Mund të mos  e keni imagjinuar kurrë se sa e lehtë është të ndryshoni pamjen tuaj pa shpenzuar shumë para për produkte bukurie. Produktet e përditshme të gatimit si soda bukës mund të kenë rezultate të mrekullueshme në trupin tonë. Soda e bukës jo vetëm që është e efektshme për të bërë ëmbëlsira, por gjithashtu mund të na ndihmojë të arrijmë një pamje të dëshiruar nga koka tek këmbët.

Ne do t’ju paraqesim mënyrat më të pazakonta, por praktike, për ta përdorur atë element të fuqishëm për të zbukuruar imazhin tuaj.

Zbardhni dhëmbët

Soda e bukës dhe një përzierje  me qymyr të aktivizuar mund të përdoret si një përbërës kryesor në bërjen e një pastë dhëmbësh të bërë në shtëpi që do t’ju japë një buzëqeshje të ndritshme dhe të zbardhur.

Do ju duhet:

 • 1 lugë gjelle sode buke
 • 6 lugë gjelle vaj kokosi
 • 4 lugë balte bentonite
 • 2 lugë qymyr të aktivizuar
 • disa pika vajra esencialë

Përzierni të gjithë përbërësit duke krijuar një pastë dhëmbësh. Nëse dëshironi mund të zëvendësoni qymyrin e aktivizuar me luleshtrydhe të freskëta dhe lëng limoni. Ju gjithashtu mund të përzieni sode buke, vaj mente dhe ujë për të krijuar shpërlarësin tuaj të gojës.

Bëni një deodorant shtëpiak.

© Ashley’s Conscious Life / youtube

Një nga përdorimet kryesore të sodës së bukës në kuzhinë është të eliminojë aromat. Kjo ndodh sepse është në gjendje të neutralizojë acidet dhe bazat, gjë që e bën atë të shkëlqyeshme për të bërë me të një deodorant natyral.

Do ju duhet:

 • 1/8 lugë sode buke
 • 1 lugë ujë
 • Vaj kokosi

Përzini dhe krijoni një pastë që mund ta mbani në frigorifer dhe ta përdorni për të larguar aromat e këqija dhe për të mbajtur të freskët zonën nën sqetulla. Nëse dëshironi, mund të krijoni një aromë unike – duke shtuar disa pika vaj esencial në aromën tuaj të preferuar.

Hiqni pikat e zeza

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Britty Bee (@holisticbeautypdx) in data:

Krijoni me lehtësi një maskë për fytyrën, duke përdorur përbërës të thjeshtë për të pastruar fytyrën tuaj – për të hequr pikat e zeza një herë e përgjithmonë.

Do ju duhet:

 • 2 lugë pluhur xhelatine
 • 1 lugë gjelle qumësht
 • 1 lugë gjelle lëng limoni të freskët
 • 3 lugë gjelle sode buke

Ngroheni përzierjen për disa sekonda në mikrovalë derisa të ngrohet, por jo të nxehet. Testojeni atë në dorën tuaj dhe nëse temperatura është e duhur, aplikojeni në zonën me pika të zeza. Lëreni të thahet për rreth gjysmë ore dhe më pas zhvisheni butësisht. Më pas, lani fytyrën me ujë dhe hidratojeni.

Bëni që qarqet e errëta nën sytë tuaj të zhduken.

Nëse për shkak të mungesës së gjumit ju krijohen qarqe të errëta poshtë syve, nuk ka nevojë të shqetësoheni nëse keni sode buke, kamomil dhe ujë në shtëpi.

Do ju duhet:

 • çaj kamomili
 • 1 gotë ujë
 • 1 lugë gjelle sode buke

Bëni një filxhan çaj kamomili dhe lëreni të ftohet. Pastaj shtoni sodën e bukës dhe përziejini mirë. Merrni një top pambuku ose një peshqir pambuku, zhyteni atë në përzierje dhe pastaj aplikoni përzierjen poshtë syve tuaj. Lëreni atë për 10 deri në 15 minuta, pastroni zonën me ujë të freskët dhe hidratojeni.

Hiqni njollat e verdha dhe ndihmoni që thonjtë tuaj të rriten.

© spellboundnails.blogspot.com

Të gjithë duan të kenë thonj të bardhë të shëndetshëm. Nëse dëshironi të heqni qafe thonjtë me njolla të verdha dhe t’i rritni ato gjatë dhe të shëndetshme, zgjidhja juaj është një përzierje e thjeshtë me sode buke.

