Shkencëtarët pohojnë se trupi ynë sintetizon rreth njëqind hormone dhe se 6 prej tyre janë të rëndësishme për bukurinë femërore. Ata kontribuojnë në elasticitetin e lëkurës sonë, ruajnë pamjen tonë rinore tanë dhe madje kontribuojnë në humorin tonë të mirë.

Megjithatë, për shkak të arsyeve të panjohura, ndonjëherë trupi ynë dështon, nivelet e hormoneve zvogëlohen dhe një person fillon të plaket para kohe. Lajm i mirë është se ka metoda të besueshme për të rivendosur ekuilibrin e hormoneve.

Estrogjeni

Estrogjeni shkakton që qelizat e fibroblastit të prodhojnë kolagjen dhe elastinë. Kur niveli i këtij hormoni zvogëlohet, shfaqen rrudha, ovali i fytyrës bëhet i pabarabartë, dhe gjinjtë bëhen më të rënç. Megjithatë, kjo nuk vlen vetëm për lëkurën – sa më i ulët të jetë niveli i estrogjenit, aq më shpejt zbehet trupi juaj.

Si e rritni nivelin e estrogjenit?

Ushqimi. Tofu me bazë soje, qumësht soje, oriz ngjyrë kafe, fara liri, perime të freskëta dhe fruta. Shkencëtarët pohojnë se prodhimet e mishit e shtypin prodhimin e estrogjenit dhe kjo është arsyeja pse është më mirë të zvogëlohet konsumimi i proteinave nga kafshët.

Kozmetika. Kremra specifike që përmbajnë fitoestrogjen. Për shembull, serumet dhe kremrat me rrënjë jamballike luftojnë plakjen sepse përmbajnë liquiritigjen – një antioksidant që stimulon prodhimin e kolagjenit.

Aditivët e ushqimit. Fitoestrogjenët shiten si shtesa dietike në formë të tërfilit të kuq, rigonit, ose сimicifugës. Megjithëse ato nuk janë ilaçe hormonale, është e nevojshme të konsultoheni me një mjek para se t’i merrni ato.

Hormoni i rritjes (somatotropin)

© Depositphotos © Depositphotos

Njerëzit kanë tendencë të marrin somatopausë me moshën – një gjendje kur niveli i hormoneve të rritjes në gjak fillon të ulet. Kur nivelet e somatotropinës reduktohen, muskujt zvogëlohen ndërsa yndyra dhe rrudhat fillojnë të shfaqen në sasi të tepërt, humori përkeqësohet dhe qëndrueshmëria zvogëlohet.

Personazhet e Hollivudit shpesh fillojnë të injektojnë hormonet e rritjes, megjithatë, kjo metodë ka shumë efekte të padëshirueshme anësore, si ënjtje, dhimbje koke dhe madje edhe rritje të pakontrolluar të eshtrave dhe organeve të brendshme.

Si i rritni natyrshëm hormonet e rritjes?

Aktiviteti fizik. Ecja me një shpejtësi prej 2.5-3.5 milje në orë, ushtrimet fizike me pesha (10-15 përsëritje secila). Është më mirë nëse stërvitja e forcës i paraprin stërvitjes aerobike – së pari, ushtrohuni me shtanga, pastaj ecni. Natyrisht, ecja në natyrë është alternativa më e mirë.

Ndryshimet e temperaturës. Duke shkuar një sauna stimulon prodhimin e hormoneve të rritjes.
Shtesa sportive. Gama-Aminobutyric Acid (GABA) përmirëson gjumin dhe rrit nivelet e somatotropinës.

DHEA (dehidroepiandrosterone)

© iha31 / Pixabay © roni5746 / Pixabay

DHEA është një hormon që ka një efekt qetësues dhe anti-plakje. Por fakti është se trupi ynë e prodhon vetëm deri në moshën 30-vjeçare. Pasi që tonifikimi i muskujve fillon të bjerë, enët bëhen më të brishta dhe lëkura humbet elasticitetin e saj.

Si e rritni në mënyrë të natyrshme nivelin e saj?

Përfshini yndyrna të shëndetshme në dietën tuaj – trupi ynë prodhon DHEA prej tyre. Arra, farat, peshk yndyror dhe avokado përmbajnë acide yndyrore të pazgjidhura.

