Diabeti ka dy lloje – diabeti i tipit 1 dhe tipit 2. Të dy do të thonë që trupi juaj nuk prodhon insulinë ose nuk e përdor atë mirë. Në vend të kësaj, trupi ndërton sheqer në gjakun tuaj. Kjo mund të çojë në probleme të pashmangshme shëndetësore në të ardhmen.

Për të ulur nivelin e sheqerit dhe për të rivendosur prodhimin e insulinës, një shumëllojshmëri kurash natyrale mund të përfshihen në dietën tuaj. Për shembull, një bimë e tillë e thjeshtë si kanella mund të ndihmojë në kthimin e nivelit të sheqerit në normalitet.

Ne gjetëm 15 kura natyrale për uljen e sheqerit në gjak dhe rivendosjen e niveleve të insulinës.

Gjethet hibiscus

© Forest and Kim Starr/Flickr © Depositphotos.com © Pixabay © Depositphotos.com

Ilaçi i bërë nga gjethet e hibiscus (Confederate Rose) që përmbajnë acid ferulik i mundëson insulinës të punojë siç duhet dhe të pastrojë gjakun nga glukoza shtesë. Kështu, pirja e një pije nga këto gjethe mund të ndihmojë në luftimin e diabetit.

Si ta konsumoni:

 • Merrni gjethe hibiscus dhe lajini ato.
 • Vendosini gjethet dhe ujin në një blender dhe i përzini derisa të qetësohen.
 • Merrni një lugë gjelle të lëngut, vendoseni në një gotë ujë dhe përzieni.
 • Lëreni mënjanë për një ditë.
 • Pijeni me stomak bosh për 8 ditë.

Bamje + ujë orizi

© Depositphotos.com © Depositphotos.com © Depositphotos.com

Bamja ose okra është një bimë që përdoret për gatim në shumicën e vendeve jugore ku rritet. Nuk besohet vetëm se është një superushqim për ata që janë në kërkim të fibrave të mira dietike, por gjithashtu ka një efekt pozitiv në nivelet e sheqerit në gjak.

Si t’i konsumoni:

 • Pritini në copa.
 • Përgatitni ujin e orizit duke zierë orizin në një tenxhere dhe më pas kullojeni.
 • Vendosni copa bamjesh në ujin e orizit dhe lëreni gjatë natës.
 • Shtrydhini në ujin e orizit.
 • Pini me stomak bosh çdo mëngjes / ditë.

Rrepka e bardhë

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Rrepka e bardhë gjithashtu besohet të jetë një burim natyror i uljes së sheqerit në gjak. Duke e përfshirë atë në dietën tuaj, do të përjetoni jo vetëm përfitimet shëndetësore për diabetin, por gjithashtu do të keni një burim të ri të vitaminave B1, B2, B3, B5, B6, B9, dhe C.

Bëni një sallatë dhe konsumojeni çdo ditë:

 • Pritini rrepkën në shirita të gjatë të hollë.
 • Shtoni karrota dhe xhenxhefil.
 • Hani të freskëta çdo ditë.

Gjethe Betel

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Gjethja Betel konsumohet në të gjithë Azinë dhe dihet se ka një efekt terapeutik për nivelin e glukozës.

Si t’i konsumoni:

 • Mund t’i hani gjethet e freskëta.
 • Ose mund të përgatisni një smoothie me perime të tjera jeshile. Shtoni pak mjaltë të papërpunuar për të zvogëluar shijen e hidhur të gjetheve.

Mjaltë i papërpunuar + kanellë

© Pixabay © Depositphotos.com

Njerëzit që kanë diabet duhet të gjejnë zëvendësues të sheqerit për të zvogëluar rrezikun e rritjes së niveleve të glukozës. Thuhet se mjalti i papërpunuar mund të ketë një efekt të dobishëm në humbjen e peshës dhe lipidet e gjakut, megjithatë, një studim i kryer nga studiuesit iranianë këshillon të hani mjaltin e papërpunuar me kujdes. Shtimi i kanellës në këtë mjaltë mund të zvogëlojë sheqerin në gjak dhe të pastrojë sistemin tuaj nga kolesteroli i keq.

