Ju keni bërë një gjumë të mirë gjatë natës, por ende zgjoheni në mëngjes me qeska poshtë syve dhe pyesni veten pse. Epo, përveç mungesës së gjumit, ushqimi që hani dhe shijoni gjithashtu mund të jetë fajtori.

Ne dëshirojmë t’ju tregojmë disa ushqime të përditshme në dukje të pafajshme që mund t’i shkaktojnë ato qeska aspak të lezetshme poshtë syve.

Ushqimet që ju shkaktojnë sy të fryrë

Ushqimet e konservuara: Përmbajnë sodium të tepërt

Domatet: Përmbajnë solaninë (një lloj helmi)

Ushqimet e konservuara (si fasulet e zeza) kanë shumë natrium në to i cili përdoret për procesin e konservimit. Kjo mund të çojë në shumë probleme shëndetësore dhe sytë e fryrë janë vetëm një prej tyre. Prandaj, para se t’i hani ose gatuani ato, shpëlajini ato tërësisht për të hequr natriumin e tepërt.

Domatet i përkasin grupit të bimëve që përmban solaninë. Solanina dihet se shkakton inflamacion dhe fryrje. Kështu që nëse po ju fryhen sytë rregullisht, provoni të hiqni domatet nga menyja juaj. Nëse sytë tuaj të fryrë zhduken, ju keni identifikuar fajtorin.

Buka e bardhë: Shmangeni nëse jeni intolerant ndaj glutenit

Produktet e qumështit: Shmangini nëse jeni intolerant ndaj laktozës

Nëse jeni alergjik ndaj grurit, elbit ose thekës, ose jeni intolerant ndaj glutenit, ngrënia e ndonjë gjëje të bërë nga këto mund të shkaktojë fryrje. Në këto raste do të duhet t’i thoni lamtumirë produkteve me bazë gruri dhe të gjeni alternativa të tjera.

Intoleranca ndaj laktozës është më e zakonshme nga sa mund ta imagjinonin disa. Një vlerësim vendos mesataren në rreth 65-70% të popullsisë globale të rritur. Pra, nëse jeni një nga ata persona, metabolizmi i të cilëve nuk i pëlqen produktet e qumështit, hiqni prej tyre për të shmangur fyrjen e panevojshme. Dhe mbani mend, akulloret tuaja të dashura janë produkte të qumështit gjithashtu!

Sheqeri: Një nga artikujt më inflamatorë ushqimorë

Specat djegës: Përmbajnë solaninë (një lloj helmi) përmbajnë edhe capsaicin (djeg dhe irriton indet)

Sheqeri është një nga ushqimet më inflamatore të imagjinueshme. Shkakton inflamacion në të gjithë trupin, por rreth syve është më e dukshme sepse lëkura atje është e hollë dhe e prirur për të ënjtur. Gjithashtu, kufizimi i sheqerit ose shmangia plotësisht e tij ka shumë përfitime të tjera shëndetësore. Sheqeri artificial ose ëmbëlsuesit janë gjithashtu po aq të rrezikshëm kur bëhet fjalë për shkaktimin e fryrjes.

Ashtu si domatet, specat djegës shaktojnë gjithashtu fryrje të syve. Por përveç solaninës, ato përmbajnë gjithashtu një përbërës të quajtur capsaicin i cili mund të bëjë që indet të digjen dhe të inflamohen. Dhe ky inflamacion lehtë mund të ndodhë rreth syve tuaj.

Ushqime që parandalojnë sytë e fryrë

Majdanozi: nxit funksionin e veshkave

Tërshëra: E pasur në fibra, lehtëson tretjen

Majdanozi ndihmon veshkat në shpëlarjen e lëngjeve të tepërta nga trupi. Prandaj, nëse rregullisht po ju krijohen sy të fryrë në mëngjes, përpiquni ta përfshini këtë në vaktin tuaj.

Nëse qeskat poshtë syve janë një problem i rregullt për ju, filloni të hani tërshërë për mëngjes. Një arsye për sytë e fryrë mund të jetë kapsllëku. Vezët janë të pasura me fibra dhe ndihmojnë në lehtësimin e lëvizjeve të zorrëve, duke zvogëluar fryrjen.

Avokado: Të pasura me vitaminë K, ndihmojnë për të larguar rrathët e rrët poshtë syve

Kastraveci: Qetëson sytë e lodhur, largon qeskat poshtë syve

Në vend që t’i hani ato, avokadot mund të ndihmojnë në largimin e fryrjeve të syve duke i aplikuar ato nga jashtë. Pritini feta prej tyre, vendosni mbi sytë tuaj dhe lërini aty për rreth 10 minuta.

Rrathët e errëta mund të shkaktohen nga mungesa e vitaminës K dhe avokadot janë të pasura me këtë. Avokadot janë gjithashtu të dobishme në heqjen e rrathëve të errët.

Vendosja e fetave të ftohta të kastravecit mbi sytë tuaj është një mënyrë e shkëlqyeshme për të freskuar sytë tuaj të lodhur dhe për të hequr qeskat poshtë syve gjithashtu. Lërini feta aty për rreth 15 minuta, dhe ja ku jeni! qeskat poshtë syve tuaj do të jenë zhdukur dhe sytë tuaj do të ndjehen shumë më të freskët.

A dini artikuj të tjerë ushqimorë që mund të zvogëlojnë fryrjen në sy? Na tregoni në koment. Dhe nëse ky artikull ju duk i dobishëm, mund ta shpërndani atë me të afërmit tuaj!