun për lloje të caktuara të kancerit, sëmundjeve të zemrës dhe dëmtimit të indeve.

Ajo gjithashtu luan një rol kyç në formimin e qelizave të kuqe të gjakut.

– Disa nga ushqimet më të mira të vitaminës C janë: brokoli, grejpfrut, kivi, portokall, speca, patate, luleshtrydhe, lakër dhe domate.

 

8. VITAMINA D

Vitamina D është një vitaminë e tretshme në yndyrë që nxit absorbimin e kalciumit, i cili luan një rol kyç në mbajtjen e kockave të forta.

Vitamina D gjithashtu redukton rrezikun e sklerozës së shumëfishtë, artritit reumatoid dhe llojeve të ndryshme të kancerit.

Gjithashtu mund të ndihmojë në reduktimin e simptomave të sindromës para menstruale dhe të mbron shikimin tuaj. Një mangësi e kësaj vitamine mund të dobësojë kockat tuaja dhe kontribuon në osteoporozën.

– Ekspozimi i shkurtër çdo ditë ndaj dritës së diellit mund t’i japë trupit tuaj dozën e nevojshme të vitaminës D.

Për shumicën e njerëzve me lëkurë tëzbehtë, një ekspozim prej 10 deri në 15 minuta është i mjaftueshëm për të prodhuar vitaminë D të mjaftueshme për trupin.

Përveç kësaj, ju mund të hani ushqime të pasura me vitaminë D si peshku i yndyrshëm, qumështi, mëlçia dhe vezët.

 

9. VITAMINA E

Vitamina E ka veti anti-plakjeje të cilat luftojnë dëmtimin e qelizave dhe ngadalësojnë ndryshimet e lidhura me moshën në trupin tuaj.

Kjo vitaminë gjithashtu ndihmon në parandalimin e sëmundjeve të zemrës, kataraktave, humbjes së kujtesës dhe llojeve të caktuara të kancerit.

Plus, vitamina E është esenciale për lëkurën dhe flokun.

Shpesh përfshihet në produktet e kujdesit të lëkurës dhe të flokëve.

– Ushqimet që janë të pasura me vitaminë E përfshijnë embrionin e grurit, lajthitë, bajamet, spinaqin, margarinën, vajin e misrit, gjalpëkikiriku dhe fara luledielli.

 

10. VITAMINA K

Vitamina K luan një rol kyç në mbajtjen e eshtrave të forta, duke ruajtur koagulimin normal të gjakut dhe zvogëlimin e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme të zemrës.

Kjo vitaminë e veçantë është gjithashtu e nevojshme për funksionimin e imunitetit dhe të energjisë.

– Disa nga burimet më të mira të vitaminës K janë produktet që përmbajnë drithra, perime me gjethe jeshile, vaj soje dhe vaj peshku.

 

Fruta dhe perime, çdo ditë

Si përfundim, duke ngrënë çdo ditë fruta dhe perime të ndara në 5 vakte, është një mënyrë e mirë për të marrë të gjitha vitaminat thelbësore.

Nëse nuk jeni duke marrë dozën e nevojshme të vitaminave nga ushqime të ndryshme, ju mund të merrni shtesat e vitaminave.

Por, para se të merrni ndonjë shtesë, konsultohuni me mjekun tuaj.

Gjithsesi, ju tashmë e mësuat listën e ushqimeve se ku t’i merrni vitaminat…