Për ta bërë lëkurën tuaj të përsosur, ndonjëherë e gjithë ajo që ju nevojitet janë disa produkte dhe një durim i madh. Por pjesën më të madhe e kohës, luftimi i papërsosmërive është një sistem që përfshin spastrim të thellë, hidratim, mbrojtje, produkte anti-puçrra dhe gjëra të tjera.

Ne kemi mbledhur disa zbulime me shpresën se do t’ju frymëzojnë që ju të mos heqni dorë, të zëvendësoni një nga produktet në rutinën tuaj, ose të përpiqeni t’i realizoni procedurat tuaja në një mënyrë tjetër.

Ne jemi të bindur se lëkura e bukur është rezultat i përpjekjeve tona dhe ne nuk duhet gjithmonë të shpenzojmë para në shërbimet e salloneve të bukurisë. Këtu janë disa tregime nga njerëzit që ndjehen të sigurt në vetvete kur dalin jashtë pa vendosur agjë në fytyrat e tyre.

1

© emcat095 / reddit

Sipas kësaj vajze, ajo gjithmonë kishte probleme me aknet dhe vendosi të ndryshonte rutinën e saj të kujdesit të lëkurës në mënyrë që të përdorte një numër minimal të produkteve me efekt maksimal. Kjo është ajo që përdori:

Në mëngjes:

 • Pastrues hidratues
 • UV Skin Aqua Milk SPF 50 PA +++

Në mbrëmje:

 • Garnier Micellar Water
 • Niacinamide / zink CeraVe Serum
 • Krem hidratues

Një herë në javë: Solucion (AHA 30% + BHA 2%)

2.

© NeverMeant125 ​/ reddit

Dallimi midis këtyre fotove është 4 vjet dhe vajza ka vetëm rimel në fytyrë. Ajo thotë se kurrë nuk kishte përdorur mbrojtje nga UV dhe filloi ta bënte atë vetëm 4 vjet më parë, kur bëri fotografinë e majtë.

Në mëngjes:

 • CeraVe pastrues për lëkurën normale
 • Hidratues me SPF 30
 • Silk Naturals Serum me vitaminë C

Në mbrëmje:

 • CeraVe pastrues për lëkurën normale
 • Përdorni çdo natë me rradhë Silk Naturals AHA toner dhe retinol MUAC.
 • Hidratojeni fytyrën me Kiehl’s Midnight Recovery Oil.

3.

© soil-mate / reddit

Fotoja e parë ishte bërë para se vajza të fillonte këto procedura të kujdesit dhe e dyta 4 javë më vonë. Dhe fotot e ardhshme tregojnë rezultatin pas 12 javësh.

Mëngjesi:

 • CeraVe normal për lëkurë të vajisur
 • CeraVe Moisturizer, SPF 25

Mbrëmje:

 • CeraVe normal për lëkurë të ndjeshme
 • Differin OTC Gel
 • CeraVe locion për lëkurë normale deri në të vajisur

Dy herë në javë: spastrimi i vajit me vaj grapeseed

4.

© DD_Stroyer / reddit

Fotografia e parë është marrë më 12 mars, e dyta më 4 qershor dhe e treta më 23 qershor.

Mëngjesi:

 • Pastroni me Z-Bar Vanicream.
 • Actives: Stridex, Pixi Glow Tonic – përdorni Stridex një ditë, Pixi të nesërmen, pastaj bëni pushim një ditë. Prisni 10 minuta para se të ndiqni hapat e ardhshëm.
 • Serume: CEF përjetshëm
 • Benton Aloe Propolis Xhel qetësues
 • Moisturizer dhe krem dielli: Krem CosRX Aloe Soothing

Në mbrëmje:

 • Pastroni fytyrën me Z-Bar Vanicream.
 • Benton Aloe Propolis Xhel qetësues
 • Hidratues: Hada Labo Skin Plumping Gel Krem + 1 pikë të madhe të Niacinamide + Zink + 4 pika të vajit të zakonshëm Rosehip Seed

5.

© abbyfarago / reddit

Progresi është rezultat i 4 muajve.

Në mëngjes:

 • Ujë Micellar
 • Tonifikues Neutrogena Alcohol-Free

Në mbrënje:

 • Ujë Micellar
 • Toner Neutrogena Alcohol-Free
 • Produkt fytyre anti-puçrra me zink
 • CeraVe Moisturizer

6.

© RainbowNihilist / reddit

Ky është rezultati që kjo grua ka arritur pas një viti duke eksperimentuar me produkte të kujdesit të lëkurës.

Në mëngjes:

 • Shpëlajeni fytyrën me ujë.
 • PC 2% peroksid benzoyl
 • CeraVe Baby Moisturizer

Në mbrëmje:

 • Pastroni me Cetaphil.
 • Differin Gel në mjekër
 • Hidratojeni me Nivea Creme

Dy herë në javë: shtresojeni fytyrën me PC BHA dhe Aha.

