Ne kemi vendosur që t’ju paraqesim disa informacione intriguese, që duhet t’i kini parasysh kur kujdeseni për lëkurën tuaj.

Larja e fytyrës me sapun

© DEPOSITPHOTOS © lemongrasshouse89 / Instagram.com

Sapuni than lëkurën tuaj dhe përkeqëson shtresën e saj mbrojtëse nëse përdoret rregullisht, gjë që rezulton në krijimin e puçrrave në fytyrë. Ju gjithashtu duhet të hiqni qafe spastruesit agresive që përmbajnë SLS (Sodium Laureth Sulfate), duke zgjedhur në vend të tyre krem butës shkumëzues ose kremra spastrimi.

Përdorimi i skrabeve

© shiny_cosmetics / Instagram.com © DEPOSITPHOTOS

Skrabet dëmtojnë lëkurën tuaj dhe e bën atë të vrazhdë. Ndërsa efektet e tyre janë mjaft të dyshimta, ata janë shumë të jetëshkurtër dhe ju bëjnë të përdorni spastrues gjithnjë e më shpesh.

Ndihmat më të efektshme ndaj lëkurës dhe të zbutjes së ngjyrës janë ato që përmbajnë acide.

Të qenët tejet mbrojtëse ndaj lëkurës së yndyrshme dhe me probleme

© DEPOSITPHOTOS © DEPOSITPHOTOS

Sa më shumë që e stresoni lëkurën tuaj, aq më keq bëhet. Zgjidhni disa ndihma për llojin tuaj të lëkurës, ndiqni rregullat bazë dhe do të shihni rezultatet.

Nëse keni disa probleme serioze, si puçrra fytyre, më mirë konsultohuni me një dermatolog dhe një kozmetolog të mirë se sa të filloni vetë-trajtimin.

Nxirja

© pinterest.com © DEPOSITPHOTOS

Dielli nuk është i mirë për lëkurën tuaj. Dëmet e shaktuara nga dielli fillojnë dhe akumulohen dhe kjo do të manifestohet përfundimisht drejt e tek mëlçia.

Kjo është arsyeja pse ju duhet të mbroni lëkurën tuaj nga dielli gjatë gjithë vitit, sidomos në fytyrën tuaj. Nëse akoma dëshironi të mburremi me lëkurë bronzi, përdorni sprucues për ngjyrë.

Shndërrimi i frigoriferit në një çantë kozmetike

© DEPOSITPHOTOS © pimduckweed / Instagram.com

Kozmetikat tradicionale janë të gjitha mira dhe të këndshme, por le të jemi të sinqertë – ato mund të jenë të vjetëruara.

Ekziston një dallim mes të aplikimit të kremit të acidit në fytyrën tuaj dhe përdorimit të një kremi me acid laktik. Po, vitamina C është e mirë për lëkurën tuaj, por efekti i saj i mundshëm humbet ndërsa jeni duke u përpjekur të përzierni një pilulë në krem tuaj.

4 Hapa ditore për të përsosur lëkurën tuaj

Pastrimi

© 4freshclub

Zgjidhni ndonjë pastrues jo-shkumëzues, të tillë si qumështi, balsami ose kremra për pastrim, ose një ndihmës që shkumon për shkak të vetive të tij dhe jo nga ndërveprimi me ujin (shkume pa SLS).

Nëse vendosni makeup, së pari hiqeni atë me një spastrues të veçantë, ujë të bollshëm ose vaj hidrofilik dhe më pas lani fytyrën.

Tonet

© DEPOSITPHOTOS

Është më mirë të përdorni tonera acidikë që të nivelojnë ngjyrën e lëkurës, të pastrojnë poret dhe të ndihmojnë në lehtësimin e kujdesit të lëkurës në vijim.

Kërkoni në përmbajtje për acidin salicilik (jo atë që mund ta blini në një farmaci, sepse është shumë i koncentruar) – është i përkryer për lëkurën e yndyrshme.

Lagështia

© DEPOSITPHOTOS

Zgjidhni krem tuaj në varësi të llojit të lëkurës, por të jeni të vetëdijshëm se nuk ka zgjidhje magjike për një ton të bukur. Kremi është vetëm një mbulesë mbrojtëse që do të sigurojë lagështi shtesë, ushqim, dhe kështu me radhë.

Nëse keni nevojë për kujdes shtesë, atëherë blini serume dhe aplikojini ato para kremit.

Kremi i diellit

© hypnose-anti-tabac.com

Këto janë motra binjake. Njëra jeton në veri të SHBA-së dhe nuk pin duhan, ndërsa tjetra në Kaliforni dhe ka pirë duhan për 16 vjet. Por nëse përdorni krem dielli ose jo është zgjedhja juaj.

Këshilla të tjera shtesë për kujdesin e lëkurës

  • Për të luftuar spotet e errëta, përdorni kozmetikë që përmbajnë acid salicilik ose vajra të thjeshta – për shembull, vaj ulliri. Aplikoni një sasi të mjaftueshme të tij në hundë dhe zona të tjera të prekura, dhe fshijeni pas një kohë të mjaftueshme para se ta lani. Pikat e errëta ose do të zhduken ose të paktën do të bëhen më të lehta.
  • Problemet e lëkurës së mbingarkuar zgjidhen gjithashtu me ndihmën e acidit salicilik.
  • Përkujdesësi më i mirë antibakterial i lëkurës është peroksidi benzoil (si Desquam), i cili është gjithashtu shumë i mirë për yndyrën e tepërt.
  • Antibiotikët funksionojnë gjithashtu shumë mirë, por bakteret e rrisin shpejt në rezistencë ndaj tyre.
  • Shenjat e akneve dhe hiperpigmentimi trajtohen më mirë me acide dhe vitaminë C. Megjithatë, acidet nuk do t’ju ndihmojnë me plagë të thella të lëna nga puçrrat e rënda, prandaj konsultohuni me dermatologun tuaj dhe shkoni në një sallon bukurie për lëkurën.

Një tjetër përbërës më i rëndësishëm: aspirina

 

Aspirina mund të bëjë mrekulli në shërimin e shenjave në zonën e bikinit. Përmban acid salicilik që ndihmon në shtresëzimin e shtresës së sipërme të lëkurës dhe lejon që çdo qime e ngulitur nën lëkurë të dalë në sipërfaqe.

Për të krijuar përbërjen tuaj me aspirinë shtypni 3-4 pilula të papërpunuara dhe përzieni me ujë deri sa të krijohet një përbërje në formë paste. Aplikojeni atë si një maskë për fytyrën dhe lëreni që të thahet. Shpëlarjeni tërësisht.

Ju gjithashtu mund të ndihmoni me këtë pastë në largimin e puçrave, duke e aplikuar atë në zonat problematike për rreth dy minuta dhe më pas shpërlajeni me ujë dhe sapun.