Mundimet e përditshme mund të jenë vërtet të bezdisshme, kështu që është gjithmonë e dobishme të keni disa truke nën mëngë.

Ka shumë truke të shpejta që mund ta bëjnë rutinën tuaj të përditshme shumë më të lehtë, dhe madje nuk duhet të jeni personi më i shkathët për t’i realizuar këto.

Ne jemi gjithmonë në kërkim të zgjidhjeve të lehta dhe të zgjuara për problemet e zakonshme, kështu që ne gjetëm disa truke të shpejta për ta bërë jetën tuaj të përditshme pak më të lehtë.

Vendosni në pjesën e poshtme të koshit tuaj të plehrave një gazetë të vjetër.

© depositphotos.com © depositphotos.com

Në këtë mënyrë ajo do të thithë rrjedhjet që mbetjet organike lëshojnë në plehrat tuaja.

Ngjitni një kapëse në fund të shiritit të ngjitëses.

© littergitter / thriftyfun

Ju nuk do të duhet kurrë të luftoni përsëri për të gjetur fundin e shiritit tuaj .

 Lehtësoni kafshimet e insekteve me një përbërës.

© depositphotos.com © depositphotos.com

Aplikoni domate të papërpunuar në zonën e kafshuar për lehtësim të lehtësim të shpejtë nga kruajtja e bezdisshme.

Rregulloni pantallonat e grisura në moment

©shutterstock

 

Truku më i madh i jetës është t’i qepni me një pajisje qepjeje urgjente, dhe kjo pajisje përbëhet nga peri dhe gjilpëra, të cilat duhet t’i keni gjithnjë në çantën tuaja, (me perin të vendosur në gjilpërë madje). Asnjëherë nuk e dini kur mund t’ju duhet, por mund të bëhën shpëtimtarët e makthit tuaj. Për të mësuar disa teknika qepjeje të shpejta, shikoni këtë material.

Përdorni balsamin e buzëve si një primer në makijazh.

© depositphotos.com © depositphotos.com

Balsami i buzëve funksionon shkëlqyeshëm si primer. Gjithçka mbetet në vend, madje edhe në mot të nxehtë, dhe do të shfaqen ngjyrat e vërteta të tonit tuaj të syve.

Spërkatni një përzierje me miell misri dhe sode buke në flokët tuaj për të thithur vajin.

© depositphotos.com © depositphotos.com

Bëni shampon tuaj të thatë me përbërës të qilarit, ose përdorni thjesht miell misri të thjeshtë në rrënjët e flokëve tuaj.

Pastroni mikrovalën tuaj duke zier uthull.

© depositphotos.com © depositphotos.com

Thjesht hidhni ujë dhe uthull në një tas të sigurt në mikrovalë, lëreni atë për 5 minuta ndërsa mikrovala të jetë ndezur, lëreni të qëndrojë më pas për 2-3 minuta, pastaj fshini të gjitha yndyrat dhe njollat. Pa kimikate të dëmshme, pa bujë.

Hiqni një cifël duke aplikuar një pastë me ujë dhe sodë buke.

© depositphotos.com © depositphotos.com

Nuk ka më shpime të dhimbshme. Mjafton të aplikoni një pastë të përbërë nga uji dhe sode buke, prisni edhe pak kohë që cifla të dalë, dhe më pas hiqeni. Është e shkëlqyeshme për fëmijët.

Përdorni një unazë çelësi për të vendosur në vend zinxhirin tuaj.

Nëse zinxhiri juaj nuk do të qëndrojë lart, përdorni një çelës për ta lënë në vend. Vetëm bashkëngjitni unazën e çelësit në pjesën e hapur të mbajtëses së zinxhirit, mbyllni pullën dhe vendosni unazën e çelësit rreth pullës së pantallonave. Kur të mbyllni pantallonat, gjithçka do të mbetet e vendosur.

Hidhni një bateri në tryezë për të parë nëse është e karikuar.

© depositphotos.com

Nëse keni bateri të lirshme dhe nuk e dini nëse ato janë me fuqi të lartë ose të ulët, thjesht hidhni ato në tryezë. Nëse nuk kanë shumë fuqi, ato do të kërcejnë shumë më tepër sesa bateritë që janë plotësisht të ngarkuara.

Përdorni enën e pluhurave si një lloj gypi.

© mrfitzy / reddit

Nëse keni nevojë të mbushni një kovë ose diçka të ngjashme, por nuk do t’ju përshtatet lavamani juaj, mund të përdorni një pajisje për pluhurin, të pastër, si burim uji të rremë. Thjesht vendosni pjesën më të gjerë poshtë ujit të rrjedhshëm dhe doreza do të funksionojë si një gyp për kovën në dysheme.

Përdorni një peshqir letre të lagur për të ftohur pijet tuaja shpejt.

© Mattallica / reddit

Mbështillni një peshqir letre të lagur rreth birrave, verërave ose freskueseve të tjera që gjenden në enë qelqi dhe vendosini në frigorifer. Kjo do të freskojë pijet tuaja shumë më shpejt.

Rruani triko tuaj me një brisk

© depositphotos.com © depositphotos.com

Kjo tingëllon pak e çuditshme, por me kujdes rruajeni trikon tuaj me brisk rroje dhe do të eleminoni pushin. Është më mirë të përdorni briskun e një gruaje për detyrën pasi është më i butë.

Përdorni qeska të zeza çaji për të qetësuar djegien nga dielli.

© depositphotos.com © depositphotos.com

Vera është e mrekullueshme, por gjithashtu mund të jetë “përvëluese”. Nëse rastësisht keni shijuar një ditë me diell, përdorni qeska të zeza çaji të njomur në ujë të ftohtë dhe zbatojini menjëherë në lëkurën tuaj për ta zbutur atë.

Vendosni në mikrovalë 2 tasa në të njëjtën kohë me ndihmën e një filxhani.

© Alpacalypse28 / reddit

Kjo është shumë e thjeshtë, por gjithsesi shumë e zgjuar. Vendosni një filxhan në pllakën rrotulluese, dhe vendosni mbi të pjatën tjetër me ushqim. Tani nuk duhet të prisni më.

A ju surprizoi ndonjë nga këto truke të thjeshta? A keni ndërmend t’i provoni ato? Na tregoni sesi këto këshilla mund ta bëjnë jetën tuaj më të lehtë!