Tre herë në javë: përdorni parandaluesin e rrudhave rreth syve, gojës dhe ballit.

7.

© stinkbugsaregross / reddit

Në mëngjes:

 • Xhel pastrues CeraVe
 • Neutrogena pa vaj me SPF 35

Në mbrënje:

 • CeraVe shkumues pastrues fytyre
 • Moisturizer pa vaj Neutrogena

Një herë në javë: maskë balte aztec dhe pastrim të vajit

8.

© taidyee / reddit

Në mëngjes:

 • Lani fytyrën me ujë.
 • Aplikoni hidratuesin Equate Beauty.
 • Aplikoni Nivea Sun Protect Xhel Super Ujë SPF 50 / PA +++

Në mbrëmje:

 • Hiqni makijazhih me spastrues të veçantë.
 • Lani fytyrën me L’Oréal Revitalift Pastrues zbutës rrezatues.
 • Aplikoni Locion Alfa Skincare me 10% acid glycolic.
 • Aplikoni Melazepam 20% azelaic acid.

2-3 herë në javë: vendosni maskë me enzima pas spastrimit për 20 minuta.

9.

© therealkawaiikitty / reddit

Në mëngjes:

 • Neutrogena apastrues ditor shkumues
 • CeraVe krem hidratues
 • Missha Mild Essence Milk

Në mbrëmje:

 • Ujë micellar i thjeshtë
 • Shpëlarje me ujë të vakët.
 • Stridex 2% acid salicilik (ndërsa fytyra është ende e lagur)
 • CeraVe krem hidratues

10

© muddysparkles / reddit

Dallimi midis fotografive është vetëm 45 ditë. Vajza ndërmori një rrugë shërimi për lëkurën e saj dhe ajo vuri re rezultatet në 45 ditë. Natyrisht, nuk rekomandojmë përdorimin e ndonjë ilaçi pa u vizituar tek një mjek. Por ndoshta shembulli i saj do t’ju frymëzojë për të vizituar një dermatolog dhe për të zgjidhur problemin që ju ka shqetësuar për disa vite.

Këtu janë procedurat e saj të përditshme gjatë trajtimit dhe pas tij:

Gjatë trajtimit:

Në mëngjes: shpërlajeni fytyrën me ujë dhe vendoseni Cetaphil. Merrni një pilulë Absorica (pilula e zvogëlon prodhimin e sebumit).

Në mbrëmje: hiqni makijazhin me pëlhurat e pastrimit Cetaphil, lani fytyrën me CeraVe hidratues pastrues dhe vendosni vajin Aquaphor në buzë dhe fytyrë (kur është e nevojshme).

Pas trajtimit

Në mëngjes:

Shpëlarjeni fytyrën me ujë, hidratojeni me CereVe Suncare Locion për fytyrën, Sunscreen SPF 30. Vendosni makijazh nëse dëshironi.

Në mbrëmje:

 • Hiqni makijazhin me Cetaphil Cleansing Cloths Skin Gentle dhe lani fytyrën me CeraVe Hydrating Cleanser.

Një herë në javë: Aplikoni krem ​​Tretinoin (0.05%) siç përshkruhet nga një mjek.

11.

© DejectedUnicorn / reddit

Dallimi në mes fotove është 2 javë. Vajza mendon se efekti pozitiv është arritur në sajë të vajit të safflower.

Produktet e përdorura:

 • Pastrojeni me ujë dhe rrobë për fytyrën ose CeraVe Hydrating Cleanser ose ujë micellar.
 • Stridex wipe për natën
 • Hada Labo Moist
 • Honey Ain Scinic (ndonjëherë, por jo para kësaj fotoje)
 • CeraVe krem hidratues
 • Vaj i safflower (jo në sasi të madhe)
 • Finacea ose BenzaClin nëse nuk përdorin Stridex
 • Sulwhasoo Vitalizing Mask
 • Maskë Spastruese Sulwhasoo
 • Vazelinë

12.

© robomonstersmash / reddit

Sipas kësaj vajze, kjo është hera e parë për të punuar pa themel. Ajo ka vetëm bojë për vetulla, highlighter, dhe vetullat. Ajo nuk përdor mbrojtje UV. Ajo mendon se lëkura e saj është e butë vetëm për shkak se ajo e vendos kremën e qepallës në të gjithë fytyrën e saj.

Në mëngjes:

 • Lani me Gel Cleansing Tarte.
 • Shpërlajeni me ujë uji (Mario Badescu).
 • Krem hidalonik (në gjithë fytyrën)
 • Vaj Rosehip.

Në mbrëmje:

 • Neutrogena Pastrues makijazhi
 • Vaj Rosehip
 • Krem Ultra Facial Kiehl
 • Ajo ndonjëherë përdor maska fytyre të cilat i blen në supermarket.

Si mund të merreni me papërsosmëritë e lëkurës? Cilat produkte me të vërtetë ju ndihmuan dhe cilat nuk do t’i blini sërish? Na tregoni në seksionin e komenteve më poshtë.