Prodhimi normal i hormoneve ka një efekt të thellë në shëndetin tuaj të përgjithshëm.

Pra, nëse trupi juaj përjeton ndonjë ndryshim në nivelet e hormoneve, mund të vuani nga shumë simptoma më pak të këndshme duke filluar me lëkurën e thatë, lodhjen dhe ndryshimet e humorit, duke përfunduar me shtimin në peshë, mjegullimin e trurit dhe migrenën.

Për fat të mirë, ju mund ta përmirësoni shëndetin tuaj hormonal duke krijuar disa zakone të reja në stilin tuaj të zakonshëm të jetesës.

Ne kemi mbledhur mënyrat më efektive për të ruajtur ekuilibrin tuaj hormonal pa përdorur ndonjë ilaç.

Përmirësoni qarkullimin e gjakut në legenin tuaj.

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Mộc Spa (@mocspa.ntmk) in data:


Qarkullimi efikas i gjakut në legen është thelbësor për mbajtjen e hormoneve në ekuilibër. Pra, nëse perioda juaj fillon ose përfundon me shumë gjak të errët-kafe ose nëse barku juaj i poshtëm është i ftohtë kur e prekni, legeni juaj ndoshta ka nevojë për ndihmë.

Në këtë rast, përpiquni të bëni vetë-masazh ose aplikoni në këtë zonë një kompresë të nxehtë çaji të bërë me xhenxhefil të freskët.

Hani më shumë vezë

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da @sophsslimmingworld_xo in data:

Për të optimizuar shëndetin e hormoneve tuaja, rekomandohet të konsumoni së paku 20-30 gramë proteina për vakt. Dhe ndër të gjitha ushqimet të larta në proteina, vezët konsiderohen si ato më ushqyese.

Konsumimi i tyre në baza ditore mund t’ju ndihmojë të ulni nivelet e insulinës dhe ghrelin, hormon që ju bën të ndiheni të uritur. Vezë gjithashtu do t’ju ndihmojnë të rritni metabolizmin tuaj dhe të humbni peshë më shpejt.

Praktikoni frymëmarrjen diafragmale.

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Deep Roots (@getdeeproots) in data:

Sipas Mjekësisë Tradicionale Kineze, emocionet dhe hormonet tuaja janë të lidhura ngushtë me njëri-tjetrin në mënyrën e mëposhtme:

  • Frika ndikon në nivelin tuaj të kortizolit dhe mund të shkaktojë probleme me organet riprodhuese, veshkat dhe gjëndrat e veshkave.
  • Frustrimi, padurimi dhe mosbesimi janë të lidhura me një çekuilibër të estrogjenit dhe mund të shkaktojnë sëmundje në mëlçi.
  • Shqetësimi dhe ankthi janë të lidhura me nivelin tuaj të insulinës dhe mund të çojnë në diabet.

Nëse ndjeheni të stresuar, të zemëruar ose të mbingarkuar, përpiquni të praktikoni frymëmarrjen e thellë diafragmale për të paktën 15-20 minuta, dy herë në ditë. Kjo do t’ju ndihmojë të ulni hormonet e stresit dhe të përmirësoni ndjenjën e përgjithshme të mirëqenies.

Konsumoni ushqime organike

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da HEIMATGEMÜSE (@heimatgemuese) in data:

Shumica e pesticideve, plehrave kimike dhe hormoneve të rritjes që përdoren në ushqimet që hani zakonisht mund ta shkatërrojnë sistemin tuaj endokrin. Për shembull, pesticidet zakonisht përmbajnë xenoestrogens, të cilët janë hormone sintetike që ngatërrojnë organet tuaja të brendshme sepse ato imitojnë estrogjenin natyral të femrës.

Pra, mënyra më e lehtë për të rivendosur ekuilibrin tuaj hormonal është të ndryshoni zakonet tuaja dietetike. Për ta bërë këtë, kontrolloni gjithmonë etiketat e ushqimit dhe shmangni blerjen e ushqimeve të para-paketuara.

Ju gjithashtu duhet të shmangni konsumimin e ushqimeve OMGJ, pasi ato zakonisht mbulohen me glyphosate. Ky herbicid mund të shkaktojë probleme hormonale dhe të çojë në depresion, infertilitet, defekte të lindjes dhe madje edhe kancer.

Provoni ciklin e farave

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da 131 Method (@131method) in data:

Cikli i farës mund të ndihmojë trupin tuaj për të balancuar progesteronin dhe estrogjenin gjatë ciklit tuaj menstrual.

  • Faza folikulare (1-14 ditë): konsumoni 1 lugë gjelle fara liri të freskëta dhe 1 lugë gjelle fara kungulli (ose chia / fara kërp) dhe merrni 1500-2000 mg vaj peshku çdo ditë.
  • Faza luteale (15-28 ditë): hani 1 lugë fara luledielli të freskëta dhe 1 lugë fara susami dhe merrni 1500-2000 mg vaj ulliri në mbrëmje.

