@deposiphotos

Produktet ushqimore me cilësi të dobët jo vetëm që mund të kenë shije të keqe, por ato gjithashtu mund të shkaktojnë probleme shëndetësore, gjë që e bën zgjedhjen e ushqimeve të duhura shumë të rëndësishme.

Për shembull, forklorfenuroni që përdoret për të rritur madhësinë dhe peshën e shalqirit mund të shkaktojë përzierje, të vjella, diarre dhe ënjtje kur gëlltitet.

Mos u stresoni – do t’ju tregojmë të gjithëve se si t’i zbuloni këto shalqinj të rrezikshëm dhe të kontrolloni cilësinë e produkteve të tjera të zakonshme shpejt dhe me lehtësi.

Ne kemi ardhur me një seri këshilla praktike që do t’ju ndihmojnë të kontrolloni cilësinë e ushqimit që hani.

Zgjidhni vezë të freskëta.

© Depositphotos.com

Një provë e thjeshtë mund të bëhet me një gotë ujë për t’ju ndihmuar të kontrolloni freskinë e vezëve. Vendosni një vezë në një gotë me ujë dhe shikoni se çfarë ndodh.

Nëse veza mbytet dhe shtrihet në anë, është e freskët dhe e mirë për t’u ngrënë; nëse fundoset por qëndron në një kënd, është rreth 1-2 javëshe; dhe nëse veza po noton në sipërfaqen e ujit, është shumë e vjetër për t’u ngrënë. Ndërsa veza plaket, lëvorja lëshohet më në shumë ajër, gjë që e bën një vezë të vjetër të notojë.

© Depositphotos.com

Ekziston gjithashtu një mënyrë për të kuptuar ndryshimin midis vezëve të kullotave të freskëta në fermë dhe vezëve konvencionale nga një dyqanet ushqimore. Kushtojini vëmendje ngjyrës së të verdhës. Një vezë e kulluar ka një të verdhë më të ngopur, ndërsa një e verdhë veze konvencionale është e zbehtë.

Bëni provën e tingullit me çokollatën tuaj

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Disa prodhues mund të gënjejnë për përmbajtjen e vërtetë të kakaos në çokollatën e tyre. Për të kontrolluar përmbajtjen aktuale të gjalpit kakao në copën tuaj të çokollatës, këputeni dhe dëgjoni tingullin.

Çokollata me përmbajtje të lartë të gjalpit të kakaos do të prodhojë një tingull të lartë “klikues”, ndërsa ajo me përmbajtje më të ulët të gjalpit kakao do të bëjë një tingull të butë dhe të shurdhër.

Zgjidhni një avokado të mirë.

© Depositphotos.com

Ka disa këshilla praktike që mund të përdorni për të zgjedhur një avokado të mirë dhe të shijshme. Qëroni lëlurën e avokados. Nëse pritet lehtësisht dhe nën të ka ngjyrë të gjelbër, avokado është e mirë dhe e pjekur.

Nëse ka ngjyrë kafe, avokado është e tejpjekur dhe me siguri do të shihni njolla të errëta rreth bërthamës kur ta hapni.

Hidhni shalqinjtë e çarë.

© Depositphotos.com

Nëse pritni hapur një shalqi dhe shihni çarje në sipërfaqen e tij, është më mirë ta hidhni. Këto çarje mund të shkaktohen nga kimikatet që disa fermerë përdorin për t’i bërë shalqinjtë të rriten më të mëdhenj. Kur hahen, këto kimikate mund të shkaktojnë probleme serioze shëndetësore, përfshirë helmimin toksik.

Hidhni midhjet e prishura.

© Depositphotos.com © Depositphoos.com

Sigurohuni që midhjet e papërpunuara që do të gatuani janë të mbyllura plotësisht. Nëse shihni një midhje të hapur, lajeni atë mirë. Nëse mbyllet, do të thotë që është e gjallë dhe e ngrënshme; nëse tashmë është hapur, hidheni sepse kjo midhje ka vdekur.

Kur zihen ose vihen në avull, të gjitha midhjet “e mira” hapen. Nëse shihni një të mbyllur në tigan, është më mirë ta hidhni atë.

Zgjidhni bananet më të mira.

