Ne themi, “Shtëpi e ëmbla shtëpi” dhe as nuk mund të imagjinohet që kjo shtëpi mund të përmbajë objekte që na bëjnë të plakemi më shpejt. Sa më shpejtë t’i gjeni dhe neutralizoni këto sende, aq më të mëdha janë shanset që ju të keni mundësi të shijoni trupin tuaj rinor dhe lëkurën e lëmuar për një kohë të gjatë.

Ne kemi zbuluar artikujt kryesorë shtëpiak për të cilët ju mund të mos e dini se po dëmtojnë rininë tuaj.

Ngrohja qendrore dhe kondicionerët

© depositphotos © pixabay © pixabay

Sa më i ftohtë të jetë ajri jashtë, aq më pak lagështi është i aftë të mbajë. Kur bëhet ftohtë brenda, ajri nxehet, por sasia e avullit të ujit nuk rritet. Kjo është mënyra se si ajri në një shtëpi bëhet i thatë.

Dhe lëkura dhe mukozat tona janë të parat që vuajnë. Fytyra dhe trupi ynë bëhen shumë të ndjeshëm, fillojnë të kruhen dhe mund të fillojnë të zhvishen. Kjo ju çon në një lëkurë të ashpër të fytyrës dhe rrudha.

Zgjidhja: përdorni lagështues të ajrit, blini disa kremra ultra hidratues dhe gjithmonë mbani me vete një spraj me ujë termik.

Sapuni

© depositphotos © depositphotos

Shekulli 21, është një shekull higjiene. Njerëzit janë thjesht bëjnë çmos që ti mbajnë trupat e tyre të pastër dhe të vijnë erë të mirë. Por pastrimi i përditshëm i lëkurës me produktet e pastrimit mund të bëjë që pengesa natyrore mbrojtëse e lëkurës të lahet. Kjo pengesë na shpëton nga bakteret dhe madje parandalon plakjen e parakohshme të lëkurës.

Zgjidhja: gjithmonë lexoni etiketat e përbërësve të sapunit ose xhelit të dushit. Dhe rekomandohet të shmangni larjen e përditshme me pastrues.

Jastëkët

© depositphotos © depositphotos

Shumica e njerëzve zgjedhin copat prej liri ose pambuku, sepse ato janë mjaft të lira, nuk rrëshqasin dhe janë të lehta për t’u larë. Por këllëfët e jastëkëve të bëra nga këto materiale mund të jenë të këqija për njerëzit që kujdesen për pamjen e tyre.

Së pari, kjo është kryesisht për njerëzit që duan të flenë në anë ose në stomak. Pambuku i trashë mund të rrisë rrezikun e vijave në lëkurë, që do të shndërrohen më vonë në rrudha. Gjithashtu, këto materiale janë një mjedis i mirë për rritjen e baktereve.

Zgjidhja: zëvendësoni pambukun me mëndafsh. Mëndafshi është më i shtrenjtë, por ka shumë përparësi: është i qëndrueshëm, nuk shkakton rrudha në lëkurë sepse është i butë dhe parandalon rritjen e baktereve.

Telefonat inteligjentë dhe kompjuterët

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Selena Gomez (@selenagomez) in data:

Ekranet blu ndjekin pothuajse secilin nga ne nga mëngjesi deri në mbrëmje vonë. Shumë njerëz e dinë që shkrimi i mesazheve përmes një telefoni me qafën e përkulur poshtë mund të krijojë një mjekër të dyfishtë.

Dhe, gjithashtu, ka një hulumtim që pretendon se drita blu e ekranit (High Energy Visiblelight) mund të jetë po aq e dëmshme sa rrezet UVA dhe UVB.

Zgjidhja: nëse nuk ka asnjë mënyrë për të zvogëluar kohën që kaloni përpara kompjuterit, mund të instaloni një mbrojtës special ndaj dritës blu të ekranit. Ekzistojnë gjithashtu kremra mbrojtës që mund të përdorni që quhen kremra HEV.

Dritaret e hapura

© depositphotos © depositphotos

Kohët e fundit, shkencëtarët gjetën një lidhje të drejtpërdrejtë midis ndotjes së ajrit dhe plakjes së parakohshme. Por objektet industriale nuk janë arsyeja e vetme për ndotjen e ajrit. Jeta në qytete të mëdha, afër autostradave, fqinjët që pinë duhan dhe shumë fakte të tjera mund të shkaktojnë ndotje të mjedisit.

Zgjidhja: nëse apartamenti juaj ose vendi i punës është shumë afër burimit të ndotjes, përpiquni të shmangni hapjen e dritareve. Në ditët e sotme, ju mund të merrni një pajisje për të pastruar ajrin e brendshëm që heq grimcat e pluhurit dhe madje ndihmon në kontrollin e nivelit të lagështisë.

Sytjenat

Gjinjtë e fortë shoqërohen me rininë. Ekziston një teori që sytjenat lufton kundër gravitetit dhe e mbajnë gjoksin të gjallë. Por nuk ka asnjë arsyetim shkencor për këtë teori. Ekziston edhe një teori e kundërt që thotë se sytjenat i bëjnë muskujt e gjoksit të dobët. Dhe është vërtetuar. Specialistët janë të sigurt se vetëm gratë me karakteristika të caktuara (për shembull, gjëndrat e mëdha) duhet të veshin një sytjena për t’u ndier rehat.

Zgjidhja: vishni sytjena vetëm nëse është e nevojshme ose ndryshe shmangeni fare veshjen e tyre.

Sheqeri

Siç e dimë të gjithë, sheqeri provokon shtim të tepërt në peshë. Por studimi i fundit tregon se gjithashtu shkakton plakjen e parakohshme dhe inflamacionin e lëkurës. Brenda një organizmi, sheqeri fillon prodhimin e molekulave që sulmojnë kolagjenin dhe elastinën që janë përgjegjës për lëkurën e bukur dhe të lëmuar.

Zgjidhje: ndaloni konsumimin e sheqerit, zëvendësojeni atë me shurup mjalti, stevia, panjë, agave, etj.

Produkte të përpunuara  të mishit

Produktet e mishit (të tilla si salcice dhe hamburger) përmbajnë shumë yndyrna dhe shtesa të ndryshme: për shembull, fosfor dhe sulfite. Këto kimikate përkeqësojnë gjendjen e lëkurës dhe shpejtojnë procesin e plakjes së trupit.

Zgjidhja: zvogëloni konsumin e këtij ushqimi.

Uji i tualetit

© depositphotos © depositphotos

Fatkeqësisht, jo të gjithë e dinë se ka disa rregulla për t’u mbajtur mend kur lani tualetin. Sigurisht, të gjithë e dimë se është e rëndësishme të mbajmë zonën e tualetit të pastër dhe të lajmë duart.

Por shumë njerëz nuk e dinë që ekziston një metodë e saktë për këtë. Dhe nëse e shkarkojmë tualetin me kapak lart, bakteret dhe mikroorganizmat patogjenë spërkaten në ajër … dhe mund të zbresin në flokë, rroba dhe lëkurë.

Zgjidhja: uleni kapakun çdo herë para se të shkarkoni ujin.

A e keni ditur për ndonjë nga këto fakte? A ishin këto këshilla të dobishme? Ndani mendimin tuaj me ne në komente!