Rreth dy të tretat e popullsisë së rritur të botës mbajnë virusin që shkakton plagë nga të ftohtët. Për fat të keq, sapo ky virus të futet në trup, nuk del, thjesht jeton në qelizat nervore.

Gjëja e mirë është se shumica e këtyre njerëzve nuk shfaqin ndonjë simptomë. Megjithatë, ata që nuk janë kaq fatlumë e dinë sa të dhimbshme dhe të pakëndshme mund të jenë ato flluska.

Këto produkte natyrale janë efektive dhe të thjeshta për tu përdorur në këtë rast:

1. Hudhra

Hudhra ka një fuqi të fortë natyrale antimikrobike dhe mund të ndihmojë me ënjtjen dhe shkurtimin e kohës së shërimit. Mund të aplikohet direkt në plagë nga të ftohtët.

Nëse e përdorni gjatë një faze të hershme dhe i kapni flluskat para se të shfaqen, ajo mund t’i pengojë që të zhvillohen.

2. Vajra esencialë

© Shutterstock.com © Depositphotos.com

Vajrat esencialë të pemës së çajit dhe të mentes njihen për karakteristikat e tyre antivirale, antibakteriale dhe antiseptike dhe disa studime kanë treguar se këto vajra mund të ndalojnë plagët të zhvillohen nëse i aplikoni gjatë fazave të hershme.

Holloni një pikë ose dy nga një nga këto vajra me një lugë çaji vaj kokosi ose vaj ulliri dhe aplikojeni atë në plagë duke përdorur një top pambuku. Përdorni vajrat gjatë fazës së hershme për të shmangur acarimet.

3. Vitamina C

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Siç e kemi përmendur më lart, forcimi i sistemit imunitar është kyç dhe vitamina C njihet si një antioksidant dhe mbrojtës i imunitetit. Mënyra më e mirë për ta përfshirë atë në sistemin tuaj është me ushqim të pasur me vitaminë C.

4. Zbutës buzësh limoni

© Depositphotos.com

Zbutësi i buzëve prej limoni është një krem ose një vaj i koncentruar dhe një ilaç efektiv bimor për herpesin në buzë.

Ai përmban disa ekstrakte bimore që njihen për përbësësit e tyre shërues dhe antibakterialë. Nëse aplikohet rregullisht, ky produkt mund të zvogëlojë gjysmën e procesit të shërimit.

Aplikojeni direkt në zonën e prekur disa herë në ditë.

5. Aloe vera

Aloe vera është shumë efektive si produkt antibakterial dhe megjithëse plagët e ftohta nuk shkaktohen nga bakteret, aplikimi i Aloe Vera-s do të parandalojë çdo infeksion potencial.

Kjo bimë është gjithashtu shumë e efektshme për të lehtësuar dhimbjen dhe parehatinë dhe përshpejtimin e shërimit.

Merrni një copë të trashë rreth 2 cm të gjatë, hiqjani lëkurën dhe do të shihni një xhel me shkëlqim të tejdukshëm. Vendoseni xhelin në plagë dhe lëreni aty rreth 20 minuta.

Xhel është shumë i hidhur, kështu që duhet të shmangni lëpirjen e buzëve pas aplikimit. Përsëriteni trajtimin disa herë në ditë.

Nëse nuk e keni si bimë, gjeni xhel aloe vera të freskët që shiten nëpër farmaci.

6. Jamball

© Depositphotos.com

Rrënja e jamballit është përdorur si produkt shërues për vite dhe përmban acid glycyrrhizic, i cili konsiderohet të jetë antiviral.

Ju mund ta aplikoni ekstraktin e rrënjës së jamballit drejtpërdrejt në plagë si një vaj, pomadë ose ta konsumoni si kapsula.

7. Echinacea

© wakila / iStock / Getty Images Plus /

Echinacea është një nga stimuluesit më të fuqishëm të sistemit imunitar, gjë që është pikërisht ajo që ju duhet për të parandaluar plagë të tilla.

Ajo mund të merret në baza të rregullta në forma të ndryshme si lëng, tretësirë ose pilula.

8. Vitamina E

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Vitamina E përshpejton qelizat e dëmtuara të lëkurës duke ndihmuar në riparimin dhe rritjen e të reja.

Ka dy mënyra për të marrë atë: ju mund të aplikoni vaj vitaminë E direkt në lëkurën e dëmtuar ose hani shumë ushqime të pasura me Vitaminë E.