@shutterstock

Dermatofitoza, është një formë shumë ngjitëse e kërpudhave të lëkurës, dhe sipas Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), mbi 700,000 njerëz vizitojnë mjekun çdo vit me shqetësime në lidhje me këtë problem.

Mijëra nga të infektuarit nuk kërkojnë trajtim, kështu që vazhdoni të lexoni për t’u siguruar që të dini se çfarë të bëni nëse ndonjëherë do të hasni në këtë lloj situate në të ardhmen.

Ne kemi bërë një listë të disa kurave që mund t’i përdorni menjëherë në shtëpi. Është e rëndësishme të mbani në mend se pavarësisht nga fakti se secili nga këto ilaçe është i mirë-hulumtuar, ju ende duhet të konsultoheni me një mjek para se të filloni të trajtoni dermatofitozën në shtëpi.

Nëse keni një histori të infeksionit të lëkurës ose kërpudhor, lini një takim me një dermatolog/e.

Shafran i Indisë

© Depositphotos.com

Shafrani i Indisë njihet njohur për vetitë e tij anti-inflamatore. Një komponent i pranishëm në shafranin e Indisë, i quajtur kurkumin, besohet se ka veti anti-mikrobike.

Si ta përdorni:

 • Përdoreni shafranin në çaj ose në përgatitjen e vaktit tuaj.
 • Përdoreni direkt që të jetë më efektiv në infeksionet kërpudhore.
 • Përziejeni atë me ujë ose vaj kokosi dhe aplikoni pastën në zonën e infektuar.
 • Lëreni për aq kohë sa të jetë e mundur para se ta shpërlani.

Shënim: aplikimi i shafranit të Indisë mund të bëjë që lëkura juaj të duket e verdhë, por mos u shqetësoni pasi largohet brenda disa ditësh.

Uthull molle

© Depositphotos.com

Karakteristikat anti-kërpudhore të uthullës së mollës mund të ju ndihmojnë në trajtimin e kruajtjes dhe thatësisë së lëkurës tuaj. Përmbajtja në uthull molle jo të filtruar rregullon rritjen e majave duke neutralizuar pH.

Si ta përdorni:

 • Aplikoni uthull molle në zonën e infektuar duke përdorur një copë pambuku të njomur në të.
 • Përsëriteni procesin deri në 3 herë në ditë.
 • Shpërlajeni atë pas 15 minutash nëse po dilni ose nëse infeksioni është në një zonë që djersitet.

Ekstrakte të gjetheve të Neem

© Depositphotos.com

Azadirachta indica, e njohur gjithashtu si “Neem” nga indianët vendas, është konsideruar të jetë detoksifikuesi i fundit antifungal dhe natyror në Indi për qindra vjet. Ekstrakti i Azadirachta indica është në gjendje të largojë patogjenët kryesorë dhe dermofitet nga lëkura juaj.

Si ta përdorni:

 • Ziejini gjethet e neemit në ujë për disa minuta.
 • Lani zonën e infektuar duke përdorur ujin.
 • Mos e zieni atë për një kohë të gjatë ose përdorni gjethet e neemit direkt në infeksion, sepse mund të shkaktojë acarim në lëkurë.

Vaji i kokosit

© Depositphotos.com

Vaji i arrës së arrës së kokosit përmban një sasi të caktuar të acideve yndyrore që ndihmojnë në infeksion duke dëmtuar membranat qelizore të kërpudhave. Vaji i arrës së kokosit mund të jetë një ilaç efektiv vetëm në rastet e infeksioneve të buta dhe të moderuara të lëkurës.

Si ta përdorni:

 • Aplikoni vajin e arrës së kokosit në zonën e infektuar 3 herë në ditë.
 • Përdoreni atë për disa javë edhe pasi infeksioni është zhdukur dhe aplikimi i tij si një hidratues mund të jetë një mënyrë efektive për të parandaluar çdo infeksion të ardhshëm.

Vaji i rigonit

© Depositphotos.com

Vaji i rigonit (konkretisht rigoni i egër (Origanum vulgare)) përmban thymol dhe carvacrol që mund të ndalojnë rritjen e kërpudhave.

Si ta përdorni:

 • Përdorni gjithmonë vajin e rigonit të holluar në zonën e infektuar.
 • Aplikojeni atë deri në 3 herë në ditë.

Shënim: Sigurohuni që të merrni vajin e rigonit të egër (Origanum Vulgare) pasi shumica e vajit të rigonit në treg ka rigon të zakonshëm (Origanum marjoram).