Ju duhet:

 • 2-3 lugë gjelle sode buke
 • 1 lugë gjelle peroksid hidrogjeni
 • 1 lugë gjelle lëng limoni

Bëni një paste duke përzier të gjithë përbërësit së bashku. Aplikoni një shtresë të trashë në thonjtë tuaj, lëreni atë për disa minuta, dhe pastaj shpërlajeni. Do të shihni që thonjtë tuaj do të jenë shumë më të bardhë dhe më të ndritshëm. Për thonjë më të gjatë, gjithashtu mund të përzieni sode buke me lëng limoni dhe të aplikoni pastën në të njëjtën mënyrë.

Për lëkurë të ndritshme

© bodhitemple / instagram

Jepini vetes një ditë me përkëdhelje  dhe përgatitni një maskë për ta bërë fytyrën tuaj të duket më e ndritshme, më e re dhe më e freskët duke përdorur sode buke, grejpfrut dhe vaj.

Do ju duhet:

 • 2 lugë gjelle lëng grejpfrut
 • 1 lugë sode buke
 • disa pika vaj ulliri ose një vaj tjetër esencial sipas dëshirës suaj

Në një tas, bashkoni të gjithë përbërësit dhe përzieni mirë. Aplikoni përbërjen pa problem në të gjithë fytyrën, lëreni për 10 minuta, shpërlajeni, dhe pastaj aplikoni një krem hidratues.

Zëvendësoni vajin e ullirit me vajin e livandos ose limonit për një maskë qetësuese me një aromë relaksuese.

Lehtësoni djegiet nga dielli ose skuqjet e lëkurës.

© depositphotos.com

Nëse dëshironi të relaksoheni pas një dite të lodhshme, ose dëshironi të qetësoni dhimbjen tuaj nga djegiet nga dielli ose ekzema, është më mirë të shmangni produktet kimike apo fërkimin e lëkurës me sfungjerë.

Është koha për të shijuar një banjë të ngrohtë me sode buke që do t’ju japë lëkurë më të butë dhe do të lehtësojë çdo inflamacion.

Do ju duhet:

 • ujë
 • 1 lugë gjelle sode buke

Ka 2 mënyra për ta bërë këtë. Ju ose mund të krijoni një paste dhe ta aplikoni direkt në zonën e prekur, ose, për një përvojë më relaksuese, mbushni vaskën tuaj me ujë të nxehtë – edhe pse jo shumë të nxehtë – dhe shtoni 1 deri në 2 lugë gjelle të plotë sode buke.

Ju gjithashtu mund të shtoni disa pika të vajit tuaj esencial të preferuar në ujë për t’ju ndihmuar të relaksoheni. Kjo do të lehtësojë skuqjet, kështu që mund të përdoret edhe për fëmijët me li.

Bëni pastruesin tuaj të fytyrës dhe trupit.

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Diana Ramos (@di4ne22) in data:

Për shkak të qëndrueshmërisë së saj, soda e bukës është një përbërës i fuqishëm për një pastrim jo toksik. Ju mund të hiqni lëkurën e vdekur, të ndriçoni lëkurën, të thani zonat me vaj dhe të merrni një pamje të përgjithshme më të mirë nga koka tek gishtërinjtë.

Do ju duhet:

 • 1-2 lugë gjelle sode buke
 • 1-2 lugë mjaltë

Përzieni përbërësit. Merrni një pjesë të përzierjes në duar dhe filloni ta fërkoni butësisht në fytyrë ose në një lëvizje rrethore. Shpëlajeni me ujë të ngrohtë dhe fshijeni butësisht me një peshqir pambuku. Mjalti do t’ju ndihmojë të shmangni çdo skuqje në zona të ndjeshme.

Zbutni kallot

© WellOrDie / twitter

Nëse vuani nga kallot në duar ose këmbë që janë të ashpra dhe të dhimbshme, soda e bukës do t’ju ndihmojë të ulni madhësinë e tyre dhe gjithashtu të zbutni lëkurën në ato zona.

Do ju duhet:

 • 2-4 lugë gjelle sode buke
 • ujë i ngrohtë
 • 1 lugë gjelle sheqer kaf

Në një tas ose një legen, me ujë të ngrohtë, shtoni 1 lugë gjelle sode buke. Zhytni në të duart ose këmbët tuaja për 5 minuta. Bëni një pastë me pjesën tjetër të përbërësve, aplikojini ato në këmbët ose duart e thata dhe pastroni kallot tuaja me atë përzierje.

