Qilari dhe dollapët në shtëpinë tuaj mbajnë më shumë sekrete nga sa dini. Ka shumë mënyra të ndryshme të zgjuara për të përdorur produkte të përditshme përtej qëllimit të tyre origjinal, si rregullimi i një dere që bën zhurmë me deodorant.

Të jesh i aftë të kërkosh në të gjitha mënyrat se si mund të përdorni sendet që mbani rreth shtëpisë tuaj është shumë e dobishme për raste urgjente ose për t’ju kursyer një udhëtim në dyqanin ushqimor më të afërt.

Ne na pëlqen të zbulojmë mënyra të papritura për të përdorur produkte të zakonshme, kështu që ne po ndajmë me ju disa këshilla dhe truke që mund t’ju vijnë në në ndihmë herë pas here.

Përdorni vazelinë për të shmangur irritimin gjatë muajve të ngrohtë.

Verë do të thotë të vishni veshje pa mëngë dhe funde të shkurtra. Mund të thotë gjithashtu irritime të pakëndshme në kofshë dhe pjesën e brendshme të sqetullave.

Vazelina në përgjithësi përdoret si hidratues, por është gjithashtu një aleat i fuqishëm kundër irritimit. Duke vendosur pak nga produkti në zonat problematike, ju shmangni fërkimin duke qëndruar të lubrifikuar. Po ashtu funksionon shkëlqyeshëm për vrapuesit dhe atletët!

 Qumështi është i dobishëm për pastrimin e çantave dhe këpucëve me lustër.

© Pixabay

Nëse çanta apo këpucët tuaja prej lëkure duken paksa të zbehta, pastrimi i tyre me qumësht është i sigurt. Thjesht hidhni pak qumësht mbi aksesorin tuaj, lëreni të thahen për një kohë dhe më pas pastrojeni me një leckë të butë. Çanta juaj e vjetër do të duket sikur sapo e keni blerë nga dyqani.

Majoneza funksionon si një agjent qetësues për djegien nga dielli.

© DEPOSITPHOTOS

Nuk ka asgjë që shijohet më shumë se një ditë e këndshme në plazh – derisa vëreni se je zhytur në rrezet e diellit për një kohë shumë të gjatë dhe përfundoi me djegie të keqe nga dielli.

Ka shumë produkte në dispozicion të bëra ekskluzivisht për këtë problem. Sidoqoftë, nëse nuk keni ndonjë prej tyre dhe keni nevojë për lehtësim të shpejtë, majoneza është zgjidhja juaj e duhur. Ajo do të qetësojë dhimbjen dhe do të hidratojë lëkurën në të njëjtën kohë.

Shampoja është e shkëlqyeshme për zbutjen e kutikulave pasi bëni thonjtë në shtëpi.

© DEPOSITPHOTOS

Nëse nuk keni kohë ose thjesht nuk doni të shkoni në një sallon për të bërë thonjtë tuaj, gjithmonë mund të provoni një manikyr në shtëpi. Për ta bërë jetën tuaj më të lehtë, përzieni pak shampo me ujë të ngrohtë dhe zhytni duart në të. Do të përfundoni me kutikula të pastra dhe të buta që do t’ju kursejnë kohë dhe para!

Nëse shtëpia juaj mban era tym, uthulla mund të ndihmojë

Era e tymit mund të jetë vërtet e vështirë për t’u larguar. Pavarësisht nëse keni djegur diçka në kuzhinë ose një mysafir i familjes vendosi të pijë duhan brenda shtëpisë, ajo erë e veçantë mund të zgjasë vërtet. Për fat të mirë, uthulla është zgjidhja përfundimtare për këtë.

Vendosni disa enë të mbushura me uthull të bardhë ose uthull molle rreth shtëpisë dhe kjo erë e tmerrshme duhet të largohet në më pak se një ditë. Ju gjithashtu mund të lagni një leckë me uthull dhe ta tundni nëpër shtëpi për të shpejtuar largimin e erës. Sido që të jetë, ju do të keni një mjedis pa tym brenda pak kohësh.

Balsami i flokëve funksionon gjithashtu si krem për depilim.

