Liri ka qenë i njohur për njerëzit që nga kohët e qytetërimit të lashtë egjiptian të cilët pikturonin muret e tempullit me lule të lirit. Perandori i Shenjtë Romak Charlemagne ishte aq i bindur për përfitimet e tij shëndetësore, saqë bëri ligje për ta reklamuar atë. Pas hulumtimeve të reja që mbështetën bindjen e Charlemagne, interesi publik për të pati një ringjallje drastike.

Disa letra shkencore do të na tregojnë për përfitimet shëndetësore të farave të lirit dhe nëse është me të vërtetë ushqimi i mrekullive që mendohet të jetë.

Zvogëlon rrezikun e kancerit.

© Depositphotos.com

Studimet e fundit sugjerojnë se farat e lirit mund të ofrojnë mbrojtje kundër kancerit të gjirit dhe kancerit të zorrës së trashë. Sipas një studimi kanadez që përfshinte më shumë se 6.000 gra, u konstatua se ato që konsumonin rregullisht fara liri kishin shumë më pak gjasa për të zhvilluar kancerin e gjirit.

Farat e lirit janë një burim i pasur i polifenolëve të gjetura në bimë, duke përmbajtur më shumë se 800 polifenole se shumica e bimëve të tjera. Ato kanë veti antioksiduese dhe estrogjene të cilat janë efektive në uljen e rrezikut të kancerit. Gjithashtu, acidi yndyror omega-3 i gjetur në farat e lirit të quajtur acidi alfa-Linolenik (ALA) mendohet të pengojë shfaqjen dhe rritjen e tumorit.

Ulin presionin e gjakut.

© Depositphotos.com

Farat e lirit ulin presionin e gjakut. Një studim kanadez gjeti se njerëzit që konsumonin 30 g fara liri çdo ditë për 6 muaj presioni i gjakut të tyre ishte më i ulët. U zbulua gjithashtu se ai ndihmoi ata që tashmë ishin në ndonjë formë të ilaçeve të presionit të gjakut.

Një përmbledhje e 11 studimeve arriti në përfundimin se konsumimi i përditshëm i farave të lirit për më shumë se 3 muaj mund të ulët presionin e gjakut nga 2 mmHg. Kjo mund të duket e parëndësishme, por edhe kjo mund të ulë rrezikun e vdekjes nga një goditje në tru me 10% dhe nga sëmundjet e zemrës me 7%.

Ulin rrezikun e atakut në zemër

© Depositphotos.com

Studime të shumta kanë arritur në përfundimin se konsumimi i farave të lirit është i lidhur drejtpërdrejt me një reduktim të rrezikut të goditjes në tru. Një studim i kryer në Shkollën e Harvardit që përfshiu 3.638 banorë të Costa Rica-s, zbuloi se njerëzit që konsumonin më shumë ALA kishin një rrezik më të ulët për të pësuar një sulm në zemër sesa ata që konsumonin më pak acid alfa-linolenik (ALA).

Gjithashtu, një analizë e detajuar e 27 studimeve që përfshinë më shumë se 250,000 njerëz zbuluan se marrja e ALA ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës me rreth 14%.

ALA, i cili gjendet në farat e lirit, është një acid yndyror esencial që duhet të merret përmes dietës, pasi trupi nuk e prodhon atë. Ai lufton sëmundjet kardiovaskulare duke parandaluar depozitimin e kolesterolit në enët e gjakut.

Promovon lëvizje të rregullta të zorrëve dhe përmirëson tretjen.

Një lugë gjelle fasule përmban rreth 3 gram fibra, e cila përbën 8-12% të sasisë së marrjes së përditshme të përshkruar dhe përbëhet nga fibra të tretshme dhe të patretshme. Fibra e tretshme ngadalëson shkallën e tretjes dhe në këtë mënyrë ndihmon rregullimin e sheqerit në gjak dhe kolesterolin, ndërsa fibra e patretshme lejon që më shumë ujë t’i shtohet përmbajtjes, duke rritur pjesën më të madhe të saj dhe duke rezultuar në përmbajtje më të butë.

Ndihmon në kontrollin e niveleve të kolesterolit

© Depositphotos.com

Një studim që ndërmori rreth 28 persona, i botuar në mes viteve 1990 dhe 2008 tregoi se konsumimi i farave të lirit redukton kolesterolin në gjak. Më shumë hulumtime zbuluan se konsumimi i përditshëm i 3 lugë pluhur të farave të lirit për 3 muaj mund të zvogëlojë kolesterolin “e keq” LDL me 20% dhe kolesterolin në përgjithësi me gati 17%.

Sipas shkencëtarëve, kjo është për shkak të sasisë së lartë të fibrave të pranishme tek farat e lirit. Fibrat bashkohen me kripërat biliare të cilat më pas largohen nga trupi. Kjo, nga ana tjetër, rezulton në tërheqjen e kolesterolit nga gjaku në mëlçi për të plotësuar këto kripëra biliare, duke ulur nivelin e kolesterolit në gjak.

Redukton valët e të nxehtit.

© Depositphotos.com

Në një studim të kryer në Klinikën Mayo në Rochester, u vëzhguan 29 gra që përjetonin 14 valë të të nxehtit në javë për të paktën një muaj. Këtyre iu kërkua të shtonin 2 lugë fara liri në drithëra, lëng, kos ose fruta dy herë në ditë për 6 javë.

Në përfundim të studimit, studiuesit zbuluan se numri i valëve të të nxehtit tek këto gra u përgjysmua si dhe intensiteti i valëve të të nxehtit gjithashtu ra me 57%.

Mbajnë nën kontroll nivelet e sheqerit

© Depositphotos.com

Diabeti i tipit 2 ndikon mbi 6% të popullsisë botërore ku gratë bëjnë pjesë në grupin me rrezikun me të lartë. Për të kuptuar efektet e farave të lirit në luftimin diabetit, u zhvillua një studim një mujor. Rreth 20 gram pluhur fara liri u shtua në ushqimet e përditshme të pacientëve. Pas një muaji pacientët panë një rënie prej 8 deri 20 për qind në nivelet e tyre të sheqerit në gjak.

Sipas hulumtimeve të ndryshme, kjo aftësi e farave të lirit është për shkak të fibrave të patretshme të pranishme të cilat ngadalësojnë çlirimin e sheqerit në gjak dhe ulin sheqerin në gjak.

Ndihmojnë në menaxhimin e peshës.

Farat e lirit ndihmojnë për t’ju mbajtur të ngopur dhe mund të jenë të dobishme për t/çju larguar dëshirën për të ngrënë ushqime të shpejta gjatë ditës gjë që parandalon shtimin në peshë. Sipas një studimi, shtimi i 25 gramëve të farave të lirit në një pije mund të largojë ndjenjën e urisë dhe konsumit të përgjithshëm të ushqimit.

Ndjesia e zvogëluar e urisë është rezultat i përmbajtjes së fibrave të tretshme të farave të lirit. Fibrat ngadalësojnë tretjen dhe stimulojnë hormonet që kontrollojnë oreksin, duke siguruar një ndjesi ngopjeje.

A mendoni se farat e lirit janë një ushqim i mahnitshëm? Nëse po, ndani këtë artikull me sa më shumë njerëz që të mundeni, që ata të mund të përfitojnë nga vlerat që ofrojnë.