Nëse i përmabheni ciklit të farës gjatë një periudhe prej rreth 3 muajsh, duhet të ndjeni se është zvogëluar serioziteti i simptomave PMS, se humori juaj është përmirësuar dhe se ju keni më pak mbajtje të ujit dhe dhimbje menstruale.

Bëni një banjë detox

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Lifeatnumber30 (@lifeatnumber30_) in data:

Një dush relaksues me kripëra Epsom do t’ju ndihmojë të rrisni nivelet e magnezit në trupin tuaj dhe në të njëjtën kohë të ulni hormonet e stresit.

Mbusheni vaskën tuaj me ujë të ngrohtë dhe shtoni 1-3 gota kripë Epsom. Përveç kripës së Epsom-it, ju gjithashtu mund të shtoni 1/2 filxhan sode buke dhe disa pika vajra esenciale. Zhytuni në vaskë për rreth 12 minuta, pastaj shpërlahuni me ujë të pastër.

Pini Sole

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da @chubbylittlenymph in data:

Ndërsa kripë e zakonshme mund të jetë me të vërtetë e dëmshme për trupin e njeriut nëse konsumohet në sasi të mëdha, kripë natyrale mund të mbështesë shëndetin tuaj në shumë mënyra të ndryshme.

Kjo alternativë e kripës së rregullt do t’ju ndihmojë të reduktoni hormonet e stresit kortizolit dhe adrenalinës, të përmirësoni gjumin tuaj të natës dhe të rrisni energjinë gjatë ditës.

Për të bërë Sole, merrni një kavanoz qelqi dhe mbushni rreth 1/4 e tij me kripë rozë Himalayan. Shtoni ujë të filtruar në kavanoz, përzieni ujin dhe kripën, pastaj lëreni atë gjatë natës për ta lënë kripën të shpërndahet.

Shtoni 1 lugë Sole në një gotë me ujë të pastër dhe pijeni çdo mëngjes para se të konsumoni ndonjë gjë tjetër.

Konsumoni erëza

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Lemon Tree Herbs (@lemontreeherbs) in data:

Bimët adaptogjenike mund të ndihmojnë në balancimin e hormoneve të trupit dhe t’i mbrojnë ata nga një shumëllojshmëri e gjerë e sëmundjeve, përfshirë ato të shkaktuara nga stresi i tepërt.

Përdorni vajra esenciale

Vaj Clary sage përmban fitoestrogjenë natyrore që do t’ju ndihmojnë të rregulloni ciklin tuaj menstrual, të lehtësoni simptomat e ciklit dhe të largoni depresionin dhe ankthin.

Për të lehtësuar stresin, shpërndani 3-5 pika të këtij vaji në dhomën tuaj. Nëse ndjeni dhimbje në stomak ose keni dhimbje dhimbje këmbësh, përzieni 5 pika të vaj me 5 pika vaj kokosi dhe masazhoni përzierjen në zonën e prekur.

Vaji koprës do të ndihmojë të relaksoni trupin tuaj, të përmirësoni tretjen, të rritni metabolizmin tuaj dhe të reduktoni inflamacionin e shkaktuar nga çrregullimet e tiroides. Thjesht fërkoni stomakun me  disa pika të këtij vaji ose shtoni 1-2 pika në filxhanin e çajit.

Vaji i livandos do të rivendosë balancën tuaj emocionale dhe do të përmirësojë gjumin tuaj natën duke trajtuar ndjenjat e ankthit, depresionit dhe stresit. Për të arritur këtë efekt, përhapni 5 pika vaj në shtëpi, shtoni 5 pika në banjën tuaj, ose aplikojeni në tempujt, qafë ose në duar.

Vaj trumzës do të lehtësojë simptomat e menopauzës dhe do të trajtojë infertilitetin, depresionin, humbjen e flokëve dhe pagjumësinë duke përmirësuar prodhimin tuaj të progesteronit.

Vetëm shtoni 2 pika në dush ose aplikoni 2-3 pika me pjesë të barabarta të vajit të kokosit në barkun tuaj.

Vaji i drurit të sandalit do t’ju ndihmojë të rritni dëshirën tuaj seksuale, zvogëlon stresin, rikthen qartësinë mendore dhe ju jep një ndjenjë relaksimi.

Ka disa mënyra për ta përdorur atë – thith sandalin direkt nga shishe, përhapni disa pika në shtëpi, ose e aplikojeni atë në kyçet e dorës dhe në fund të këmbëve tuaja.

Ecni zbathur

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da The Foot Collective (@thefootcollective) in data:

Toka, dheu, mund të ulë ndjeshëm nivelet e kortizolit, hormon që është i lidhur me stresin, inflamacionin dhe mosfunksionimin e gjumit. Është vlerësuar se thembrat e këmbëve tuaja përmbajnë rreth 1300 mbaresa nervore për cm katror.

Pra, duke ecur zbathur në një lëndinë me bar, plazh me rërë, apo edhe një rrugë betoni do t’ju ndihmojë të thithni energjinë natyrale nga toka dhe të përmirësoni shëndetin tuaj të përgjithshëm.

A njihni ndonjë mënyrë tjetër për të balancuar hormonet natyrshëm? Ndani përvojën tuaj me ne në koment!