Magnezi është një nga kundërhelmet më të fuqishme të ankthit. Marrja e rekomanduar ditore ose RDI është midis 320 dhe 400 miligram në ditë, ndërsa mesatarja amerikane konsumon më pak se 250 miligramë. Magnezi është i nevojshëm për rreth 300 reaksione biokimike trupore.

Këtu është vetëm një listë e shkurtër e proceseve të trupit tonë në të cilin magnezi luan një rol:

 • Mbështet një sistem të shëndetshëm imun.
 • Rregullon rrahjet e zemrës.
 • Forcon kockat.
 • Ndihmon prodhimin e energjisë.
 • Rregullon sheqerin në gjak.

Sigurisht, magnezi është gjithashtu kritik për funksionin e trurit. Magnezi mund të zvogëlojë inflamacionin e trurit, të shtypë reagimin ndaj stresit dhe të promovojë normalizimin e neurotransmetuesve.

Magnezi gjithashtu mund të ketë një efekt qetësues në sistemin nervor simpatik (SNS). Ndërsa SNS punon me sistemin nervor parasimpatik (PNS) për të na mbajtur të gjallë ai është gjithashtu përgjegjës për ankthin.

Thjesht marrja e një shtojce të mirë magnezi mund t’ju tërheqë prej një spiraleje në rënie.” – Carolyn Dean, M.D., autore e “The Magnesium Miracle”.

GJASHTË SHENJAT QË JU DUHET MË SHUMË MAGNEZ PËR T’JU NDIHMUAR ME ANKTHIN

Para se të tregojmë se si të bëni një pije të mrekullueshme, këtu janë disa shenja që mund t’ju duhet më shumë “Mg” në jetën tuaj!

 • Ju keni probleme me gjumin ose pagjumësi.
 • Ju jeni nervoz, shpesh pa asnjë arsye.
 • Ju keni ndjeshmëri ndaj zhurmës.
 • Ju jeni të shqetësuar ose në depresion.
 • Ju vuani nga muskujt e lënduar ose nga spazma e muskujve.
 • Ju vuani nga brishtësia kockore ose osteoporoza.

Marrëdhënia midis mungesës së magnezit dhe ankthit është e afërt. Në një studim të botuar në revistën “Nutrients” në vitin 2017, studiuesit zbuluan se shtesat e magnezit ulnin masat subjektive të ankthit tek “individët me ankth të moderuar”. (Me “individë me ankth të moderuar” nënkuptojmë të gjithë?!)

A e dini se ka një mënyrë për të bërë një pije anti-ankth duke përdorur magnezin si përbërësin kryesor? Shikojeni vetë:

Së pari, këtu janë përbërësit që do t’ju duhen (dhe llogaritja e magnezit):

 • 1 filxhan lakër jeshile ose spinaq (157 miligram).
 • 1 banane (32 miligramë)
 • Një lugë gjelle pluhur kakao e papërpunuar (27 miligramë).
 • Një lugë çaji mjaltë organik (1 miligram).
 • 1 lugë pluhur proteinash (opsionale, për përfitime ushqyese shtesë).
 • 1 filxhan qumësht bajamesh i paëmbëlsuar(17 miligramë).

Udhëzim: Kombinojini të gjithë përbërësit në një blender dhe trazojini tërësisht.

Sasia totale e Mg: 234 miligram; 59-73% e marrjes së rekomanduar ditore (RDI).

Ushqime të pasura me magnez

“Më duket qesharake që ka shumë mjekë që nuk janë në dijeni të përfitimeve nga magnezi, sepse e përdorim atë gjatë gjithë kohës në mjekësinë konvencionale”. – Mark Hyman, M.D., autor i librit Ultra-Metabolism Cookbook dhe Ultra-Mind Solution

Si përfundim, këtu është një listë e ushqimeve të pasura me magnez.

 • Zarzavate me gjethe të errëta, 1 filxhan: 100-160 mg
 • Fara kungulli: 150 mg (!!)
 • Fasule të zeza, 1 filxhan: 120 mg
 • Salmon, 1 fileto: 106 mg
 • Shqeme, 28 gram: 82 mg
 • Drithëra të plota, 28 gram: 50-70 mg
 • Çokollatë e zezë, 28 gram: 65 mg
 • Avokado: 59 mg
 • Banane, 1 e madhe: 37 mg