Mjetet natyrale të shtëpisë kundër Ulcerës së Stomakut: Mënyra për të shëruar dhe zvogëluar inflamacionin/ Nga supershendeti.com

Ulçera është një lloj plage e hapur në sipërfaqen e një organi ose indi.

Ulcerat zakonisht ndodhin në ezofag, stomak dhe duoden dhe njihen si ulçera peptike.

SHKAQET E ULÇERËS GASTRIKE (TË STOMAKUT)

Ulçera e stomakut ndodh kur muret e stomakut ose të zorrëve të holla dëmtohen nga efektet e dëmshme të acidit të stomakut. Kjo mund të jetë për shkak të një numri arsyesh, si:

Një infeksion i shkaktuar nga bakteri Helicobacter pylori (pylori)

Përdorimi i tepërt i barnave anti-inflamatore nonsteroidal (NSAIDs)

Pirja e tepruar e alkoolit .

Terapia e rrezatimit.

Dëmtime fizike.

 

SIMPTOMAT E ULÇERËS GASTRIKE

Ndoshta simptoma më e zakonshme e kësaj gjendjeje është një ndjesi djegieje ose dhimbjeje në zonën midis gjoksit dhe kërthizës së barkut.

Në varësi nga ashpërsia e ulçerës, dhimbja mund të zgjasë për disa minuta deri disa orë.

Simptoma të tjera të ulçerave të stomakut përfshijnë: Mungesa e oreksit, fryrje, urth, dispepsi, të përziera, të vjella, humbje peshe, gjak i errët në feçe, të vjella me gjak të kuq ose të zi.

Por, çfarë mund të bëni për t’i qetësuar ulçerat gastrike në mënyrë natyrale? Mësoni se çfarë kanë përgatitur sot për ju ekspertët e gazetës “Super Shëndeti”…

 

1. PINI LËNG TË FRESKËT LAKRE

Lakra është një ilaç popullor për trajtimin e ulçerave në stomak.

Duke qenë një ushqim me acid laktik, lakra ndihmon në prodhimin e një aminoacidi që stimulon rrjedhjen e gjakut në muret e stomakut. Kjo ndihmon në procesin e shërimit.

Plus, lakra është një burim i mirë i vitaminës C, e cila është e dobishme për luftimin e një infeksioni të bakterit H. Pylori.

Një studim i vitit 2014 i botuar në raportin e Kërkimeve të Kimikateve Medicinale raporton se ekstrakti i bimëve të lakrës shtoi vlerën e pH të lëngut të stomakut dhe si i tillë, mund të përdoret për shërimin e një ulçere gastrike akute.

– Pritini gjysmën e lakrës në copa.

Vendosni copat në një blender së bashku me pak ujë.

Përzijeni derisa të fitoni një lëng.

Pini këtë lëng të freskët para çdo vakt.

Përsëriteni çdo ditë për disa javë.

Shënim: Sigurohuni që çdo herë të përdorni lëng të freskët.

 

2. QETËSONI STOMAKUN ME BANANE

Bananet mund të ndihmojnë në shërimin e ulçerës së stomakut duke nxitur shumimin e qelizave në muret e stomaku

t. Përveç kësaj, në banane ka disa përbërës antibakterialë që pengojnë rritjen e ulçerave të shkaktuara nga H. pylori.

Bananet gjithashtu ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit dhe forcimin e mureve të stomakut.

Një studim i vitit 1986 i botuar në Journal of Ethnopharmacology sugjeron që trajtimi me banane jo vetëm që forcon rezistencën mukozale ndaj ulcerogjenëve, por gjithashtu nxit shërimin duke nxitur ndarjen qelizore.

Si bananet e pjekura dhe ato më jeshile janë shumë efektive në trajtimin e ulçerës së stomakut.

– Thjesht hani të paktën 3 banane të pjekura në ditë.

Përndryshe, merrni 2 ose 3 banane dhe pritini ato në feta shumë të holla.

