@shutterstock

Ndonjëherë edhe disa ushqime të përditshme dhe të zakonshme nuk janë të sigurta për t’u ngrënë. Një domate e padëmshme, një filxhan nga çaji juaj i preferuar ose një copë djathi në tostin tuaj mund të dëmtojë trupin tuaj, sidomos stomakun tuaj.

E gjithë kjo sepse aciditeti i disa produkteve është më i lartë se i disa të tjerave. Këto ushqime shkaktojnë urth, zbaticë acidi dhe ndjesi të tjera të pakëndshme. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të njihni produktet që mund të dëmtojnë stomakun tuaj dhe të përpiqeni të reduktoni konsumin e tyre.

Kemi zbuluar disa ushqime që kanë pH të ulët dhe që nuk janë të sigurta për t’u ngrënë në sasi të mëdha! Si një bonus, ne kemi përfshirë një listë të produkteve që janë perfekte për një dietë me acidi të ulët.

Cilat janë ushqimet acidike?

© pexels.com © pexels.com © pixabay.com

Substancat e ndryshme, duke përfshirë ushqimin që ne hamë, pa marrë parasysh nëse është i ngurtë apo i lëngshëm, kanë një vlerë të pH. Në një shkallë nga 1 deri në 14, ushqimet që kanë një pH më të vogël se 7, konsiderohen acide.

 • pH 0 – një nivel i lartë i aciditetit
 • pH 7 – një nivel neutral i aciditetit
 • pH 14 – një nivel bazë i aciditetit (alkaline)

Në rastin ideal, gjaku ynë duhet të ketë një pH prej 7.35 – 7.45, që konsiderohet të jetë pak alkalin. PH brenda stomakut tonë është rreth 3.5 deri në 5.5, i cili është shumë acid.

Ushqime djegëse dhe salcat

© depositphotos.com

Ushqimi djegës dhe salcat mund të shkaktojnë lehtë acarim të veshjes së brendshme së ezofagut dhe të shkaktojnë shqetësime. Konsumimi i shumë ushqimeve pikante zakonisht shkakton urth. Kini kujdes me sasinë e produkteve me erëza që konsumoni nëse doni të shmangni ndonjë problem me stomakun tuaj.

 • pH i salcës djegëse – 2.8 – 3.7

Pijet e kafeinuara

© depositphotos.com © depositphotos.com

Pijet që përmbajnë kafeinë si kafja, çaji dhe pijet energjike mund të shkaktojnë zbaticë acidesh dhe urth. Ata gjithashtu irritojnë ezofagun ose dobësojnë muskulin unazor të pjesë së poshtme të ezofagut. Kjo çon në rrjedhën e përmbajtjes së stomakut.

 • pH i kafesë – 4
 • pH i çajit të zi – 4.9 – 5.5
 • pH i çajit të gjelbër – 7 – 10
 • pH i pijeve energjetike – 3.4

Lëngje frutash dhe agrume

© depositphotos.com © depositphotos.com

Fruti i agrumes është një tjetër ushqim acidik që ju duhet ta shmangni nëse nuk doni të zhvilloni urth. Portokalli dhe lëngjet e k[tyre frutave mund të irritojnë stomakun tuaj dhe të shkaktojnë siklet.

 • pH i limonit – 2.2 – 2.4
 • pH i grejpfruitit – 3,0 – 3,7
 • pH i portokallit – 3.0 – 4.0

Mentja

© depositphotos.com

Edhe pse ne shpesh mendojmë se karamelet mente ose çamçakezët me mente mund të zbusin sistemin tonë të tretjes, kjo është e gabuar. Doza të larta të mentes mund të shkaktojë zbaticë acidi dhe urth. Gjithashtu, nëse konsumoni çaj mente çdo ditë, ju dyfishoni rrezikun për zhvillimin e urthit. Egjithë ajo që duhet të bëni këtu është zvogëlimi i konsumit tuaj.

 • pH i çajit me mente – 6 – 7

Domatet

© depositphotos.com

Domatet kanë shumë acid dhe mund të shkaktojnë urth në qoftë se i hani shumë ato. Ju mund të përdorni karamele të tharta si një antidot për urthin e shkaktuar nga domatet. Ata nxisin prodhimin e pështymës dhe kjo është e mirë për zbaticën e acidit, pasi që pështymja neutralizon acidin që vjen nga stomaku juaj.

 • pH i domates – 4.3 – 4.9
 • pH i lëngut të domates – 4.1 – 4.6
 • pH i pures së domates – 4.3 – 4.5

Alkooli

© depositphotos.com

Pijet alkoolike, si vera apo birra, stimulojnë prodhimin e acidit në stomak dhe konsumimi i moderuar ose i tepërt mund të çojë në urth. Nga njëra anë, alkooli relakson valvulën e sfinkterit, por nga një anë tjetër dëmton veshjen e brendshme të ezofagut.

