Pranë një pishine, në një shteg malor, në oborrin e shtëpisë së mikut tuaj, dhe madje edhe në shtratin tuaj – ata fshihen kudo dhe presin të ju kapin pa mendje. Shpesh, ne as nuk e shohim saktësisht se cili insekt na ka kafshuar, thjesht kemi dhimbje dhe një njollë të kuqe në lëkurën tonë dhe ndjenjën e bezdisshme të shqetësimit të vazhdueshëm.

Dhe edhe nëse këto kafshime zakonisht duken të pafajshme, është më mirë të dini se si t’i identifikoni ato dhe çfarë të bëni për të qenë të sigurt.

Ne po ju paraqesim një udhëzues të shkurtër për ju se si të dalloni kafshimet e insekteve dhe si t’i trajtoni ato.

Merimanga

© depositphotos.com © David~O / Flickr

Si duket: Shumica e kafshimeve të merimangave nuk janë të rrezikshme dhe do të lënë vetëm një shenjë të vogël të kuqe të fryrë në lëkurën tuaj. Sidoqoftë, disa merimangat shtëpiake mund të jenë vdekjeprurëse.

Për shembull, 2 shenjat janë zakonisht shenja e kafshimit të merimangës së vejushës së zezë, ndërsa një gungë e kuqe me një flluskë të vogël të bardhë që i ngjan një mavijosje mund të jetë shenja e një kafshimi merimangash ngjyrë të mbyllur kafe.

Çfarë duhet të bëni:

Nëse jeni kafshuar nga një merimangë e padëmshme, thjesht lani vendin e kafshimit me sapun dhe ujë dhe aplikoni një kompresë të freskët. Më pas përdorni një vaj antibiotik.

Nëse dyshoni se mund të jeni kafshuar nga një vejushë e zezë ose nga një oshenar kaf, ngrini zonën e prekur për të parandaluar përhapjen e helmit. Pastaj lidhni një fashë të fortë mbi këtë zonë, nëse është në një krah ose këmbë, për të zvogëluar përhapjen e helmit më tej. Pas kësaj, telefononi një ambulancë ose shkoni në spital.

Mushkonja

© Wildfeuer / Wikimedia Commons © depositphotos.com

Si duket: kafshimet e mushkonjave njihen nga të gjithë – ata janë gunga të fryra, të forta, të kuqe, që kruhen shumë dhe kanë një pikë më të kuqe në mes, që shfaqen disa minuta pas takimit tuaj me këto insekte.

Zakonisht kafshimet janë sa madhësia e një boronice dhe kanë një formë rrethore.

Çfarë duhet të bëni:

Mundohuni të mos gërvishtni zonën e prekur për të zvogëluar rrezikun e infeksionit.

Lani kafshimet me sapun dhe ujë dhe aplikoni një kompresë të ftohtë.

Mund të provoni gjithashtu të aplikoni aloe vera, një pastë me sode buke dhe mjaltë, ose të bëni një banjë të freskët pa sapun për të lehtësuar kruajtjen.

Paralajmërim: Nëse keni dhimbje koke, temperaturë të lartë, të dridhura ose ndonjë skuqje tjetër të pazakontë, është më mirë të shihni një mjek.

Rriqër

© James Gathany / Wikimedia Commons © André Karwath / Wikimedia Commons

Si duket: kafshimet e rriqrave shpesh janë të lehta për tu identifikuar sepse rriqrat në vetvete mund të qëndrojnë të bashkangjitur në lëkurën tuaj deri në 10 ditë. Nëse bie, ju mund të shihni një rreth të vogël të kuq në vendin ku jeni kafshuar, gjë që zakonisht nuk shkakton dhimbje.

Merrni parasysh që rriqrat shpesh lëvizin në vendet më të ngrohta të trupit tuaj, si sqetullat dhe ijët.

Çfarë duhet të bëni:

Nëse rriqra është akoma e bashkangjitur në lëkurën tuaj, gjëja e parë që duhet të bëni është ta hiqni atë. Për këtë, merrni një piskatore dhe kapeni rriqrën sa më afër sipërfaqes së lëkurës tuaj. Pastaj tërhiqeni sipër dhe larg lëkurës, duke aplikuar presion të qëndrueshëm.

Pasi të jetë fikur rriqrat, pastroni zonën e kafshimit me fërkim të alkoolit ose sapun dhe ujë.

Vendoseni rriqrat në fërkim të alkoolit për t’u siguruar që të ketë vdekur dhe më pas vendoseni në një enë të mbyllur.

Paralajmërim: Disa rriqra me këmbë të zeza mund të kenë sëmundjen Lyme. Simptoma e parë e kësaj sëmundje është një skuqje që mund të shfaqet deri në një muaj pas kafshimit të rriqrës.

Ju gjithashtu mund të përjetoni ethe, lodhje, dhimbje koke, dhimbje muskulore dhe të kyçeve dhe ritme të parregullta të zemrës. Nëse vëreni ndonjë nga këto shenja, njoftoni mjekun tuaj menjëherë.

Milingona

© Daniel Wojcik / Wikimedia Commons © depositphotos.com

Si duket: Lloji i milingonave që zakonisht shkaktojnë më shumë telashe janë milingonat e kuqe të zjarrit. Kafshimet e tyre fillojnë si njolla të vogla, të kuqe dhe shkaktojnë një ndjesi të nxehtë, të zjarrtë në lëkurë.

Një ditë ose 2 më vonë, pustula të bardha formohen në zonat e prekura. Këto pustula kruhen dhe janë pak të dhimbshme dhe mund të shndërrohen në plagë me kalimin e kohës.

