Përveç vlerës së tij ushqyese, ushqyerja me gji promovon dhe forcon një lidhje unike emocionale midis nënës dhe foshnjës, e cila është thelbësore për rritjen mendore të një fëmije. Sidoqoftë, ushqyerja me gji mund të jetë sfiduese, aq më tepër nëse jeni nënë e re. Dhe është e natyrshme të keni shumë pyetje në lidhje me të.

Për të ndihmuar nënat e reja të gëzojnë ushqyerjen me gji, ne do të paraqesim një udhëzues të thjeshtë që funksionon me të vërtetë. Dhe mos e humbisni pjesën e bonusit në fund për një ilustrim të thjeshtë se si ta mbani fëmijën gjatë gjidhënies.

Gjinjtë e ngrohtë lëshojnë më shumë qumësht.

© Depositphotos.com

Masazhimi i gjirit tuaj duke përdorur një peshqir të lagur me ujë të ngrohtë ose duke bërë një dush të ngrohtë para ushqyerjes me gji mund të rezultojë në prodhim më të lartë të qumështit. Gjithashtu, mund të ndihmojë në parandalimin e kanaleve të bllokuara.

Biskotat e laktacionit dhe smoothie-t janë një mënyrë e shijshme për të rritur furnizimin me qumësht.

© Depositphotos.com © Depositphotos.com © Depositphotos.com

Nëse nuk dëshironi të përdorni mënyra shtesë, për të rritur prodhimin e qumështit, ka edhe biskota të laktacionit dhe smoothie. Dhe ju mund t’i bëni ato në shtëpi, gjithashtu.

Përdorni bizhuteri për të dalluar anën në të cilën është ushqyer fëmija.

© Depositphotos.com

Disa nëna preferojnë të ofrojnë njërën anë gjatë një ushqyerjeje, ndërsa të tjera preferojnë të ushqejnë nga të dyja anët. Pra, pavarësisht nga preferencat tuaja, është e rëndësishme që të mbani mend me cilin gji keni ushqyer për herë të fundit; dhe kjo mund të bëhet e vështirë.

Një truk i thjeshtë është të vendosni një unazë në një gisht në dorën e majtë, nëse ushqeheni për herë të fundit nga gjoksi i majtë dhe një unazë në gisht në dorën e djathtë, nëse fëmija u ushqye për herë të fundit nga ajo anë. Ju gjithashtu mund të përdorni një byzylyk ose një lidhëse flokësh.

Përdorni ruajtësit e qumështit për të ndaluar rrjedhjet.

© Amazon.com

Asnjë nënë nuk do të dëshirojë të lejojë që edhe një pikë qumështi i çmuar i qumështit të shkojë dëm, dhe një mbrojtëse për qumështin është një pajisje që të ndihmon të arrish pikërisht atë. Ajo mbledh dhe kursen rrjedhjet e qumështit të gjirit kur i jepni gji fëmijës nga ana tjetër.

Shtojcat e qumështit të gjirit rrisin furnizimin.

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Shtojcat e qumështit mund të përdoren për të rritur furnizimin me qumësht. Dhe lajmi i mirë është se ato janë lehtësisht të disponueshme! Ka shtesa që madje mund të kenë edhe shijen e çajit. Por rekomandohet që përpara se t’i provoni ato, të konsultoheni me një mjek.

Ruani qumështin në një kuti akulli.

© Depositphotos.com

Ngrirja e qumështit tuaj në një kuti akulli është një mënyrë e thjeshtë dhe me kosto efektive për ta ruajtur atë. Pasi qumështi ngrihet në formën e kubeve, mund t’i ruani këto në qeska të zakonshme frigoriferike.

Qeskat me qumësht të gjirit janë të kushtueshme, kështu që kjo mund t’ju kursejë para. Gjithashtu, një kub është afërsisht është masa e duhur për t’u përdorur.

Pini shumë ujë.

© Shutterstock.com © Depositphotos.com

Qumështi i gjirit është rreth 90% ujë. Prandaj është jashtëzakonisht e rëndësishme që nënat që ushqejnë me gji të pinë ujë mjaftueshëm për ta mbajtur veten shëndetshëm dhe të qëndrojnë të hidratuara. Ndihmon gjithashtu në mirëmbajtjen dhe furnizimin me qumësht. Rekomandohet që nënat që ushqehen me gji të pinë rreth 12 gota ujë çdo ditë.

Për më shumë intimitet, ndërsa ushqeheni me gji në publik, përdorni trukun e bluzave të dyfishta.

Një mënyrë e thjeshtë për ta bërë ushqyerjen me gji pak më shumë private në vendet publike është përdorimi i metodës së bluzave të dyfishta. E gjithë ajo çfarë ju duhet të bëni është të vishni një bluzë të rregullt poshtë një këmishë.

Bëni akullore me qumështin tuaj.

© notgabi / Reddit

Ngrirja e qumështit të gjirit në një mbajtëse akullore është një mënyrë e shkëlqyeshme për të lehtësuar daljen e dhëmbëve për princin ose princeshën tuaj të vogël. Nëse foshnja juaj ka filluar të hajë ushqim të ngurtë, atëherë mund të shtoni gjatë ngrirjes edhe fruta si banane, mollë, avokado ose dardhë në qumësht.

Përdorni gjethet e lakrës për të tharë qumështin.

Edhe pse është emocionalisht e vështirë, çdo nënë duhet të ndalojë ushqyerjen me gji në një moment gjatë kohës. Vendosja e një gjethe lakre të grimcuar pak (mund të përdorni një mbështjellëse për ta mbajtur atë) mbi gjinjtë tuaj do të ndihmojë në tharjen e qumështit. Lakra sekreton enzima, të cilat ndihmojnë procesin.

Bonusi: Si ta mbani fëmijën gjatë gjidhënies.

© Depositphotos.com

Bërja e qumështit është e natyrshme, por për të përsosur artin e ushqyerjes me gji kërkon një praktikë. Mbajtja e foshnjës si duhet është thelbësore për të ndihmuar foshnjen e porsalindur në mënyrën e duhur, për të parandaluar çdo dhimbje të thithkës dhe për ta bërë përvojën një kënaqësi si për nënën ashtu edhe për fëmijën. Infografia e mësipërme do t’ju ndihmojë të vendosni se cili pozicion është më i miri.

Çfarë trukesh të tjera keni fshehur nën mëngë? Ndajini ato me botën në seksionin e komenteve më poshtë.