 • pH i verës – 2,5 – 4,5

Ushqime të larta në yndyrë dhe ushqimet e skuqura

© depositphotos.com © depositphotos.com

Ushqimet me yndyrë, duke përfshirë ushqimet e skuqura, janë të rrezikshme për t’u ngrënë, sepse ato lejojnë shumë acid të stomakut të ndikojë në ezofag.

Produktet për t’u shmangur:

 • Ushqime të skuqura: patate të skuqura, speca, patate të skuqura
 • Produktet e qumështit me yndyrë: djathi (pH 5,1-5,9), qumësht (pH 4,1 – 5,3), gjalpë (pH 6,7-6,9), kos (pH 4,4-4,6)
 • Mishi i yndyrshëm: shkurtimet yndyrore të mishit të lopës, mishit të derrit ose qengjit, yndyrës së proshutës, yndyrës së proshutës dhe sallos (pH – 5.8)
 • Arra: shqeme (pH – 5,9), arra (pH – 5,4)
 • Ushqime me yndyrë

Kjo yndyrë mund të shkaktojë urth për shkak të relaksimit të unazës së ezofagut dhe nxit çlirimin e hormoneve të kolecistokininës. Në vend të skuqjes së thellë të ushqimit tuaj, është më mirë të piqni atë.

Pijet e gazuara

© depositphotos.com

Pijet e gazuara mund të duket sikur nuk bëjnë asnjë të keqe, por ato janë me të vërtetë të rrezikshme për t’u pirë. Pijet e gazuara si Coca-Cola, Sprite dhe Fanta rrezikojnë të shkaktojnë zbaticë acidi në stomak. Flluskat nga këto pije zgjerohen në stomakun tuaj, ushtrojnë presion mbi unazën e ezofagut dhe shtyjnë acidin e stomakut tuaj drejt tubit të ushqimit.

 • pH i Coca-Cola – 2,37
 • pH i Fanta Orange – 2.82
 • pH i Sprite – 3.24

Hudhra dhe qepa

© depositphotos.com © depositphotos.com

Për ata që tashmë kanë refluks acid, nuk rekomandohet të hani hudhër. Për më tepër, ajo mund të shkaktojë urth dhe dhimbje stomaku. Qepët (veçanërisht të papërpunuara) janë gjithashtu në listën e produkteve të rrezikshme. Nëse ju tashmë keni urth dhe ju pëlqen të hani hamburgera, është më mirë të përjashtoni qepët nga përbërësit.

 • pH i hudhrave – 5.8
 • pH i qepës së kuqe – 5.30 – 5.8

Më shumë ushqime acidike për të shmangur

© depositphotos.com

Këtu janë disa ushqime të tjera që duhet të kufizoni nëse nuk doni që ata të ndikojnë në shëndetin tuaj:

 • Vaji i misrit
 • Sheqeri, melasa, shurup panje dhe mjalti i përpunuar
 • Kripa
 • Majoneza, salca e sojës dhe uthulla
 • Drithërat: misri, oriz, gruri

Bonus: Çfarë ndodh me trupin tuaj kur hani ushqime acidike?

© depositphotos.com © shutterstock.com

Meqenëse pH i lëngut tonë të stomakut është tashmë më i lartë sesa neutral, të ngrënit më shumë ushqim me të njëjtin nivel aciditeti, nuk do të të bëjë ndonjë të mirë. Kur konsumoni ushqime acide, shpesh mund të çoni në probleme të caktuara shëndetësore si sëmundja e refluksit gastroezofageal (ose zbaticat e acidit), urthi, prishja e dhëmbëve dhe madje mund të shkaktojë gurë në veshka.

Bonusi # 2: Zëvendësues të mirë të ushqimeve acidike

© pexels.com

Këtu është një listë e ushqimeve më të mira alkaline që mund të shtoni në dietën tuaj të shëndetshme:

 • Tofu
 • Fasule soje
 • Perimet: karçof, shparg, panxhar, brokoli, lakra, karrota, selino, lulelakër, misër, patëllxhan, lakër jeshile, marule, kërpudha, bizele, speca zile, patate, kungull, rrepka, spinaq, lakër, kungull, patatetë ëmbla
 • Pjepër dhe banane
 • bollgur
 • Bukë me drithëra të plota
 • Oriz
 • Gjel deti dhe pula të pjekura në skarë
 • Perimet me rrënjë, përveç qepëve
 • Peshk i pjekur, pa salca yndyrore
 • E bardha e vezëve

A ju pëlqen të hani ndonjë nga këto produkte? A keni pasur ndonjëherë urth ose refluks acid? Si e keni trajtuar atë?