© pixabay.com © ZooFari / Wikimedia Commons

Dallimi kryesor midis bananeve organike dhe jo organike është se bananet konvencionale mund të rriten me përdorimin e plehrave sintetikë, insekticideve dhe barishteve. Fruti organik rritet me ndihmën e substancave natyrore. Shumë njerëz vërejnë se bananet e etiketuara si organike priren të këputen më lehtë.

Kur zgjidhni banane, shmangni ato me ngjyrë gri. Këto banane nuk janë të shijshme dhe ngjyra e tyre mund të nënkuptojë se ato janë këputur para se të piqeshin ose që janë ruajtur në kushte jo të rregullta për shumë kohë.

Zgjidhni banane me ngjyrë të verdhë të gjallë. Mos evitoni bananet me njolla të vogla të errëta në lëkurë: këto fruta janë pjekur plotësisht dhe aroma e tyre është në maksimum.

Zgjidhni karkaleca me kokë.

© Deposiphotos.com © Deposiphotos.com

Nëse dëshironi të blini karkaleca të freskët, zgjidhni ato që kanë kokën sepse ato pa kokë mund të rezultojnë të ngrirë. Karkalecat zakonisht janë të ngrirë dhe transportohen pa kokë sepse kokat e karkalecave përmbajnë shumë yndyrë që mund të prishin strukturën e karkalecave kur ruhen për një kohë të gjatë. Karakteristikat e tjera të karkalecave të mirë dhe të freskët përfshijnë një erë të freskët të oqeanit dhe sytë dhe këmbët e forta.

Shmangni frutat e thata me shkëlqim.

© Depositphotos.com

Disa prodhues mund të shtojnë përbërës për të bërë që frutat e tyre të thata të duken më tërheqëse dhe të parandalojnë humbjen e ngjyrës. Fruta të tilla mund të përmbajnë sulfite të rrezikshëm për shëndetin tuaj. Për të shmangur këtë rrezik, zgjidhni fruta të thata me ngjyra natyrale kafe ose gri, sesa ato me ngjyra të ndezura dhe me shkëlqim.

Zgjidhni luleshtrydhe me ngjyrë të kuqe të errët.

© Depositphotos.com

Ka disa këshilla se si të zgjidhni luleshtrydhe të mira. Mundohuni të blini luleshtrydhe lokale që janë të sezonit në vend që të blini ato të importuara, pasi ato zakonisht këputen para se të piqen.

Shikoni luleshtrydhet me ngjyrë të kuqe të ndritshme dhe shmangni ato me njolla të bardha pasi kjo gjithashtu mund të nënkuptojë që luleshtrydhet nuk janë pjekur ende.

Mos kini frikë të blini luleshtrydhe në forma të papërsosura dhe madhësi të ndryshme pasi që këto nuk garantojnë shije të mirë.

Mësoni si të dalloni gjalpin e vërtetë nga zëvendësuesit.

© Depositphotos.com

Gjalpi shpesh është i rremë dhe është shumë e rëndësishme të dini se si të dalloni një gjalpë të vërtetë nga lloji i rremë.

Gjalpi natyral është bërë nga qumështi i lopës dhe, si rregull, është më i shtrenjtë se zëvendësuesit e tij. Gjalpi i vërtetë ka një ngjyrë natyrale, jo-radikale, ai shkrihet në mënyrë të barabartë dhe ndryshe nga zëvendësuesit e bërë me vaj vegjetal, ai nuk lë pika në sipërfaqen e tij kur shkrihet.

Zëvendësuesit që përmbajnë yndyrna bimore gjithashtu shkrihen më shpejt se gjalpi i vërtetë i bërë nga qumështi i lopës.

Hidhni kërpudhat nëse errësohen.

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Kërpudhat e prishura ngjiten në sipërfaqe dhe bëhen më të errëta në ngjyrë. Kur fillon ky proces, ai mund t’i prishë shpejt kërpudhat, kështu që është më mirë t’i gatuani ndërsa ato janë ende të freskëta.

Cilën nga këto këshilla do të dëshironit të provonit? A keni idetë tuaja se si të kontrolloni cilësinë e produkteve ushqimore? Mos ngurroni të ndani mendimet tuaja në komente!