Hudhra

© Depositphotos.com

Hudhra është ideja më e zakonshme për trajtimin e infeksioneve në pothuajse çdo familje. Hudhra mund të jetë efektive kundër sëmundjes kërpudhore të lëkurës, si dhe kundër Trichophyton, Torulopsis, Candida dhe Cryptococcus.

Si ta përdorni:

 • Mos e aplikoni pastën e hudhrës së papërpunuar direkt në kërpudha. Mund të shkaktojë acarim për orë të tëra.
 • Përzieni pastën e hudhrës me vaj ulliri ose vaj kokosi.
 • Aplikoni një shtresë të hollë të pastës në zonën e infektuar duke përdorur një top pambuku ose një copë veshje të pastër.
 • Mbajeni atë për 2 orë para se ta shpëlani.
 • Përsëriteni dy herë në ditë, derisa të shihni përmirësim.

Vaji i pemës së çajit

© Depositphotos.com

Australianët e vendasve kanë besuar në vetitë antibakteriale dhe anti-kërpudhore të vajit të pemës së çajit që prej një shekulli. Në ditët e sotme, është një produkt i përdorur zakonisht që është efektiv në trajtimin e infeksionit të kërpudhave. Detoksifikon zonën e infektuar dhe zvogëlon inflamacionin.

Si ta përdorni:

 • Bëni një hollim 2% të vajit të pemës së çajit me vaj kokosi.
 • Aplikojeni atë 3 herë në ditë në zonën e infektuar.

Shënim: Nëse nuk keni lëkurë të ndjeshme, mund ta përdorni direkt në zonën e infektuar.

Masat paraprake:

Këto masa paraprake rekomandohen nga Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

 • Mbajeni lëkurën tuaj të pastër dhe të thatë.
 • Vishni këpucë që lejojnë ajrin të qarkullojë lirshëm rreth këmbëve tuaja.
 • Mundohuni të shmangni vendet si dushet komunale dhe dhomat e veshjes. Nëse nuk keni një zgjedhje, sigurohuni që të vishni këpucë të përshtatshme.
 • Ndryshoni çorapet dhe mbathjet çdo ditë.
 • Mos dil me rroba të ngushta në një ditë të nxehtë.
 • Shmangni ndarjen e sendeve si peshqir, çorape, mbathje, çarçafë, etj.
 • Sigurohuni që t’i lani duart pasi të prekni një kafshë.
 • Bëni dush menjëherë pas ushtrimeve.
 • Mbajini thonjtë e duarve dhe të këmbëve të prerë dhe të pastër.

Çfarë duhet të bëni nëse tashmë jeni të infektuar:

 • Mundohuni ta mbani lëkurën sa më të thatë dhe sa më të pastër. Përdorni një peshqir të butë për ta pastruar atë dhe sigurohuni të mos e përdorni të njëjtin pëshqir përsëri në çdo pjesë tjetër të trupit.
 • Shmangni veshjen e xhinseve të ngushta, pantallonave ose të brendshmeve. Përdorni një pëlhurë që nuk irriton lëkurën. Rrobat e lirshme dhe pëlhura me cilësi më të lartë zvogëlojnë fërkimin nëse infeksioni është midis kofshëve ose në sqetull.
 • Në rast se nuk mund të shmangni veshjen e xhinseve të ngushta ose pëlhurave të përshtatshme, vendosni pjesë pambuku të punuar me dorë mes kofshëve ose nën sqetull. Zvogëlon fërkimin dhe acarimin.
 • Ne e dimë se mund të kruheni shumë, por përpiquni të shmangim çdo lloj kruarjeje pasi përkeqëson infeksionin.
 • Mos përdorni parfume ose agjentë larës në rrobat tuaja kur jeni të infektuar pasi ato mund të irritojnë lëkurën tuaj edhe më shumë.
 • Ndryshoni rrobat tuaja çdo ditë dhe pastroni zonën e infektuar të paktën dy ose tre herë në ditë.

Kur duhet të shkoni tek një mjek:

Edhe në rastet më të rënda të sëmundjes kërpudhore të lëkurës, ajo largohet pas 2 javësh deri në 20 ditë. Por nëse nuk largohet edhe pas periudhës kohore të sugjeruar, vizitoni menjëherë një mjek.

A keni hasur ndonjëherë në këtë problem? Ndani tregimet tuaja me ne në komente!