@deposiphotos

Gurët e bajameve janë mbeturinat e vogla, që normalisht gjenden në pjesën e pasme të fytit. Sidoqoftë, ata shpesh janë pa simptoma dhe shkaktojnë vështirësi të vogla siç janë dhimbjet gjatë gëlltitjes, bajamet e kuqe të përflakura dhe era e keqe e gojës për të cilën e dimë të gjithë dhe është mjaft e papëlqyeshme.

Në këtë artikull ne dëshirojmë të ndajmë me ju disa mënyra se si të shpëtoni vetë nga gurët e bajameve. Ne gjithashtu dëshirojmë që ju të dini se kur është e nevojshme të vizitoni mjekun tuaj dhe si të parandaloni shfaqjen e tyre.

Heqja e gurëve të bajameve duke përdorur pambuk

Mblidhni këto mjete bashkë me një shkop pambuku:

  • Një pasqyrë
  • Një furçë dhëmbësh
  • Një elektrik dore
  • Uji i rrjedhshëm
  1. Hapni gojën dhe ndizni elektrikun e dorës duke drejtuar dritën nga fyti juaj. Duke e bërë këtë përpara një pasqyre do t’ju ndihmojë të shihni gurët në bajame.
  2. Nxhirrni gjuhën jashtë dhe thoni, “Aaahhh…!” Për të forcuar muskujt në pjesën e prapme të fytit. Kjo do të ndihmojë të shtyni bajamet përpara për t’i parë ato më mirë.
  3. Lagni me pak ujë një copë pambuku për ta bërë atë më të butë dhe më pak irritues për fytin tuaj. Shmangni vendosjen e tij në banak për të parandaluar ndotjen.
  4. Ngacmojini lehtësisht gurët me pambuk dhe shtypni anash tyre derisa t’i zhvendosni. Pastaj, butësisht tërhiqini ato nga goja juaj me anë të pambukut.
  5. Jini shumë të kujdesshëm, pasi mund të ndodhë gjakderdhja. Sidoqoftë, ndonjëherë edhe pak gjakderdhje është normale por duhet të keni kujdes që ta minimizoni atë. Mos harroni, çarjet dhe plagët mund të infektohen nga të njëjtat baktere që shkaktuan gurët.
  6. Shpëlajeni gojën me ujë për të siguruar që të keni hequr të gjithë gurët, veçanërisht nëse e ndjeni pështymën tuaj pak ngjitëse. Thjesht pini ujë për ta holluar atë.

Duke përdorur një irrigator oral

Ju gjithashtu mund të përdorni spërkatësit oralë të cilët shpesh përdoren për të shtyrë gurët e bajameve nga zgavrat e tyre, thjesht përdorni atë në modalitetin më të ulët.

Vendoseni irrigatorin brenda gojës tuaj pa prekur gurët dhe ndizni ujitësin. Pastaj drejtojeni rrjedhën e ujit mbi një gur të dukshëm dhe mbajeni të qëndrueshëm derisa guri të jetë shpërndarë.

Gargarë për të hequr dhe parandaluar formimin e gurëve

Gargaret duke përdorur shpërlarës goje pas ngrënies janë gjithashtu të shkëlqyeshme pasi gurët në bajame shpesh formohen pasi ushqimi i mbetur mbërthehet në vrima.

Rekomandohet të bëni gargarë pas ngrënies. Jo vetëm që larja do të përmirësojë shëndetin e dhëmbëve dhe mishrave të dhëmbëve, por gjithashtu do të ndihmojë në shpërndarjen e çdo pjese të vogël të ushqimit.

Gjithashtu, një përzierje e ujit të ngrohtë dhe kripës është më e mira për gargarë pasi zhvendos copa të ushqimit nga kraterat e bajamet. Ju duhet të përzieni një lugë çaji kripë me ujë dhe t’i përzieni.

Pastaj bëni gargare me ujin me kripë duke mbajtur kokën tuaj mbrapa. Uji me kripë priret të qetësojë çdo shqetësim të shkaktuar nga bajamet.

Ju gjithashtu mund të investoni në gargarë oksigjenuese pasi ato përmbajnë dioksid klori dhe komponime natyrale të zinkut që ndihmojnë në pengimin e rritjes së baktereve për shkak të pranisë së oksigjenit.

