Më më fund ky është shekulli në të cilin kemi kuptuar se vëzhgimi i shëndetit tonë është i rëndësishëm. Megjithatë, ne shpesh harrojmë t’i kushtojmë vëmendje sinjaleve që trupi ynë na dërgon.

A e keni analizuar ndonjëherë jashtëqitjen tuaj? Sado e absurde që tingëllon, ngjyra dhe forma e saj mund të zbulojnë shumë për shëndetin tuaj.

Ne kemi mbledhur informacione që mund t’ju ndihmojnë të bëni një hap tjetër drejt shëndetit të mirë. Lexoni deri në fund, dhe qëndroni të informuar!

Ngjyra 

Siç e dini ndoshta, ngjyra normale e jashtëqitjes është kafe. Mund të ndryshojë pak herë pas here në varësi të asaj që hani, por një ndryshim i papritur i ngjyrës pa ndonjë arsye të qartë mund të jetë një shenjë paralajmëruese. Pra, le të zbulojmë se çfarë është çfarë paralajmëron ajo.

E bardhë

Ngjyra e jashtëqitjes e bardhë, e hirtë ose me ngjyrë argjile tregon për mungesë biliare. Mund të lërë të kuptohet për probleme me mëlçinë dhe fshikëzën e tëmthit pasi këto janë organe ku lëngu biliar prodhohet dhe ruhet. Mund të jetë për shkak të kanaleve biliare të bllokuara, gurëve të tëmthit apo edhe e cirrozës.

Mukoza e bardhë në jashtëqitje kafe mund të jetë një shenjë e sëmundjes së Crohn.

Jeshile

Një ngjyrë e gjelbër mund të shkaktohet nga konsumimi i perimeve të pasura me klorofil (si spinaqi), ngjyrosja e pijeve me ushqim jeshil dhe shtesat e hekurit.

Nëse ushqimi nuk është arsyeja, kjo do të thotë që jashtëqitja juaj e kaloi traktin tretës shumë shpejt dhe nuk kishte kohë të merrte mjaftueshëm lëng biliar dhe bilirubinë.

E verdhë

Jadhtëqitja e verdhë mund të jetë një shenjë e kanaleve biliare të bllokuara dhe thithjes së dobët të yndyrës. Një arsye tjetër është mungesa e enzimave të prodhuara nga pankreasi, i cili mund të lë tregojë për pankreatiti kronik, sëmundjen e celiakisë dhe fibrozën cistike.

Por mos u frikësoni! Jashtëqitja e verdhë mund të jetë gjithashtu një shenjë se keni ngrënë shumë karrota ose keni pirë shumë pije me ngjyrë të verdhë.

E zezë

Jashtëqitja e zezë mund të shfaqet për shkak të marrjes së ilaçeve (si aspirina, ibuprofeni dhe shtesa hekuri) ose gjakderdhja në zorrë. Kjo e fundit është padyshim një arsye për të kontaktuar menjëherë mjekun tuaj.

Një shkak më i zakonshëm qëndron tek ushqimi që hani. Ushqimet e zeza dhe blu, si boronica ose jamballi, mund të japin këtë ngjyrë.

E kuqe

Jashtëqitja me ngjyrë të kuqe zakonisht ndikohet nga dieta juaj. Panxhari, pijet me ngjyra, domatet … thjesht mendoni për ato që keni konsumuar kohët e fundit.

Sidoqoftë, nëse ushqimi nuk është shkaku, është koha të telefononi mjekun tuaj. Gjaku në jashtëqitjen tuaj është një shenjë alarmante. Mund të jetë një çarje anale ose diçka më serioze si hemorroidet, koliti ulcerativ, apo edhe kanceri.

Forma

Nëse akoma nuk besoni se mënyra si duket jashtëqitja juaj është normale, disa hulumtime shkencore mund t’ju bindin. Për të dalluar llojet e saj dhe për t’i ndihmuar njerëzit të qëndrojnë të shëndetshëm, shkencëtarët nga Bristol Royal Infirmary krijuan tabelën e jashtëqitjes në Bristol. Aty përshkruhen 7 lloje të jashtëqitjes dhe se çfarë do të thonë ato.

1.

Pamja: Gunga të ngurta të veçanta që ju kujtojnë arrat ose jashtëqitje dhie.

Kuptimi: Kapsllëk i rëndë.

Ky lloj i jashtëqitjes do të thotë që trupit tuaj i mungon fibra. Për ta rregulluar atë, përpiquni të konsumoni më shumë produkte të pasura me fibra si makaronat e integruara, mjedrat dhe thjerrëzat.

2.

Pamja: Formë salsiçe të madhe dhe me gunga.

Kuptimi: Kapsllëk.

Ky lloj i jashtëqitjes shkaktohet gjithashtu nga mungesa e fibrave. Arsyet për kapsllëk mund të përfshijnë marrjen afatgjatë të ilaçeve antidiarre dhe mungesa e aktivitetit fizik. Këshilla është që të hani më shumë fruta dhe perime dhe të kryeni ushtrime.

3.

Pamja: Në formë sallami të krisur.

Kuptimi: Jashtëqitje normale.

Jeni shumë mirë! Mos harroni të ecni dhe të pini më shumë ujë.

4.

Pamja: e butë, në formë sallami dhe e lëmuar.

Kuptimi: Jahtëqitje e përsosur.

Mundohuni t’i përmbaheni një dietë të ekuilibruar dhe shmangni situatat stresuese.

5.

Pamja: Gunga të buta me skaje.

Kuptimi: Diarre e lehtë.

Mund të jetë gjithashtu një shenjë e sindromës së zorrës së irrituar. Për ta përmirësuar, provoni të hani ushqime me pak fibra si banane, biskota të thata dhe patate.

6.

Pamja: si copa gëzofi me skaj të lakuar.

Kuptimi: Diarre e butë.

Ndoshta ka shumë fibra në dietën tuaj. Pini më shumë për të shmangur dehidratimin, dhe ngjituni pas patateve të ziera dhe bananeve. Ju gjithashtu mund të dëshironi të provoni disa OTC, si Imodium ose Pepto-Bismol. Nëse problemi zgjat më shumë se 2 ditë, këshillohuni me një mjek.

7.

Pamja: E lëngshme pa copa të ngurta.

Kuptimi: Diarre e rëndë.

Kjo mund të jetë një shenjë e helmimit nga ushqimi, intolerancës ndaj laktozës, infeksionit bakterial ose marrjes së ilaçeve. Pini shumë ujë për të luftuar dehidratimin dhe provoni ilaçe plus recetës. Nëse simptomat nuk zhduken në 2 ditë ose nëse ndjeni dhimbje, këshillohuni me një mjek.

Pra, sa i vëmendshëm jeni ndaj ndryshimeve në trupin tuaj? A këshilloheni me mjekët kur është e nevojshme? Apo përpiqeni t’i përballoni vetë? Ndani përvojat tuaja me ne në komentet më poshtë!