Si ta konsumoni:

 • Merrni shkopinj kanellë dhe ziejini ato.
 • Derdhni ujin e kanellës në një filxhan dhe shtoni një lugë gjelle sheqer.
 • Pini këtë çaj kanellë-mjaltë çdo ditë.

Mjaltë e papërpunuar + kos

© Depositphotos.com © Depositphotos.com © Depositphotos.com

Probiotikët e kosit të thjeshtë besohet se ndihmojnë zorrët të punojnë më mirë dhe kështu prodhojnë sasinë e duhur të hormoneve që do të funksionojnë për metabolizmin në përgjithsi. Mund të ulë gjithashtu nivelin e sheqerit në gjak.

Si ta konsumoni:

 • Merrni 2 lugë gjelle mjaltë të papërpunuar.
 • Shtojini në një tas me kos të thjeshtë dhe përzieni.
 • Hani çdo ditë me stomakun bosh ose si një meze të lehtë të shëndetshme.

Mjaltë i papërpunuar + nenexhik i thatë

© Depositphotos.com © Depositphotos.com © Depositphotos.com

Gjethet e thata të nenexhikut kanë një efekt terapeutik tek njerëzit me diabet, kështu që shtimi i tyre në dietën tuaj mund të jetë një ide e mirë.

Si t’i konsumoni:

 • Merrni një tas të vogël me pluhur nenexhiku.
 • Shtoni 2 lugë gjelle mjaltë të papërpunuar dhe përzieni.
 • Pastaj shtoni një lugë gjelle të kësaj paste në një gotë me ujë të vakët.
 • Pini çdo ditë me stomak bosh.

Lëng bananesh jeshile

© Pixabay © Depositphotos.com © Depositphotos.com

Bananet e papjekura kanë pektina dhe niseshte rezistente që ndihmon në zvogëilimin e sheqernave në gjak menjëherë pasi të keni konsumuar një vakt. Kështu, konsumimi i lëngut të bananës së papjekur mund të jetë shumë i dobishëm.

Si ta konsumoni:

 • Merrni një banane të papjekur dhe zhvishemi.
 • Priteni në feta dhe vendoseni në ujë të valë për 2 minuta.
 • Kullojeni ujin dhe vendosni fetat në një blender.
 • Grijeni dhe shtoni ujë.
 • Pini çdo ditë ose me stomak bosh ose pas çdo vakt.

Pluhur Ayurvedic: farat e koriandrës, farat e koprës, farat e qimnonit, pluhur shafrani.

© Pixabay © Pixabay © Pixabay © Depositphotos.com © Depositphotos.com

Një përzierje ayurvedike e farave të mëposhtme mund të ndihmojë në uljen e sheqerit në gjak dhe të rivendos prodhimin normal të insulinës: koriandër, kopër, qimnon dhe pluhur shafrani.

Si ta konsumoni:

 • Merrni një lugë nga secila farë dhe një nga pluhuri i shafranit.
 • Piqni farat e koprës në një tigan për një ose 2 minuta dhe lërini mënjanë.
 • Skuqni farat e qimnonit, kopres, dhe farat e koriandrës së bashku.
 • Vendosini të gjithë përbërësit në një blender dhe shtoni shafran të Indisë.
 • Merrni një lugë pluhur dhe vendoseni në një gotë me ujë.
 • Merrni këtë pije dy herë në ditë para mëngjesit dhe darkës.
 • Kontrolloni nivelin e insulinës dhe glukozës pas 3 ditësh.

Çaj xhenseni

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Çaji xhensen është i njohur edhe për aftësinë e tij për të ulur nivelin e sheqerit në gjak në pacientët me diabet. Duke e konsumuar atë në baza ditore, gjithashtu mund të pësoni një rënie të glukozës.

Si ta konsumoni:

 • Merrni rrënjë xhensen dhe priteni në feta.
 • Matni 3 g rrënjë për filxhan.
 • Shtojeni në ujë të valë dhe lëreni të piqet për 5 minuta.
 • Nxirrni rrënjët jashtë dhe shtoni më shumë ujë.
 • Pijeni këtë çaj rregullisht.
 • Ju gjithashtu mund të blini qese çaji xhensen.

