Thembrat e plasaritura zakonisht shfaqen për shkak të mungesës së lagështirës. Ne i kushtojmë shumë vëmendje fytyrës sonë, por kryesisht neglizhojmë pjesë të tjera të trupit tonë, sidomos këmbët tona.

Me kalimin e kohës, lëkura e thatë plasaritet dhe jo vetëm që shkakton shumë dhimbje, por e bën të lehtë për bakteret e dëmshme për të hyrë në trup. Për fat të mirë, me kujdesin e duhur, është e mundur për të hequr lëkurën e fortë nga këmbët tuaja përgjithmonë.

Ne kemi përgatitur 10 metoda të lehta dhe efikase për të pasur lëkurën e butë të foshnjës në këmbët tuaja. Të gjithë përbërësit e nevojshëm janë gjerësisht të disponueshëm dhe të përballueshëm, prandaj vetëm ndërmerrni veprimin.

Banjë këmbësh për të riparuar lëkurën

© depositphotos.com © depositphotos.com © depositphotos.com © depositphotos.com

Majdanozi përmban vitaminë C, kolagjen, dhe vitaminë K. Këto ushqyes ndihmojnë në riparimin dhe rigjenerimin e lëkurës, promovimin e elasticitetit të lëkurës dhe përshpejtimin e shërimit të lëkurës. Kjo e bën majdanozin një nga mjetet më të mira në shtëpi për këmbët e thata dhe të plasaritura.

Çfarë duhet të bëni:

 • Prit 10-12 copa majdanoz dhe shtojini në ujë të ngrohtë;
 • Zhytni këmbët për 30 minuta;
 • Përsëriteni çdo ditë për këmbë të lëmuara.

Limon i shtrydhur

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Jillee | One Good Thing (@byjillee) in data:

Limoni është një nga mjetet më të mira për këmbë të thata dhe të plasaritura. Ai ka cilësi antiseptike dhe anti-inflamatore dhe përmban vitaminë C. Lëngu limoni nxit një lëkurë të shëndetshme dhe lehtëson acarimin e saj. Nuk ka efekte anësore, kështu që ju mund ta përdorni këtë metodë sa më shumë që dëshironi!

Çfarë duhet të bëni:

 • Merrni një limon të madh, gjysëm të shtrydhur dhe një çift të çorape të lira;
 • Pritni limonin në gjysmë dhe hiqni lëngun duke përdorur një shtrydhëse frutash e perimesh ose thjesht shtypeni atë (por lini gjysmën e pulpës brenda);
 • Vendosni thembrat tuaja në gjysmën e limonit dhe pastaj vishni çorapet tuaja. Lërini për 30 minuta;
 • Hiqni gjysmat e limonit dhe fshijini thembrat me pak vaj (për shembull, kokosi).

Vaj i pemës së çajit

© depositphotos.com © depositphotos.com © depositphotos.com

Vaji i pemës së çajit është përdorur në mjekësinë tradicionale. Është një antiseptik natyror që zbut inflamacionin e lëkurës dhe shëron plagët. Përdorni vajin e pemës së çajit për të fshirë këmbët tuaja ose mund të bëni këtë spa të mahnitshme për këmbët:

Çfarë duhet të bëni:

 • Mbushni një legen me ujë të ngrohtë dhe shtoni disa pika të vajit të pemës së çajit;
 • Vendosni këmbët tuaja në të dhe mbajini të zhytura derisa lëkura të zbutet plotësisht.
 • Kujdes: Mos i mbani të zhytura për më shumë se 15 minuta! Pema e çajit është shumë e fortë dhe mund të dëmtojë lëkurën nëse mbahen në vaj për një kohë të gjatë.

Uthulla e mollës

© depositphotos.com © depositphotos.com © depositphotos.com © depositphotos.com

Uthulla e mollës sjell shumë përfitime për këmbët tona. Gjatë ditës këmbët tona janë të mbuluara shumicën e kohës në çorape dhe këpucë, duke krijuar mikrobe. Për më tepër, këmbët tona nuk marrin oksigjen të mjaftueshëm, gjë që çon në tharje të lëkurës. Uthulla e mollës vret mikrobet, zbut lëkurën dhe largon aromën e keqe të këmbës.

Çfarë duhet të bëni:

 • Mbushni një legen me ujë të ngrohtë dhe shtoni një pjesë uthull molle;
 • Zhytini këmbët për 20 minuta;
 • Pasi t’i nxirrni këmbët, pastrojini ato ose fshijini me shtuf.

Maskë me bollgur dhe me vaj jojoba

© depositphotos.com © depositphotos.com © depositphotos.com

Bollguri është përdorur si një spastrues natyror që heq lëkurën e vdekur dhe e zbut atë. Kur aplikohet në lëkurë, bollguri lehtëson skuqjen, kruajtjen dhe thatësinë. Vaji jojoba i përshtatet të gjitha llojeve të lëkurës, është i pasur me vitaminë E, zink, bakër dhe selen dhe rikthen ekuilibrin natyral të lëkurës. Është i lehtë, jo ngjitës, pa erë dhe mund të ruhet për një kohë të gjatë.

Çfarë duhet të bëni:

 • Në një tas,përzini bollgur me vaj të mjaftueshëm për të bërë një paste të trashë;
 • Fërkoni këtë paste në lëkurën tuaj të thatë dhe pastaj lëreni për 30 minuta;
 • Lani këmbët me ujë të ngrohtë dhe thajini me një peshqir të butë;
 • Përsëriteni çdo ditë.