Çfarë duhet të bëni:

Lani zonën e prekur me ujë dhe sapun, mbulojeni me fashë dhe vendosni akull për të zvogëluar dhimbjen.

Në shumicën e rasteve, milingonat e zjarrit nuk kërkojnë ndonjë trajtim të veçantë – vendi do të kruhet për disa ditë, por duhet të largohen plotësisht brenda një jave.

Për të lehtësuar sikletin, mund të përdorni kompresa të ftohta, qetësues të dhimbjes dhe antihistaminë.

Paralajmërim: Nëse vëreni se pickimi po vazhdon të bymehet ose rritet më shumë një ditë ose 2 më vonë, kjo mund të jetë një shenjë e një infeksioni sekondar. Vështirësia e frymëmarrjes, një fyt i fryrë dhe marramendja janë arsye të përcaktuara për të thirrur mjekun tuaj.

Pleshti

© depositphotos.com © Maslesha / Wikimedia Commons

Si duket: Kafshimet e pleshtit zakonisht shfaqen në grupe prej 3 ose 4 në pjesën e poshtme të trupit tuaj rreth këmbëve ose kyçeve të këmbës. Vetë kafshimet janë shumë të vogla dhe duken si njolla të kuqe. Si rregull, ata janë të dhimbshëm dhe tejet kruajtëse.

Çfarë duhet të bëni:

Përdorni një antiseptik për të mos lejuar që ndonjë infeksion të përhapet dhe të mos kruani kafshimet.

Aplikoni akull ose ujë të ftohtë për të parandaluar ënjtjen dhe inflamacionin.

Ndaloni kruajtjen me krem ose locion. Nëse ata nuk funksionojnë, provoni një antihistaminë.

Paralajmërim: Nëse ndjeni përzierje, vështirësi në frymëmarrje, ënjtje të buzëve ose fytyrës ose dhimbje në gjoks, shkoni menjëherë të vizitoni mjekun tuaj.

Moli i dyshekut


© depositphotos.com © Oliver Arend / Wikimedia Commons

Si duket: Ju mund ta njihni lehtësisht punën e molit të dyshekut nëse shihni gunga të vogla të enjtura të kuqe që ndodhen afër njëra-tjetrës dhe formojnë një vijë të drejtë ose një gripim apo model rastësor.

Në mënyrë tipike, ato ndodhin në lëkurën e ekspozuar të pjesës së sipërme të trupit, si qafë, krahë dhe shpatulla, dhe secila prej tyre ka një vend të kuq të errët në mes.

Çfarë duhet të bëni:

Për të zvogëluar rrezikun e infeksionit, lani kafshimet me sapun dhe ujë dhe mos i gërvishtni.

Për të lehtësuar kruajtjen dhe për të parandaluar ënjtjen, vendosni diçka të freskët, si një leckë e lagur në zonën e prekur.

Ju gjithashtu mund të përdorni krem anti-kruajtje ose locion kalamine në mënyrë natyrale.

Banjat e tërshërës janë një mënyrë tjetër e mirë për të zbutur lëkurën tuaj.

Bleta

© depositphotos.com © depositphotos.com

Si duket: Lëkura pas një pickimi bletësh menjëherë bëhet e kuqe dhe e fryrë, dhe vendi është qartë në qendër. Pak më vonë, ju gjithashtu mund të ndjeni djegie, dhimbje të mprehtë dhe një kruajtje të fortë.

Çfarë duhet të bëni:

Hiqeni majën sa më shpejt që të jetë e mundur. Për ta bërë këtë, përdorni një objekt me buzë të holla si thonjtë tuaj ose një karte krediti. Shmangni përdorimin e piskatoreve ose çdo gjë tjetër që mund të shpojë lëkurën tuaj.

Mos harroni – sa më gjatë të mbetet një thumb blete, aq më shumë helm mund të lëshohet dhe aq më e dhimbshme do të jetë për ju.

Lani zonën e prekur me sapun dhe ujë për të parandaluar infeksionin.

Aplikoni një kompresë të freskët për të zvogëluar thithjen e helmit.

Ngrini zonën për të zvogëluar ënjtjen.

Paralajmërim: Nëse keni ënjtje të buzëve dhe gjuhës, kruajtje në vende të ndryshme nga vendi i puckimit, gulçim, fryrje në të gjithë trupin tuaj ose marramendje, telefononi menjëherë ambulancën.

Grenza

© Niels Kolditz / Wikimedia Commons © depositphotos.com

Si duket: Simptomat e një kafshimi nga grenza janë si ato pas pickimit të bletëve – zona bëhet e kuqe dhe e fryrë, dhe ju ndjeni dhimbje dhe një ndjesi djegëse. Ekziston vetëm një përjashtim – grenza nuk e humb thumbin e saj në lëkurën tuaj dhe mund të pickojë shumë herë.

Çfarë duhet të bëni:

Gjëja e parë që duhet të bëni është të parandaloni pickimet e tjera të mundshme. Kështu që qëndroni larg tyre ose aplikoni paraprakisht një repelant.

Nëse keni ngecur, lani zonën me sapun dhe ujë dhe përdorni një kompresë të ftohtë.

Uthulla e mollës funksionon më së miri nëse doni të zvogëloni dhimbjen dhe ënjtjen.

Paralajmërim: Vështirësitë në frymëmarrje, marramendja dhe një fytyrë ose gojë e fryrë janë shenja të një reaksioni serioz alergjik. Kur vëreni ndonjë prej këtyre simptomave, telefononi menjëherë një ambulancë.

Si i shëroni zakonisht shenjat nga kafshimet? Mos ngurroni të na jepni këshillat tuaja në koment. Dhe mos harroni ta ndani këtë artikull me familjen dhe miqtë tuaj!