Gjatë natës trupi juaj djeg rreth 300 – 400 kalori! Kjo pothuajse është e barabartë me sasinë e energjisë që harxhoni në një orë vrapimi. Ekspertët pretendojnë se gjumi cilësor mund të kontribuojë në humbjen e peshës, ashtu si ushtrimet fizike.

Nëse doni ta bëni atë të funksionojë, është e rëndësishme t’u përmbaheni zakoneve të caktuara që mund të rritin metabolizmin tuaj në gjumë.

Ne donim të zbulonim se cilat janë këto zakone. Këtu janë disa këshilla që mund të jenë të dobishme nëse dëshironi të humbni peshë me përpjekjen minimale.

Rrini freskët

Ekspertët rekomandojnë që temperatura në dhomën tuaj të gjumit gjatë natës të jetë rreth 18 ° C për të rritur metabolizmin tuaj. Studimet kanë treguar se një mjedis më i freskët aktivizon qelizat yndyrore bezhë, të cilat janë përgjegjëse për termorregullimin.

Kur flini në një dhomë të ftohtë ose flini lakuriq, trupi juaj fillon të djegë më shumë energji për të ruajtur nxehtësinë. Kjo është arsyeja pse ju mund ta ndjeni veten më të dobët në peshë në mëngjes.

Pini lëng rrushi

© Depositphotos.com © Depositphotos.com © Depositphotos.com

Lëngu i rrushit ndihmon në djegien e kalorive falë një substance të veçantë të quajtur resveratrol. Aji kthen yndyrën e keqe të bardhë në yndyrë bezhë. Kur flini, trupi juaj përdor yndyrë bezhë për t’ju mbajtur ngrohtë.

Kështu që, një gotë lëng rrushi përpara se të shkoni në shtrat, do të t’ju detyrojë të hiqni qafe yndyrat e tepërta në vend që ta ruani ato. Zgjidhni lëngje të freskëta për të shmangur marrjen e panevojshme të sheqerit.

Shkoni në shtrat dhe zgjohuni në të njëjtën kohë.

© Depositphotos.com

Një orar i parregulluar i gjumit është i lidhur me shtimin e tepërt të peshës, thonë studimet. Normalisht është hormoni melatoninë që na thotë se kur të shkojmë në shtrat.

Ai ndihmon gjithashtu në aktivizimin e qelizave yndyrore bezhë që ndihmojnë në djegien e kalorive.

Nëse kjo është në kundërshtim me regjimin tuaj, ju ndërhyni në prodhimin e melatoninës dhe privoni veten nga gjumi cilësor. Si rezultat, ju mund të ndjeheni të lodhur në mëngjes dhe dëshironi ushqime me kalori të lartë për të rritur energjinë tuaj. Nëse doni ta shmangni këtë, shkoni në shtrat dhe zgjohuni në të njëjtën kohë çdo ditë.

Gjatë natës, fshihni pajisjet tuaja elektronike

© Shutterstock.com © Depositphotos.com

Një rutinë e paqëndrueshme nuk është e vetmja gjë që shqetëson prodhimin e melatoninës. Drita e tepërt nga pajisjet tona është një arsye tjetër që nuk mund të flemë siç duhet. Është vërtetuar se drita blu nga telefonat tanë vonon prodhimin e melatoninës. Prandaj, ju duhet më shumë kohë që të bini në gjumë dhe zgjoheni të lodhur.

Mundohuni të shmangni pajisjet elektronike për 2 orë para se të shkoni në shtrat. Zëvendësoni një tablet me një libër dhe së shpejti do të ndjeni se melatonina ju thërret të flini.

Hani meze të lehtë proteinike.

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Nuk ka asgjë të keqe që të konsumoni meze para se të shkoni në shtrat nëse e bëni siç duhet. Zgjidhni ushqime që janë të pasura me proteina, si kosi grek, djathi me pak yndyrë ose gjalpë kikiriku. Ata do të rrisin normën tuaj metabolike dhe do të ndihmojnë muskujt tuaj të rriten.

Bëni trajnim rezistence.

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Ushtrimi fizik është mënyra më e mirë për të larguar stresin dhe për të rritur metabolizmin tuaj përpara se të shkoni në shtrat. Stërvitjet kardio dhe aerobike kanë provuar të jenë efikase, megjithatë trajnimi i rezistencës është ai që ju ndihmon të digjni yndyrën.

Noti ose ngritja e peshave mund të jetë zgjidhja më e mirë e natës vonë. Ata nuk ju bëjnë të punoni shumë, por në të njëjtën kohë stimulojnë djegien e kalorive, e cila do të zgjasë edhe pasi të keni fjetur.

Pini çaj bimor.

Disa lloje të çajit mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë gjatë natës. Dhe nuk po flasim për çajra diete të dyshimta, të cilat ju premtojnë rezultate magjike brenda një nate.

Çajrat bimorë natyral në të vërtetë mund të përmirësojnë shëndetin tuaj në mënyra të ndryshme dhe madje ju bëjnë më në formë. Kanella lufton inflamacionin dhe parandalon fryrjen në mëngjes. Mendra zvogëlon oreksin dhe ju ndihmon të shmangni mezet. Dhe kamomili përmirëson tretjen dhe relakson nervat tuaja.

Fillimi i këtyre ritualeve në të vërtetë mund t’ju ndihmojë të qëndroni më të hollë, por ato nuk do të bëjnë mrekulli përveç nëse ushtroheni dhe hani shëndetshëm gjatë ditës.

Na tregoni në komente se cili nga këta faktorë ju befasoi më së shumti.