Hani produkte me protein për mëngjes – ndihmojnë për të luftuar kundër ndryshimeve të disponimit dhe për të stabilizuar sistemin nervor në fillim të ditës.

Melatonina

Melatonina rregullon ritmet tona të përditshme. Me fjalë të tjera, informon trupin se është koha për të pushuar. Të gjitha proceset e rinovimit të qelizave ndodhin gjatë gjumit dhe nëse shqetësohet, njerëzit fillojnë të plaken para kohe. Mungesa e melatoninës çon në shfaqjen e rrudhave, humbjes së flokëve dhe formimin e pikave të pigmentit.

Si e ngritni nivelin e melatoninës?

Ushqimi. Melatonina gjendet në banane, domate, oriz dhe misër.

Alkooli, pirja e duhanit dhe kafeina kanë ndikim të keq. Kur i konsumojmë ato, prodhimi i këtij hormoni ndalon. Disa ilaçe të tilla si beta-bllokuesit, hipnotikët dhe anti-inflamatorët kanë të njëjtin efekt.

Aditivët e ushqimit. Melatonina mund të merret në formë pilule – dhe ajo shitet lirë në farmaci. Disa ekspertë pretendojnë se ne duhet të rivendosim artificialisht mungesën e melatoninës pas moshës 35 vjeç. Sidoqoftë, gjithmonë mos harroni të konsultoheni me mjekun tuaj më parë.

Kortizoli

© Kjerstin_Michaela / Pixabay © festival_foodbikes / Instagram

Një nivel i lartë i kortizolit të hormoneve të stresit çon në plakjen e parakohshme. Në varësi të tipit të lëkurës, efekti negativ i kortizolit manifestohet në mënyra të ndryshme – nga një ngjyrë gri, deri në lëkurën të thatë, në rrudha të thella dhe vajisje të lëkurës si dhe puçrra fytyre. Ky hormon thyen fibrat e kolagjenit dhe e bën lëkurën të butë.

Si e ulni nivelin e kortizolit dhe stresit?

Pini mjaftueshëm ujë. Edhe dehidrimi i lehtë rrit nivelin e këtij hormoni. Dhe një gjë e vogël, si një gotë uji, do t’ju ndihmojë të relaksoheni.

Shtesat ushqimore me rrënjë rrënore zvogëlojnë nivelin e ankthit dhe kortizolit.

Dëgjoni muzikë të mirë. Shkencëtarët thonë se terapia muzikore zvogëlon nivelin e stresit.

Meditimi fjalë për fjalë e bën trupin tonë të ulë nivelin e tij të kortizolit pa ilaçe.

Insulina

© Depositphotos © oceanic.grace / Instagram

Insulina rrit nivelin e glukozës në gjak dhe kurdoherë që del jashtë kontrollit, shenjat e hershme të plakjes shfaqen në lëkurë. Një nivel i lartë i sheqerit çon në shfaqjen e rrudhave, si dhe varjen e lëkurës.

Për shkak të rritjes së glukozës, procesi i quajtur glikim (lidhja e molekulave të sheqerit dhe proteinave) vepron më shpejt sesa duhet në një moshë të caktuar që çon në shkatërrimin e kolagjenit dhe elastinës. Lëkura elastike pastaj bëhet e brishtë dhe e dehidratuar.

Si e mbroni lëkurën nga një sheqer i tepërt?

Konsultohuni me një mjek për të kuptuar nivelin e sheqerit në trupin tuaj. Pas konsultimit me një specialist, mund të filloni të trajtoni problemin.

Kozmetikë. Kremrat dhe serumet me retinoide (vitamina A dhe derivatet e saj) stimulojnë prodhimin e kolagjenit. Këto produkte kozmetike duhet të përmbajnë vitamina C dhe E, dhe çaj jeshil – të gjithë ato funksionojnë si antioksidantë.

Përdorni krem dielli çdo ditë edhe në dimër. Rrezet e diellit shkatërrojnë fibrat elastinë dhe kontribuojnë në plakjen e shpejtë.

A e kontrolloni nivelin tuaj të hormoneve? Na tregoni për përvojat tuaja në koment!