Sidoqoftë, këto shpërlarje janë shumë të forta, kështu që ato duhet të përdoren vetëm një ose dy herë në javë. Ju gjithashtu mund të plotësoni shpërlarjen oksigjenuese të gojës me oksigjen me një larje natyrale.

Gargara duke përdorur uthull molle

© shutterstock.com

Uthulla ka tendencë të prishë gurët e bajameve për shkak të përmbajtjes së saj acidike. Hidhni pak uthull molle me ujë në një gotë dhe bëni gargarë. Filloni duke përzierë një lugë gjelle uthull molle në një filxhan me ujë të ngrohtë dhe bëni gargarë. Provoni ta bëni këtë 3 herë në ditë pasi mund të ndihmojë në lirimin e gurëve më shpejt.

Sidoqoftë, vlen të përmendet se ekzistojnë rreziqe që shkaktohen nga uthulla e mollës të cilat përfshijnë mundësinë e problemeve të tretjes dhe prishjen e dhëmbëve.

Përdorimi i vajrave esencialë

© depositphotos.com

Vajrat esenciale si vaji i limonit dhe vaji i mirrës mund të ndihmojnë gjithashtu në zvogëlimin e gurëzave në bajame për shkak të vetive të tyre anti-inflamatore dhe anti-bakteriale.

Filloni duke e holluar vajin esencial në një vajin bartës dhe hidhni 1 ose 2 pika në një furçë dhëmbësh para se të lyeni gurët. Rekomandohet të mos e përdorni këtë furçë dhëmbësh në pjesën e përparme për shkak të sasisë së baktereve të përfshira.

Duke përdorur një furçë të thjeshtë dhëmbësh.

Duke përdorur pjesën e prapme të një furçe dhëmbësh (e cila është edhe ana e sheshtë), përpiquni me kujdes të ngritni indin e bajameve dhe të gjeni depozitat e ngurtësuara. Garoni me pak ujë të kripur më pas për të parandaluar ndonjë infeksion të mëtejshëm bakterial.

Duke lyer shpesh gjuhën, si dhe dhëmbët, mund të zvogëloni sasinë e tepërt të baktereve në gojë dhe të parandaloni formimin e gurëve në bajame.

Hani kos

© shutterstock.com

Kosi është gjithashtu një antidot i mirë për parandalimin e gurëve në bajame pasi që përmban laktobacillus acidophilus dhe probiotikë të tjerë të dobishëm që secili ka përfitime unike shëndetësore.

Probiotikët ndihmojnë për të larguar bakteret që shkaktojnë gurët në bajame.

Përtypni karota

© shutterstock.com

Konsumimi i karotave ndihmon në shtimin e pështymës, e cila nga ana tjetër ndihmon në zvogëlimin dhe eliminimin e gurëve në bajame.

Kërkoni kujdes mjekësor

© shutterstock.com

Këshillohet gjithashtu të diskutoni me një mjek në lidhje me marrjen e një tonsilektomie e cila është një procedurë e thjeshtë dhe efektive që zakonisht përdoret për të hequr gurët kokëfortë të bajameve. Është relativisht me rrezik të ulët, periudha e rikuperimit është e shkurtër dhe ka të ngjarë të pasohet nga një dhimbje e lehtë në fyt dhe pak gjakderdhje.

© shutterstock.com

Për më tepër, mund të konsideroni përdorimin e antibiotikëve pasi të këshilloheni me mjekun tuaj për gurëzat në bajame. Antibiotikë të ndryshëm si penicilina mund të përdoren për trajtimin e tyre. Sidoqoftë, ata mund të mos arrijnë të largojnë shkaktarët e gurëve në bajame, që është ushqimi i ngecur në bajame.

Trajtimi me lazer

Nëse është e mundur, pyesni dhe këshillohuni me një mjek në lidhje me opsionet e trajtimit me lazer pasi indi që mban xhepat e thellë me gurëzat e bajameve mund të hiqet duke përdorur një lazer. Përdorimi i lazerit zbut sipërfaqen e bajameve në mënyrë që të mos kenë më xhepa dhe vrima.

Mbani në mend se kjo procedurë ka rreziqet e veta dhe duhet të bëhet kujdes.

Higjiena e mirë orale mund të ndihmojë në parandalimin e gurëzave në bajame. Furça, filli dentar dhe shpërlarja e rregullt e gojës.

A keni pasur gurëza në bajame më parë? Cilat metoda keni përdorur për t’i hequr ato dhe cilat mund të rekomandoni? Ndani përvojën tuaj me ne në koment.