Gjërat rrethanore në shtëpi janë bërë shumë të popullarizuara në vitet e fundit. Gjithkush e pëlqen idenë e gjetjes së një mënyre për të shmangur medikamentet kur është e mundur.

Të paturit më pak vizita tek mjeku dhe përshkrime ilaçesh është gjithashtu e këndshme. Por ne duhet të jemi të kujdesshëm përpara se të provojmë një trajtim në shtëpi. Disa thjesht nuk funksionojnë, ndërsa të tjera mund të jenë me të vërtetë të dëmshme.

Për lexuesit tanë ne kemi përgatitur këtë listë të gjërave rrethanore shumë popullore në shtëpi prej të cilave mund t’ju duhet të bëni kujdes.

Mjete kuzhine për të shëruar djegiet

Vendosja e gjalpit ose vajit në djegie mund të bëjë më shumë dëm sesa dobi. Kur ju pësoni një djegie, edhe nëse burimi i djegies nuk ka kontaktuar me lëkurën tuaj, dëmtimi vazhdon ende pak kohë derisa lëkura të ftohet.

Kjo është arsyeja pse specialistët këshillojnë të vendosni zonën e djegur në ujë të ftohtë. Përdorimi i gjalpit ose i vajit do të ngadalësojë ftohjen.

Pastë dhëmbësh për të trajtuar puçrrat dhe shenjat

© Depositphotos.com

Kjo e ka njëfarë kuptimi, sepse soda e bukës me pastë dhëmbësh i than puçrrat tuaja dhe shenjat. Problemi është në përbërësit e tjerë të pastës së dhëmbëve, të cilët mund të irritojnë seriozisht lëkurën tuaj, sidomos buzët tuaja.

Përbërësit e zakonshëm të pastës së dhëmbëve janë alkooli, mentoli dhe peroksidi i hidrogjenit. Të gjithë këta më shumë mund ta irritojnë lëkurën se sa mund ta ndihmojnë.

Gargaret me shpërlarës goje

© Depositphotos.com

Gargaret me shpërlarësin e gojës si një trajtim për një të ftohur me të vërtetë nuk tingëllon shumë efektiv. Mjekët shpesh thonë se gjëja më e mirë që mund të bëni është të bëni më shumë pushim.

Kur ju keni dhimbje fyti, ai është i përflakur dhe gargara do ta irritojë atë edhe më shumë. Pini shumë lëngje të ngrohta dhe bëni më shumë pushim. Nuk ka asgjë tjetër që mund të bëni.

Argjend kolloidal

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Paul Karason (@therealblueman) in data:

Argjendi kolloidal është një krem në të cilin shpërndahen grimca të vogla argjendi. Disa vjet më parë pati një fushatë masive për aftësitë e tij magjike shëruese. Që atëherë specialistët kanë paralajmëruar shumë herë se argjendi kolloidal nuk është thjesht joefektiv në trajtimin shumë sëmundjeve, por në të vërtetë është i rrezikshëm.

Ai mund të ndërtohet në sistemin tuaj me kalimin e kohës dhe përdorimi afatgjatë mund t’ju lërë me njollë kaltëroshe në lëkurë, duke ju bërë të dukeni si një Smurf.

Prerja e lythave

© Depositphotos.com

Disa njerëz përdorin gërshërë, thika ose mjete të tjera të mprehta për të prerë lythat e tyre. Ju nuk duhet ta bëni këtë sepse kjo është një mënyrë shumë e lehtë për të marrë një infeksion.

Ka edhe mjete të tjera të sigurta në shtëpi për lythat që janë efektive gjithashtu, por prerja e tyre është një kurë shumë e rrezikshme.

Uiski për një dhimbje dhëmbi

Megjithëse përdorimi i uiskit si një trajtim për dhimbjen e dhëmbit mund të ndihmojë disa njerëz, ekspertët thonë se uiski ka më pak vetitë pak anestezike. Megjithëse përdorimi i tij për dhimbje nuk do të bëjë ndonjë dëm të drejtpërdrejtë, dëmi është mosmarrja e trajtimit të duhur në kohë.

Mjete të tjera dentare

© Depositphotos.com

Sugjerimet për të përdorur substanca të ndryshme, si pluhuri për dhimbjen e kokës, në zonën e mishit të dhëmbëve për të lehtësuar dhimbjen e dhëmbëve mund të jetë mjaft i dëmshëm – mishrat mund të pësojnë djegie kimike nga gjëra të tilla si kjo.

Problemet e dhëmbëve nuk rregullohen vetvetiu. Sa më parë të shkoni tek dentisti, aq më e lehtë do të jetë.

Vaj kastori për lehtësimin e lindjes

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Është raportuar se gratë shtatzëna marrin vaj kastori për të nxitur lindjen. Pra, realiteti është se vaji i kastorit ka një efekt në trupin tonë, por nuk lidhet me shtatzëninë.

Ai do të ndihmojë nëse vuani nga kapsllëku. Por a doni me të vërtetë të shkaktoni një lëvizje të shpejtë të zorrëve gjatë javëve të fundit të shtatzënisë? Ndoshta duk lënë natyrën ose mjekët të kujdesen për këtë kohë tuajen kaq shumë të veçantë do të ishte shumë më e sigurt për të dy ju.

Pastrimi me dyll i veshit

Sugjerimi për të pastruar veshët me dyll është bërë viral kohët e fundit. Megjithatë, është raportuar se një numër njerëzish kanë pasur nevojë të kërkojnë trajtim për veshë dhe kanale të veshëve të dëmtuar kur ky ilaç natyral shtëpiak se u ka dalë jashtë kontrollit.

Kura të rrezikshme për morrat e kokës

Në internet ka shumë sugjerim për gjërat shtëpiake që mund të përdorni për të larguar morrat e kokës. Njerëzit përdorin vajguri, benzinë, pesticide të koncentruara, e shumë lloje të tjera, në kokat e tyre. Eshtë e panevojshme të thuhet, se të gjitha janë shumë toksike dhe nuk duhet të përdoren kurrë në lëkurë.

Trajtime të tjera janë komplet e kundërta, vazelina, vaji i ullirit, uji – krejtësisht të sigurta. Shekuj më parë, njerëzit nuk kishin zgjidhje tjetër përveçse të përdorin çfarëdo që mund të gjenin, por sot nuk kemi asnjë justifikim. Merrni një recetë nga mjeku juaj i familjes dhe ndiqni udhëzimet saktësisht.

A njihni mjete të tjera popullore shtëpiake që mund të bëjnë më shumë dëm sesa të mirë? Na tregoni për këtë në komentet dhe mos harroni të ndani këtë artikull me miqtë dhe familjen tuaj. Qëndroni të shëndetshëm.