Çaj xhenxhefili

© Depositphotos.com © Pixabay

Shumë e dinë që xhenxhefili është një ilaç i shkëlqyeshëm i ftohtë, por është gjithashtu një superfood i mirë për uljen e nivelit të glukozës. Konsumimi i xhenxhefilit dihet se ul nivelin e sheqerit në gjak me 35%, si dhe rrit prodhimin e insulinës me 10%.

Si ta konsumoni:

 • Merrni një rrënjë xhenxhefili dhe pastrojeni.
 • Priteni atë në feta dhe vendoseni në një filxhan.
 • Hidhni ujë të vluar. Ju mund të shtoni mjaltë të papërpunuar për të shtuar ëmbëlsi.
 • Pini këtë çaj çdo ditë.

Hudhra dhe shafrani i indisë

© Pixabay © Depositphotos.com © Wiki Commons

Tashmë kemi parë që pluhuri i shafranit mund të zvogëlojë nivelin e sheqerit në gjak, por shtimi i hudhrës në të është gjithashtu një ide e mirë dhe e dobishme për ata që luftojnë me diabet.

Si ta konsumoni:

 • Përgatitni një salcë shafrani me këtë recetë.
 • Hani këtë gatim rregullisht.

Brokoli dhe zarzavatet e tjera

© Pixabay © Pixabay © Pixabay

Ndjekja e një dietë të shëndetshme është një nga vendimet më të mira që një person i diagnostikuar ose me diabet të tipit 1 ose tip 2 mund të marrë. Përfshirja e zarzavate, të tilla si brokoli dhe spinaqi, në dietën tuaj mund të zvogëlojë nivelin e glukozës dhe të bëjë që prodhimi i insulinës të rikthehet në rrugën e duhur.

Si ta konsumoni:

 • 1 gotë brokoli të ngrirë.
 • 1.5 filxhan ananas.
 • 1 banane e qëruar.
 • 1 gotë spinaq i freskët për fëmijë.
 • Shtoni qumështin e paëmbëlsuar të bajameve dhe të gjithë përbërësit në një blender dhe përziejini derisa të qetësohen masa.

Pija me aloe vera

© Depositphotos.com © Pixabay © Depositphotos.com

Njerëzit me diabet tip 2 mund të shohin një rënie të nivelit të glukozës pas konsumimit të aloe vera.

Si ta konsumoni:

 • Lani një gjethe aloe vera.
 • Shtrydhni xhelin dhe lëngun në një kavanoz.
 • Shtoni ujë për të tretur xhelin.
 • Shtoni mjaltë të papërpunuar ose / dhe lëng limoni për shijen më të mirë.
 • Pijeni çdo ditë.

Çaji i farave të lirit

© Pixabay © Depositphotos.com

Konsumimi i farave të lirit dihet se është një nga mënyrat më të mira për uljen e niveleve të glukozës tek njerëzit me diabet.

Si t’i konsumoni:

 • Mund t’i shtoni farat në gatimet tuaja të përditshme.
 • Bluajini farat e lirit dhe shtoni pluhur kanelle dhe ujë të nxehtë.
 • Lëreni përzierjen për rreth 8 minuta.
 • Pastaj shtoni mjaltë për shije më të mirë.
 • Pini çdo ditë.

Bonus

© lamsao

Njihuni me Jack-un, Jackfrutin. Fruti që është i pasur me minerale, proteina dhe vitamina që janë shumë të rëndësishme për të ndihmuar pacientët me një diagnozë të diabetit. Jackfruti mund të ndihmojë në mbajtjen e niveleve të glukozës, pasi ka një sasi të mirë të fibrave dietike dhe një indeks glicemik shumë të ulët në farat e papjekura.

Nëse jeni një diabetik, ju lutemi ndani cilat metoda që përdorni për të ndihmuar në uljen e niveleve të sheqerit dhe rivendosjen e prodhimit të insulinës.