Balsami funksionon si një alternativë e kremit për depilim. Shumë gra thonë se ndihmon në lagështimin e lëkurës. Për më tepër, është një opsion më i mirë se sa sapuni pasi është më pak i ashpër dhe ka tendencë ta lërë lëkurën tuaj më pak të irrituar.

Pra, nëse ndiheni sikur po bëni një pushim nga kremrat dhe xhelat tradicionale të depilimit, përdorimi i balsamit mund të jetë zgjidhja për ju.

Pasta e dhëmbëve u jep shkëlqimin bizhuterive

© DEPOSITPHOTOS

Ka shumë mënyra për të pastruar bizhuterinë tuaja që u ka rënë shkëlqimi por një nga agjentët më efektivë të pastrimit është pasta e dhëmbëve.

Thjesht hidhni pak pastë dhëmbësh (të bardhë, jo xhel) në një furçë të vjetër dhe pastroni vathët, gjerdanet dhe rrathët. Pas kësaj, vendoseni bizhuterinë tuaj në ujë të ngrohtë dhe kaq ishte.

E vetmja gjë që duhet të mbani mend është të mos e bëni këtë me copa që përmbajnë perla. Bizhuteri juaj do të duket përsëri me shkëlqim dhe e bukur!

Sheqeri mund të përdoret për të lehtësuar djegien e gojës nga ushqimi i nxehtë ose pikant.

© DEPOSITPHOTOS

A e keni ngrënë picën para se të ftohej mjaftueshëm? Mos kini turp, ne të gjithë e kemi bërë.

Herës tjetër që kjo të ndodhë, provoni këtë zgjidhje për të zbutur atë dhimbje të bezdisshme. Nëse hani ushqim që është shumë i nxehtë dhe përfundoni me një djegie të gojës, thithni pak sheqer ose në një kub sheqeri për të lehtësuar ndjesinë e bezdisshme.

Të verdhat e vezëve mund t’i bëjnë flokët tuaj më të butë dhe më të ndritshëm.

 

© DEPOSITPHOTOS

Të verdhat e vezëve janë një trajtim i lashtë i flokëve që i lënë flokët tuaj të duken bukur, me shkëlqim dhe të butë.

Aplikoni të verdhat e vezëve në flokë të thatë, të paprekur, lërini aty për gjysmë ore, dhe më pas vazhdoni të lani flokët ashtu siç dëshironi. Ju gjithashtu mund të bëni një maskë për flokët dhe të përzieni të verdhën e vezëve me vaj perimesh të pastër, majonezë ose kremin tuaj hidratues sipas dëshirës.

Deodoranti gjithashtu mund të ndalojë ato tinguj të bezdisshëm nga dyert.

 

© DEPOSITPHOTOS © Pixabay

Nëse dyert në shtëpinë tuaj po bëjnë tinguj irritues pak deodorant mund t’ju ndihmojë shumë. Thjesht fërkojeni në anë, për të bërë që tinguj të ngathët të ikin. Kush e dinte që deodoranti mund të ishte kaq i gjithanshëm?

Bonus: Pasta e dhëmbëve dhe vazelina janë gjithashtu fantastike për shtëpinë.

© DEPOSITPHOTOS © DEPOSITPHOTOS © DEPOSITPHOTOS

Nëse ka vrima në mur, pasta e dhëmbëve funksionon si një alternative e shkëlqyeshme. Ndodh gjithashtu të jetë shumë më e lirë. Sigurohuni që të blini disa pasta dhëmbësh me një ngjyre të ngjashme me murin tuaj dhe kontrolloni nëse i duhet një shtresë e dytë pasi të thahet.

Sa për vazelinën, ajo funksionon si një agjent luftimi ndaj ndryshkut. Shtojeni atë në gjëra që normalisht do të ndryshken, si zinxhirë, motoçikleta, varka ose çfarëdo që keni, dhe kjo do të zgjasë jetën e atyre sendeve.

Ju befasoi ndonjë prej këtyre trukeve? Cilin po prisni të provoni? Na tregoni se çfarë mendoni dhe ndani këtë artikull me dikë që mund të ketë nevojë të njohë disa nga këto hile!