Më pas shpëlajeni dhe aplikoni një krem hidratues. Mbështillni ato me një peshqir të pastër për disa minuta për thithjen më të mirë.

Jepuni vëllim dhe forcë shtesë flokëve tuaj.

© glowpink.com

Nëse ëndërroni flokë të trashë me shumë vëllim, tani lehtë mund të arrini rezultate me një përzierje shtëpiake të bërë me sode buke.

Do ju duhet:

 • 2 lugë sode buke
 • 20 pika vaj kastori

Ju thjesht mund të shtoni 1 lugë sode buke në shampon tuaj të zakonshme dhe të lani flokët, si zakonisht, ose të krijoni shampon tuaj duke përzier sodën e bukës dhe vajin e kastorit në një filxhan.

Pasi të lagni flokët, derdhni përzierjen dhe lajini ata, duke masazhuar kokën tuaj për disa minuta. Shpërlani kokën dhe vendosni zbutës nëse dëshironi, atëherë thajini si zakonisht me një peshqir.

Zbardhni zonat e errëta në bërryla dhe gjunjë

© Joy a a / youtube

Nëse nuk mund t’i duroni gjunjët e errët dhe bërrylat, zgjidhja është me të vërtetë e thjeshtë dhe do t’ju japë ngjyrën natyrale q[ doni të lëkurës.

Do ju duhet:

 • 1/2 limon
 • 2-4 lugë gjelle sode buke
 • 3 lugë gjelle peroksid hidrogjeni

Përzieni sodën e bukës, peroksidin dhe shtrydhni gjysmë limoni në një tas. Thithni limonin në tretësirë dhe aplikojeni direkt në zonën e errët duke fërkuar limonin në gjunjë ose bërryla.

Lëreni atë për disa minuta. Përsëriteni disa herë, pastaj shpërlajeni me ujë të freskët dhe shijoni rezultatet. Për rezultate më të mira përsëriteni në mënyrë më të rregullt.

Për buzët

Kjo përzierje është vërtet e dobishme, veçanërisht gjatë kohës së dimrit kur buzët e e plasaritura janë një problem i shpeshtë. Nëse dëshironi buzë të buta dhe të shëndetshme, kjo është për ju. Ju gjithashtu mund të përdorni sode buke për të zbardhur buzët e errëta në mënyrë natyrale.

Do ju duhet:

 • 1 lugë mjaltë
 • 1 lugë gjelle sode buke

Përzierni përbërësit dhe bëni me to një paste – kjo është më shumë si një pastrim. Aplikojeni dhe lëreni atë për 1-2 minuta. Pastaj masazhoni butësisht buzët për të hequr të gjitha qelizat e vdekura të lëkurës.

Ju gjithashtu mund të përdorni një furçë dhëmbësh për ta holluar më mirë. Më pas, fshijeni me një peshqir pambuku dhe shpëlajeni me ujë të ngrohtë. Tani mund të shijoni përsëri puthje të buta.

Hiqni qimet e lëkurës

Kjo mund të jetë gjëja më befasuese për të cilën mund të përdorni sodën e bukës. Kombinuar me ujë, soda e bukës mund të përdoret si heqës natyral i qimeve të fytyrës.

Do ju duhet:

 • ujë i ngrohtë
 • sode buke

Thjesht përzieni sode buke të mjaftueshme me ujë të valë për të bërë një paste të trashë, dhe lëreni të ftohet. Merrni një copë pambuku ose ndonjë peshqir pambuku dhe zhyteni atë në përzierje.

Aplikoni përzierjen në zonat me qime dhe mbështilleni atë me një fashë. Ju gjithashtu mund të aplikoni përzierjen direkt në zonë, ta siguroni atë me një fashë dhe të shkoni në shtrat, duke e lënë atë të veprojë gjatë natës. Ditën tjetër, hiqni fashën, shpërlahuni me ujë të ngrohtë dhe aplikoni një krem ushqyes. Përsëriteni çdo ditë derisa qimet të zhduken plotësisht.

Shpresojmë që t’i vendosni këto mjete juridike në përdorim. A keni provuar ndonjë këshillë të bukurisë natyrore që funksionon mirë? Ndani njohuritë tuaja me ne dhe na tregoni fotot e produkteve tuaja të preferuara shtëpiake.