Nëse sytë janë dritarja e shpirtit, atëherë lëkura është dritarja e shëndetit tuaj. Lëkura juaj reflekton atë që hani, prandaj kremrat dhe locionet tropikale mund të kenë të bëjnë kaq shumë me pamjen e lëkurës suaj.

Meqenëse plakja fillon nga brenda, është e logjikshme të filloni të kujdeseni për lëkurën tuaj nga brenda duke ngrënë ushqimet e duhura.

Është hulumtuar rreth ushqimeve më të dobishme për lëkurën tuaj dhe dëshirojmë që t’i ndajmë ato me ju.

Peshku

© depositphotos.com

Peshqit që kanë përmbajtje të lartë në acide yndyrore omega-3 (salmon, skumbri, harengë, sardele, ton) janë esenciale për një lëkurë të shëndetshme që shkëlqen. Acidet yndyrore Omega-3 e mbajnë lëkurën elastike dhe të hidratuar dhe zvogëlojnë inflamacionin.

Këto peshq janë gjithashtu një burim i mirë i vitaminës antioksidante E, si dhe zinkut, një mineral shërues i plagëve që ndihmon në shërimin e fytyrës së acaruar.

Arrat dhe lajthiat

© depositphotos.com

Ashtu si peshku, arrat janë të pasura me acide yndyrore omega-3, zink dhe vitamina E. Për më tepër, ato përmbajnë minerale dhe vitamina të tjera që ndihmojnë në mbajtjen e lëkurës tuaj të re dhe të pastër, siç janë disa vitamina të grupit B (përfshirë folatin që parandalon dermatitin, seleniumin (i cili është një tjetër antioxidant i mirë për lëkurën), dhe vitaminë C (e cila ka veti anti-plakje).

Avokado

© depositphotos.com

Avokado është një tjetër ushqim i pasur me yndyrna të shëndetshme, të cilat ndihmojnë në përmirësimin e elasticitetit të lëkurës dhe pengojnë lagështirën. Ata janë gjithashtu të pasur me karotenoide, të cilat mbrojnë lëkurën nga dëmtimi i diellit.

Sidoqoftë, ajo që e bën avokadon të dallojë është se ata përmbajnë D-mannoheptuloza – një fitokimik unik që besohet të stimulojë prodhimin e kolagjenit.

Çaji jeshil

© depositphotos.com

Një pije e preferuar e shumë njerëzve, çaji jeshil nuk është vetëm i shijshëm por gjithashtu është shumë i dobishëm për shëndetin e lëkurës tuaj. Është i pasur me polifenole dhe katekinë – antioksidantë që mbrojnë lëkurën tuaj nga dëmtimi i diellit (edhe pse ende duhet të përdorni krem për diellin) dhe për të zvogëluar skuqjen e lëkurës duke luftuar inflamacionin.

Kosi dhe kefiri

© depositphotos.com

Kosi dhe kefiri janë të pasura me probiotikë të gjallë që ndihmojnë lëkurën tuaj të duket me e re duke reduktuar skuqjen, acarimin dhe aknet. Bakteret miqësore luftojnë inflamacionin në zorrë, ku ndodhen shumë probleme të lëkurës.

Ju gjithashtu mund të aplikoni kos në mënyrë topike për rinovimin e lëkurës tuaj – acidi laktik ka veti anti-plakje dhe shtresëzuese që do të reduktojnë rrudhat dhe do t’i japin fytyrës tuaj një shkëlqim të shëndetshëm.

Mjaltë

© depositphotos.com

Mjalti është antibakterial batyral, antioksidues, dhe humektant, kështu që nuk është çudi që është aq i dobishëm për lëkurën. Megjithëse zakonisht përdoret në maskat e fytyrës DIY dhe zbatohet në mënyrë topike për të zvogëluar inflamacionin, për të trajtuar aknet dhe për të zbutur lëkurën e thatë, konsumimi i mjaltit është gjithashtu një ide e mirë, veçanërisht nëse ju jeni duke zëvendësuar ëmbëlsirat e tjera me të.

Boronica

© depositphotos.com

Shumica e frutave të pyllit janë të mira për lëkurën tuaj dhe shëndetin tuaj në përgjithësi, por boronica janë veçanërisht të mira. Shpesh të quajtura superushqim, ato janë një burim i pasur antioksidues, të cilat ndihmojnë lëkurën tuaj të luftojë me dëmet radikale dhe ta riparojë atë nga brenda.

Antocianinat që gjenden në boronicë stabilizojnë kolagjenin, duke e bërë lëkurën tuaj të mbetet rinore dhe e shëndetshme për më gjatë.

Portokalli

© depositphotos.com

Ka dy arsye kryesore pse portokalli është i mirë për lëkurën tuaj: ata janë të pasur me vitaminë C dhe me ujë. Uji hidraton lëkurën nga brenda dhe parandalon çarjen dhe vitamina C, ndërsa gjithashtu është një antioksiduese, luan një rol të madh në prodhimin e kolagjenit. Kolagjeni e mban lëkurën tuaj të butë duke parandaluar rrudhat.

Shega

© depositphotos.com

Ashtu si portokallët, ky frut është i pasur me vitaminë C. Përballë kësaj, shegët përmbajnë acid ellagik. Punickagin-a besohet të rrisë kapacitetin e trupit tuaj për të ruajtur kolagjenin dhe acidit ellagik, lufton dëmet nga radikalet e lira dhe gjithashtu ngadalëson ndarjen e kolagjenit.

