Trupi i njeriut posedon shumë sekrete. Dhe ne besojmë se shumica e tyre nuk janë shpjeguar apo as nuk janë zbuluar ende. Për fat të mirë, bota e mjekësisë moderne ka arritur të gjejë përgjigje për disa pyetje të ndërlikuara dhe i ndan përparimet e saj me ne.

Ne po ju paraqesim 12 fakte të pazakonta për trupin tuaj për të cilat ndoshta as që i keni menduar ndonjëherë.

Një njeri mund të ushqejë një milion mushkonja.

Trupi i një njeriu ka mjaftueshëm gjak për të ushqyer 1.2 – 1.8 milion mushkonja. Një mushkonjë pi rreth 0.003 ml gjak gjatë një kafshimi, prandaj, do të ishte e nevojshme një ushtri mushkonjash të vogla për të thithur tërë gjakun e një njeriu.

Gjinjtë e burrave mund të prodhojnë qumësht.

Të gjithë njerëzit, pavarësisht nga gjinia, kanë gjëndra qumështi, kanale qumështi dhe thithka. Thithkat e burrave mund të stimulohen për të prodhuar qumësht. Kjo gjithashtu mund të ndodhë për shkak të një çekuilibri hormonal të shkaktuar nga stresi i rëndë.

Një grua është në gjendje të lindë mbi 40 fëmijë.

© depositphotos.com

Për shkak të prejardhjes së tyre gjenetike, disa gra janë të afta të lindin dhe të rritin disa fëmijë. Procesverbali zyrtar mbahet nga një grua ruse e cila dyshohet se lindi 69 fëmijë në shekullin e 18-të.

Qimet e fytyrës janë ‘flokët’ që rriten më shpejt në trupin tuaj.

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Filippo Melloni (@filippomelloni) in data:

Nëse ndonjëherë pyesni popullatën mashkullore për këtë, ata do ta pranojnë që duhet të “përballen me këtë fakt” çdo ditë kur duhet të rruhen. Është ndoshta diçka e mirë që shumë gra i shohin djemtë me mjekër tërheqës, apo jo?

Gjurmët e gishtërinjve të femrave janë 99% të ndryshëm nga ato meshkujve.

Lëkura femërore sekreton dy herë më shumë aminoacide se lëkura e mashkullit dhe e shpërndan atë nëpër gishta ndryshe. Kjo është arsyeja pse shkencëtarëve iu duhet vetëm të shikojnë një gjurmë gishtash për të zbuluar seksin e një personi.

Mënyra se si i vendosim duart tona na tregon se cila është hemisfera kryesore e trurit.

 

Gishti i djathtë sipër do të thotë se hemisfera e djathtë është mbizotëruese; gishti i majtë në sipër dëshmon se hemisfera e majtë është më aktive në trupin tuaj. Hemisfera e djathtë është përgjegjëse për emocionet dhe imagjinatën. Hemisfera e majtë është përgjegjëse për të menduarit analitik dhe logjik.

1% e njerëzve do t’i vinin gishtat paralel me njëri-tjetrin. Këta njerëz quhen ambidextrous. Shkencëtarët kanë sugjeruar që për njerëzit ambidextrous nuk ka hemisferë mbizotëruese të trurit. Në këtë rast, të dyja janë të zhvilluara njësoj.

Lëngu që rrjedh nga hunda juaj mund të vijë nga truri juaj.

Rrjedha e lëngut përmes hundës tuaj mund të jetë lëngu i trurit tuaj. Lëngu i trurit është i vendosur rreth trurit tuaj dhe mbahet nga një membranë e veçantë. Ndonjëherë ai mund të rrjedh në hundën tuaj në sasi të vogla si një lëng i qartë.

Ju jeni më unikë nga sa mendoni.

Ju jeni absolutisht unik dhe jo vetëm kur bëhet fjalë për shenjat e gishtave. Forma e veshit tuaj është gjithashtu unike. Gjuha gjithashtu ka një formë dhe strukturë unike. Për dallim nga gjurmët e gishtërinjve, ky “model” nuk ndryshon kurrë.

Gratë jetojnë më gjatë.

© unknown user / reddit

Sistemi imunitar femëror përballet më mirë me kërcënimet e brendshme dhe të jashtme, dhe qelizat e tij plaken më ngadalë, duke punuar kështu në mënyrë më efikase. Kjo është arsyeja pse gratë jetojnë më gjatë dhe sëmuren më rrallë se burrat.

Zemra e femrës rreh më shpejt.

© pixabay.com

Shkencëtarët kanadezë zbuluan se zemra e femrës rreh më shpejt, rreth 1.7 – 2.3 orë përpara zemrës mashkullore. Ajo gjithsej rreth 10 rrahje më shumë në minutë.

Mëlçia juaj kryen mbi 500 funksione.

© Depositphotos.com

Flasim për personat e zënë me punë- mëlçitë tona bëjnë gjithçka, që nga filtrimi i gjakut, tek shpërndarja dhe përthithja e yndyrnave, deri tek përpunimi i kolesterolit dhe disa vitaminave, dhe shumë më shumë!

Njerëzit gënjejnë më bindshëm kur u duhet të shkojnë në banjë.

Njerëzit me një fshikëz plot gënjejnë më bindshëm. Një dëshirë e fortë për të shkuar në banjë e bën një person të përqëndrohet në vetëkontroll dhe për këtë arsye, thënia e gënjeshtrave bëhet më bindëse. Për më tepër, ata përpiqen të shmangin çdo lëvizje shtesë.

Cili fakt ju surprizoi më shumë? Keni frikë nga mushkonjat tani?