Nëse keni ankth ose nëse jeni të stresuar para një ngjarjeje të rëndësishme, të bini në gjumë dhe të vazhdoni të flini mund të jetë një problem.

Provoni këtë për të qetësuar nervat tuaja dhe për të bërë një pushim të mirë.

Quhet metoda “4-7-8”. Dhe ja se çfarë duhet të bëni:

1. Merrni frymë qetësisht përmes hundës për 4 sekonda.

2. Mbajeni frymën tuaj për 7 sekonda.

3. Nxirreni frymën ngadalë përmes gojës për 8 sekonda.

Është vërtet aq e thjeshtë. Mund të duket e habitshme, por me të vërtetë funksionon.

Si funksionon

Kur jeni të stresuar ose të shqetësuar, sasia e adrenalines në gjak rritet dhe frymëmarrja juaj bëhet më e shpejtë dhe më e lehtë. Ushtrimi i frymëmarrjes vepron si një qetësues. Duke ngadalësuar frymëmarrjen në këtë mënyrë, detyroni ritmin e zemrës suaj të ngadalësojë, duke u qetësuar shumë më shpejt; është fiziologji e thjeshtë!

Ushtrimi i njëjtë ndihmon edhe për të qetësuar mendjen tuaj, thjesht sepse ju bën të përqendroheni tërësisht në frymëmarrjen tuaj. Ju nuk e kupton, por në këtë moment sistemi nervor qendror gradualisht zvogëlon aktivitetin e tij dhe ndjenjat e ankthit zhduken. Çdo neurolog mund ta konfirmojë këtë për ju.

Rezultati është që trupi juaj të relaksohet. Përsa i përket shpejtësisë dhe fuqisë së efektit fizik që ka, stërvitja është e ngjashme me anestetikën. Kjo u hetua nga mjeku i Harvardit, Andrew Weil, i cili zbuloi se metoda “4-7-8” ka qenë e njohur  në Indi për disa shekuj. Ata e përdorin atë gjatë praktikës së meditimit për të arritur një gjendje relaksimi të plotë.

Është e sigurt për ta thënë, pra, se është plotësisht e padëmshme.

Si mund të jetë e dobishme për ju, në mënyrë specifike

Nëse zgjoheni natën vonë, për shkak se diçka ju shqetëson, kjo do t’ju ndihmojë. E njëjta gjë vlen edhe për kur ndjeheni nervozë para një konkursi ose një ngjarjeje të rëndësishme në jetën tuaj. Metoda “4-7-8” është e garantuar për t’ju dhënë pushimin që ju nevojitet!

Për efekt më të mirë mund ta përdorni këtë “ilaç gjumi”:

 

Për të çlodhur mendjen dhe trupin para gjumit, përzieni së bashku

  • 1/4 lugë gjelle mjaltë
  • 1/8 lugë gjelle kripë deti
  • 1 lugë gjelle vaj kokosi

Ju mund ta pini këtë përzierje ashtu siç është ose ta shtoni në një gotë me ujë të ngrohtë – efekti do të jetë i njëjtë.

Ky përbërës jo vetëm që do të ketë një efekt të madh në shëndetin tuaj, por gjithashtu do të zvogëlojë rritjet e kortizolit duke penguar zgjimin tuaj gjatë natës.