Domatet

© depositphotos.com

Domatet, përveç një burimi tjetër të mirë të vitaminës C, përmbajnë karotenoidë si likopene, luteinë, alfa-karoten dhe beta-karoten. Karotenoidët antioksidues janë të njohura si mbrojtës për lëkurën tuaj nga dëmtimi i diellit dhe parandalojnë rrudhat. Ata janë gjithashtu anti-inflamatorë natyralë.

Për të korrur përfitimet e plota të domateve, është më mirë t’i përgatitni ato duke përdorur yndyrna të shëndetshme, si vaji i ullirit, në vend që t’i hani ato të papërpunuara. Duke i konsumuar të gatuara ndihmon trupin tuaj të përthithë më shumë likopene.

Spinaqi dhe lakra jeshile

© depositphotos.com

Perimet me gjethe jeshile si spinaqi dhe lakra janë plot me vitamina të cilat lëkura i pëlqen, duke përfshirë vitaminat A, C dhe E. Vitamina A kontrollon prodhimin e sebumit, vitamina C nxit kolagjenin dhe vitamina E mbron nga dëmtimi oksidativ.

Së bashku, ato ndihmojnë që lëkura juaj të mbetet e njomë, pa rrudha dhe pa shenja. Spinaqi dhe lakra jeshile janë gjithashtu anti-inflamatorë pasi luftojnë shpërthimet në zorrën tuaj dhe për këtë arsye, edhe në lëkurën tuaj.

Specat

© depositphotos.com

Nga të gjitha frutat dhe perimet, specat e kuq dhe të verdhë përmbajnë vitaminat më të mëdha. Ata janë gjithashtu të pasur me vitamina B6 dhe B9 (folate) të shëndetshme të lëkurës, si dhe karotenoide.

B6 njihet se parandalon ose lufton gjëndjet e tilla të lëkurës si pezmatim i lëkurës, ekzema dhe aknet hormonale dhe folati përmirëson qëndrueshmërinë e lëkurës suaj.

Ju mund të merrni lëndë ushqyese nga specat e të të gjitha ngjyrave.

Ushqime të fermentuara

© depositphotos.com

Kosi dhe kefiri nuk janë të vetmet ushqime fermentuese që janë të mira për lëkurën tuaj dhe shëndetin tuaj. Të gjitha ushqimet e fermentuara përmbajnë baktere miqësore me probiotikë që jo vetëm që balancojnë bakteret e këqija në zorrë, qetësojnë inflamacionin që do të shfaqet në lëkurën tuaj, por gjithashtu parandalojnë krijimin e rrudhave dhe ju japin një ngjyrë të hapur të fytyrës duke optimizuar thithjen e ushqyesve nga çdo gjë ju hani. Ato gjithashtu përmbajnë acid laktik anti-plakje.

Shafrani i Indisë

© depositphotos.com

Kjo përbërje ka fituar reputacionin e një superushqimi dhe për arsye të mirë. Është anti-inflamator, kështu që ndihmon në shërimin e akneve dhe qetëson skuqjen, parandalon dëmtimin oksidativ të lëkurës, riparon dëmtimin nga dielli nëse kjo ndodh dhe parandalon edhe kancerin e lëkurës.

Kakao e papërpunuar

© depositphotos.com

Arsyeja pse kakao i papërpunuar është aq i mirë është sepse përmban resveratrol, një antioksidant me të vërtetë i fuqishëm. Ashtu si të gjithë antioksidantët e tjerë, mbron dhe riparon lëkurën e dëmtuar nga dielli, duke parandaluar shenjat e plakjes së parakohshme.

Kakao është gjithashtu një nga burimet më të mëdha të magnezit në ushqim – një mineral qetësues që ndihmon në zvogëlimin e irritimit të lëkurës.

Kakao (e cila është kakao e pjekur) dhe çokollata e errët (e cila është bërë me kakao) gjithashtu kanë pak resveratrol, por jo pothuajse aq shumë, kështu që është më mirë të konsumoni kakao të papërpunuar duke e shtuar atë në smoothie ose kos për të nxjerrë sa më shumë nga ajo.

Tërshëra

© depositphotos.com

Tërshëra është plot me mangan – një mineral që zakonisht nuk lidhet me shëndetin e lëkurës. Megjithatë, mangani ndihmon trupin tuaj të përthithë vitamina dhe minerale esenciale të lëkurës, si kolina, biotina dhe vitamina C.

Së bashku, ato ndihmojnë në ruajtjen e elasticitetit të lëkurës tuaj dhe në luftimin e dëmeve radikale të lira. Tërshëra gjithashtu përmban zinkut dhe selen antioxidant.

Vaji i ullirit

© depositphotos.com

Një nga vajrat më të dobishme për shëndetin tuaj të përgjithshëm, vaji i ullirit është gjithashtu i mirë për lëkurën tuaj. Ai përmban acide yndyrore omega-3 dhe polifenole. Siç u përmend më parë, omega-3 e mban lëkurën tuaj elastike dhe të lagësht ndërsa polifenolët e mbrojnë atë nga dëmtimet oksiduese dhe luftojnë inflamacionin.

A vëreni ndonjë ndryshim pozitiv në pamjen tuaj kur përpiqeni të hani ushqime të shëndetshme? Cilat janë ushqimet tuaja të preferuara të bukurisë? Ndihuni të lirë për të ndarë mendimet tuaja me ne në koment!