Maskë hidratuese me banane dhe avokado

© depositphotos.com © depositphotos.com © depositphotos.com © depositphotos.com © depositphotos.com

Bananet janë zbutësit perfektë. Enzimat në këtë frut ndihmojnë për të larguar qelizat e lëkurës së vdekur nga këmbët tuaja dhe do ta bëjnë lëkurën tuaj të butë. Avokadot janë të pasura me vajra dhe yndyrna që janë perfekte për lëkurë të thatë dhe të fortë. Kjo maskë e thjeshtë do të ndihmojë në shërimin e këmbëve tuaja të thata dhe do të pasurojë lëkurën tuaj me vitamina.

Çfarë duhet të bëni:

 • Përzini një banane dhe një gjysmë avokado në një blender për të bërë një paste;
 • Aplikojeni këtë paste në këmbë dhe lëreni të qëndrojë për 20 minuta;
 • Lani këmbët me ujë të ngrohtë dhe thajini me një peshqir të butë;
 • Përsëriteni çdo ditë derisa lëkura e thatë në këmbë të jetë më mirë dhe plasaritja të shërohet.

Pastrim i këmbës me aspirinë

© depositphotos.com © depositphotos.com © depositphotos.com © depositphotos.com

Aspirina ka acid acetilsalicilik dhe veti anti-inflamatore. Zbut lëkurën e fortë që formon kallo dhe mund të zvogëlojë madhësinë e tyre. Së bashku me lëng limoni, ajo ka edhe aftësitë e shërimit të lëkurës. Aspirina përbën një ilaç të përsosur për lëkurën e thatë dhe këmbët e plasaritura.

Do t’ju duhen:

 • 6 pilula aspirina, 1/2 lugë lëng limoni dhe përfundoi plastika.

Çfarë duhet të bëni:

 • Në një tas, copëtoni aspirinat në pluhur;
 • Shtoni lëng limoni në pluhurin e aspirinave dhe bëni një paste;
 • Aplikoni pasten në këmbët tuaja;
 • Vendosni një mbështjellëse plastike rreth këmbëve tuaja dhe lërini për 10 minuta;
 • Shpërlani këmbët dhe pastrojini butësisht ato;
 • Përsëriteni për disa ditë.

Lëkura e ananasit

© shutterstock.com © depositphotos.com © depositphotos.com

Mos i hidhni lëkurat e ananasit tuaj! Ato përmbajnë enzima që mund të shkatërrojnë lëkurën e fortë në këmbët tuaja. Gjithashtu, ky frut është i pasur me vitaminë C, e cila mban lëkurën të shëndetshme dhe prodhon kolagjen.

Çfarë duhet të bëni:

 • Aplikoni lëvozhgën e ananasit në këmbët tuaja të thata;
 • Vishni një çorapë për t’i mbajtur në vend;
 • Prisni për 10-15 minuta. Hiq çorapet dhe lëkurën.
 • Përsëriteni një herë në javë.

Vaj kastori

© depositphotos.com © depositphotos.com © depositphotos.com

Vaji i kastorit është i dobishëm kur doni të zbutni lëkurën tuaj dhe për të hequr lëkurën e vështirë dhe të thatë nga këmbët tuaja. Ajo përmban trigliceride që rikthejnë hidratimin e lëkurës, lehtësojnë zonën e prekur dhe parandalojnë shfaqjen e të çarave në të ardhmen.

Çfarë duhet të bëni:

 • Mbushni një legen me ujë të ngrohtë dhe shtoni 5 lugë të vajit të kastorit;
 • Zhytni këmbët në këtë ujë për 10 minuta;
 • Pastroni butësisht lëkurën e vdekur me pastruesin tuaj të preferuar të këmbës ose me një gur shtuf.
 • Përsëriteni çdo ditë.

Kamomili

© depositphotos.com © depositphotos.com © depositphotos.com © depositphotos.com

Përdorni kamomil për të zbutur këmbët tuaja. Kamomili mund të qetësojë lëkurën e thatë dhe të irrituar. Antioksidantët në kamomil ndihmojnë për të zbutur lëkurën dhe për të mbrojtur atë nga stresuesit e mjedisit. Dhe pjesa më e mirë: Është i përshtatshme për çdo lloj lëkure.

Do t’ju duhet:

 • 1/2 filxhan qumësht pluhur, 1/2 filxhan kripë Epsom dhe 2 lugë kamomil i thatë.

Çfarë duhet të bëni:

 • Përzini të gjithë përbërësit tuaj në një tas;
 • Mbushni një legen me ujë të nxehtë, vendosni gjysmën e këmbës në kamomil dhe më pas zhyteni në përzierje;
 • Mbajni për 20 minuta;
 • Thani këmbët me një peshqir të butë dhe fshijini me locionin tuaj të preferuar.
 • Mos harroni: Përveç aplikimit të maskave në këmbë dhe dushit, fshijini këmbët me locion çdo ditë. Ai do të mbushë lëkurën me lagështi dhe do të përshpejtojë procesin e heqjes së lëkurës së ashpër në këmbë.

A keni lëkurë të fortë dhe këmbë të plasaritura? Cilën nga recetat e listuara do të dëshironit të provonit? Ndoshta ju keni ilaçin tuaj për këmbë të plasaritura? Sigurohuni që ta ndani me ne në seksionin e komenteve!