Vendosni fetat e bananeve në diell derisa të thahen.

Pastaj, bluani copat e thata për të përftuar pluhur.

Përzieni së bashku 2 lugë gjelle nga ky pluhur dhe 1 lugë gjelle mjaltë (mund t’i hidhni dhe një lugë caji vaj ulliri ose vaj kokosi).

Merrni këtë përzierje 3 herë në ditë për 1 javë rresht dhe do të befasoheni nga rezultati.

Kjo përzierje është si një balsam magjik kundër ulçerës së stomakut, do ta shërojë atë butësisht dhe me delikatesë.

 

3. HANI THELPINJ HUDHRE

Një ilaç tjetër efektiv për ulçerat është hudhra.

Hudhra është e pasur me komponimet e squfurit të cilat janë përgjegjës për efektet antioksiduese, anti-inflamatore dhe antibakteriale të saj.

Të gjitha këto veti ndihmojnë në ruajtjen e nivelit të baktereve që shkaktojnë ulcera (H. Pylori).

Një studim i vitit 2016 që mund të gjendet në revistën Avicenna të Phytomedicine raporton se hudhra e papërpunuar ofron efekte antibakteriale kundër H. pylori që banojnë në stomak dhe mund të përshkruhet së bashku me ilaçet rutinë për trajtimin e një infeksioni gastrik H. pylori.

– Hani 2 deri 3 thelpinj hudhre të grimcuar, të ndjekur nga një gotë ujë çdo ditë me stomak bosh.

Ju mund të zgjidhni edhe të pini vaj hudhre nëse dëshironi.

 

4. PINI UTHULLËN ORGANIKE TË MOLLËS

Duke qenë një lëng probiotic, uthulla organike e mollës është natyrisht e pasur me baktere dhe maja të gjalla që ofrojnë disa përfitime për shëndetin e tretjes.

Ndihmon në rivendosjen e pH të stomakut, i cili ndihmon në trajtimin e ulçerës dhe lehtësimin e dhimbjes.

Një studim i vitit 2016 i botuar në Mjekësinë Eksperimentale dhe Terapeutike nxjerr në pah përdorimin e mundshëm të probiotikëve në çrrënjosjen e H. pylori, një nga shkaqet kryesore të ulcerave.

– Përzieni 2 lugë çaji uthull të papërpunuar të mollës në një gotë me ujë të ngrohtë.

Shtoni pak mjaltë dhe përziejeni mirë.

Pijeni menjëherë përzierjen.

Bëni këtë dy herë në ditë.

 

5. LUFTONI INFEKSIONIN ME SPEC TË KUQ

 

Kapsaicina në specin e kuq mund të ndihmojë në lehtësimin e shqetësimit dhe të trajtojë një ulçerë në stomak, në mënyrë të natyrshme.

Kapsaicina zbut murin mukozal të stomakut dhe rrit lirimin e lëngut alkalin, i cili ndihmon në lehtësimin e dhimbjes dhe në trajtimin e ulçerave.

Kapsaicina përbërëse e pranishme në specin e kuq pengon sekretimin e acideve të stomakut, nxit prodhimin e lëngut alkalin dhe nxit sekretimet e mukusit gastrik, duke parandaluar dhe shëruar ulcerat.

– Përzieni një majë lugë çaji piper të kuq, në një gotë me ujë të ngrohtë.

Pijeni këtë përzierje dy herë në ditë për 3 ditë.

Gradualisht rritni sasinë e piperit djegës deri në ¼-tën e lugës së çajit për pjesën tjetër të javës.

 

6. MJALTË SI QETËSUES

Mjalti i papërpunuar ka veti të forta shëruese që mund të ndihmojnë shumë në trajtimin e ulçerave të stomakut.

Një enzimë që gjendet në mjaltë e quajtur oksidaza e glukozës, prodhon peroksid hidrogjeni, i cili në të njëjtën kohë vret bakteret që shkaktojnë ulcerë.

