Që nga fëmijëria na mësohet se shikimi i televizorit është i keq për sytë tanë dhe se nuk duhet të lexojmë kurrë në një dhomë që nuk është e ndrçuar mirë. Por a është kjo e vërtetë?

Ne i kundërshtojmë mitet shëndetësore që shpesh dëgjoni – madje edhe të mjekëve! Dhe në fund të artikullit, do të mësoni rreth një veçorie të trupit që pothuajse çdo person e ka.

Shtatzënia nuk zgjat 9 muaj.

© Depositphotos

Në fakt, një shtatzëni e shëndetshme mund të zgjasë nga 9 deri në 9.5 muaj. Hulumtimet kanë treguar gjithashtu se zgjatja e një shtatzanie të shëndetshme mund të ndryshojë deri në 5 javë.

Vaksina e gripit nuk ju infekton me grip.

© Depositphotos

Edhe pse trupi juaj mund të reagojë ndaj vaksinës me ethe, kjo nuk do të thotë që ju jeni infektuar me grip për shkak të vaksinës. Vaksina përmban një virus të vdekur që nuk mund të “ringjallet” dhe të shkaktojë sëmundje.

Suplementet me vitamina nuk ju bëjnë më të shëndetshëm

© Pixabay

Shtojcat e vitaminës jo vetëm që mund të jenë të padobishme, por edhe mund të jenë të dëmshme për shëndetin tuaj. Për shembull, një projekt hulumtimi 20-vjeçar mbi shtesat e vitaminave tregoi se njerëzit që marrin shumë prej tyre kanë një shans më të lartë për të pasur kancer.

Qelizat e trurit mund të rigjenerohen.

© Depositphotos

Për një kohë të gjatë, njerëzit kanë besuar se qelizat e trurit të të rriturve nuk mund të restaurohen. Megjithatë, nuk është e vërtetë. Në fakt, ekziston një proces i quajtur “neurogenesis”, i cili prodhon neurone të reja në hipokampus. Kjo është pjesa e trurit përgjegjëse për të mësuarit, kujtesën afatgjatë, dhe emocionet.

Leximi në një dhomë me ndriçim të keq nuk e bën shikimin tuaj të keq

© Depositphotos

Ashtu si shikimi i televizorit, leximi në një dhomë me dritë të ndezur nuk çon në përkeqësimin e shikimit. Sigurisht, mund të vëreni se sytë tuaj lodhen nga leximi, por në afat të gjatë, kjo nuk shkakton probleme serioze me vizionin.

Lëkura juaj nuk bëhet më e pastër nëse pini shumë ujë

© Depositphotos

Sigurisht, ju duhet të pini shumë ujë, por uji vetë nuk është shërim për aknet. Lëkura e me lagështinë e duhur regjenerohet më shpejt, por ju nuk duhet të shpresojmë që ju mund të ulni sasinë e akneve duke pirë një gotë ujë shtesë.

Mezet natën nuk ju bëjnë të shtoni peshë.

© Depositphotos

Udhëtimet e natës për tek frigoriferi janë të lidhura me obezitetin, por ato nuk janë shkaku i tij. Ata nuk na bëjnë më të shëndoshë se ushqimet që hamë gjatë ditës ose në mbrëmje. Megjithatë, mungesa e aktivitetit fizik është një mënyrë e shkëlqyer për të fituar peshë.

Dalja e dhëmbëve nuk shkakton ethe

Shumë prindër mendojnë se është normale që fëmija të ketë temperaturë të lartë kur janë duke i dalur dhëmbët, edhe pse është një mit. Po, dalja e dhëmbëve mund të shkaktojë ethe të vogla (zakonisht kur shfaqet dhëmbi i parë). Por nëse një fëmijë ka temperaturë të lartë (37.8 gradë celsius), mund të jetë simptomë e një sëmundjeje.

Të ulesh me këmbë të kryqëzuara është në rregull.

© Depositphotos

Hulumtimi nuk provon se ulja me këmbë të kryqëzuara shkakton dëme nervore ose variçe. Nuk shkakton ndonjë dëm serioz, sepse presioni i gjakut normalizohet kur ndryshojmë pozicionin tonë. Përjashtimi i vetëm është se njerëzit me një rrezik të lartë të mpiksjes nuk duhet të ulen në këtë pozicion.

Era e keqe e gojës nuk tregon për ndonjë problem themelor.

© Depositphotos

Shumicën e kohës, era e keqe e gojës shkaktohet nga problemet e dhëmbëve (dhëmbët, mishrat, dhe dieta). Ndonjëherë, kur një person ka probleme me disa organe (për shembull, veshkat, mushkëritë, zorrët), era e keqe e gojës mund të jetë simptomë, por sigurisht që nuk do të jetë e vetmja. Pra, mos u frikësoni ose mos kërkoni sëmundje që i nuk keni.

Vrapi nuk dëmton gjunjët.

© Depositphotos

Në fakt, vrapi nuk i dëmton gjunjët nëse e bëni atë siç duhet. Mos vraponi zbathur, zgjidhni këpucë të rehatshëm dhe llogarisni sa të fortë jeni. Fillestarët nuk duhet të shkojnë për vrap më shumë se 3-4 herë në javë.

Ju mund të hani akullore edhe kur jeni i sëmurë.

© Depositphotos

Shumë njerëz nuk hanë kurrë akullore kur ata janë të sëmurë. Megjithatë, nuk do ta përkeqësoni sëmundjen tuaj nëse hani akulloren tuaj të preferuar.

Ndonjëherë, akullorja mund ta zvogëlojë dhimbjen e fytit. Gjithashtu mund t’ju japë kaloritë e nevojshme nëse nuk jeni të uritur kur jeni të sëmurë.

Sëmundjet kërpudhore të thonjve nuk mund të shërohen.

Po, trajtimi i kërpudhave të thonjve mund të jetë i vështirë, por thjesht nuk është e vërtetë që është e pashërueshme. E gjithë ajo që ju duhet janë ilaçet antifunik për të hequr qafe kërpudhat.

Ka edhe mjete juridike në shtëpi që mund të ndihmojnë, dhe këtu është receta më e thjeshtë:

Ju duhet të përzieni 1 pjesë uthull me 2 pjesë ujë dhe të zhytni këmbën e prekur në përzierje. Mbajeni këmbën në lëng për 20 minuta çdo ditë. Pas një jave, duhet të vini re përparimin.

Megjithatë, nëse shihni se mënyrat natyrale nuk janë shumë efektive, duhet të vizitoheni tek një mjek.

Bonus: Nëse e lini njërën këmbë zbuluar do të flini më mirë.

© Depositphotos

Siç rezulton, këmba e zbuluar na ndihmon të biem në gjumë më lehtë dhe më shpejt sepse na ndihmon të rregullojmë temperaturën e trupit tonë. Temperatura jonë bie kur ne jemi në gjumë, por një batanije e ngrohtë mund ta shkatërrojë këtë ekuilibër. Mënyra më e lehtë për ta rivendosur është që ta lëmë këmbën të zbuluar: në këtë mënyrë trupi juaj do t’i japë ngrohjen shtesë.

Cila nga këto fakte ju ka befasuar më shumë? Na tregoni në seksionin e komenteve më poshtë!