Mjalti gjithashtu zbut dhe zvogëlon inflamacionin e mureve të stomakut.

Një studim i vitit 2013 i botuar në Gazetën iraniane të Shkencave Themelore Mjekësore raporton se mjalti mund të trajtojë dhe të mbrojë nga infeksionet gastrointestinale, të tilla si gastriti, duodeniti dhe ulçera gastrike e shkaktuar nga bakteret.

– Konsumoni 2 lugë mjaltë të papërpunuar çdo ditë, herët në mëngjes, me stomak bosh.

Ju gjithashtu mund të shtoni 1 lugë gjelle mjaltë dhe një majë luge me kanellë në një gotë me ujë të ngrohtë dhe ta pini dy herë në ditë.

 

7. MERRNI UJË / QUMËSHT/ VAJ TË ARRËS SË KOKOSIT

Arra e kokosit është shumë e mirë për njerëzit që vuajnë nga ulcerat e stomakut, për shkak të cilësive të saj antibakteriale.

Ajo vret bakteret që shkaktojnë ulcerat. Gjithashtu, uji i kokosit dhe qumështi i kokosit ofrojnë anti-ulçerë.

Një studim që mund të gjendet në Arkivat e Shkencave Mjekësore (2018) thotë se vaji i arrës së kokosit 100 % pure, natyral, ka lidhje me vetitë antioksiduese në kontrollin e rregullimit të sintezës së prostaglandinave dhe mbrojtjes nga dëmtimi i oksigjenit reaktiv.

Ajo frenoi ndjeshëm ulçerën e shkaktuar nga induktorë të ndryshëm.

– Pini disa gota me ujë të freskët të arrës së kokosit ose qumësht të saj çdo ditë.

Gjithashtu, hani kernelin e butë. Ndiqni këtë trajtim për të paktën një javë për rezultatet e dëshiruara.

– Përndryshe, merrni një lugë gjelle vaj të arrës së kokosit 100 pure (presuar në të ftohtë), në mëngjes dhe një tjetër në darkë, për rreth një javë.

Vaji i arrës së kokosit mund të tretet lehtësisht pasi përbëhet kryesisht nga acide mesatare yndyrore.

 

LLOJET E ULÇERAVE PEPTIKE

Ulçera gastrike: Ulçera peptike në stomak quhet ulçerë gastrike.

Ulçera duodenale: Ulçera duodenale është një lloj ulçerë peptike që zhvillohet në pjesën e parë të zorrëve të holla(duodenum).

Ulçera ezofageale: Ulçera ezofageale zhvillohet në pjesën e poshtme të ezofagut.

Ulçera peptike është ndër format më të zakonshme të sëmundjes së stomakut.

 

Këshilla shtesë për pacientët me ulcer

– Mos i lini vaktet pa ngrënë.

– Hani një dietë të ekuilibruar.

– Në vend të dy ose tre vakteve të mëdha, hani pesë vakte të vogla në ditë.

– Mos hani ushqim pikant, mund t’i bëni simptomat më keq.

– Nëse ulçera juaj shkakton të vjella parandaloni dehidratimin duke pirë shumë ujë.

– Mbani një peshë të shëndetshme dhe kujdesuni për mangësitë ushqyese.

– Kontrolloni nivelin tuaj të stresit.

– Mbani higjienën për të shmangur infeksionet.

– Trajtimi konvencional i ulçerës zakonisht mbështetet në medikamente që mund të shkaktojnë efekte anësore.

– Njerëzit e çdo moshe ose gjinie mund të kenë ulcera në stomak.

Ato duhet të trajtohen menjëherë.

Nëse nuk trajtohet, ulçera e stomakut mund të rezultojë në gjakderdhje ose madje edhe në vrima në stomak ose në zorrë.

– Ndaloni përdorimin e tepërt të alkoolit dhe pirjen e duhanit, pasi këto zakone mund të irritojnë muret e zorrëve.