© Depositphotos.com © Depositphotos.com © Depositphotos.com © Depositphotos.com

Të gjithë i duan ditët me diell, apo jo? Epo, pothuajse të gjithë, pasi ka shumë njerëz që duhet të jenë shumë të kujdesshëm për shkak të rrezikut të dëmtimit të lëkurës nga dielli.

Kremi kundër diellit rekomandohet për të gjithë që të mbrojnë veten nga rreziku i kancerit të lëkurës, hiperpigmentimit dhe plakjes së parakohshme.

Nëse pikat e fytyrës për shkak të diellit janë diçka që ju shpesh e vini re në trupin tuaj, atëherë ky artikull është për ju!

Meqenëse askush nuk është imun ndaj këtyre llojeve të problemeve të lëkurës, ne kemi përgatitur një listë me këshilla të dobishme për t’ju ndihmuar.

Frutat

1. Limoni

Pse? Përmban acid citrik, i cili është një agjent i shkëlqyer zbardhues. Sidoqoftë, gjithashtu mund të shkaktojë një djegie të butë.

Si? Shtrydhni lëngun nga limoni dhe aplikojeni me një copë pambuk. Nëse keni një lëkurë ekstra të ndjeshme, sigurohuni që ta holloni lëngun e limonit me pak ujë.

Sa shpesh? Rreth 3-4 herë në javë. Kushtojini vëmendje mënyrës se si lëkura juaj ndihet dhe sillet dhe zvogëloni numrin e aplikimeve nëse shfaqet ndonjë acarim i lëkurës.

 2. Papaja

Pse? Ka enzima, të cilat gjithashtu kanë ndikojnë tek lëkura.

Si? Grijeni atë dhe më pas aplikojeni këtë pure. Shpëlajeni me ujë të vakët pas 20 minutash.

Sa shpesh? Është më e butë se limoni, kështu që mund ta përdorni në mëngjes dhe në mbrëmje.

3. Shalqiri

Pse? Është i pasur me vitamina A, B dhe C dhe është i mirë për shumë arsye të tjera. Ky frut i holluar me ujë nuk do t’ju japë rezultate të shpejta, por është i detyruar të ndihmojë edhe më tej tonifikimin e lëkurës tuaj pas një farë kohe.

Si? Luftoni dëshirën për ta ngrënë menjëherë dhe aplikoni pak pulpë në çdo zonë ku janë shfaqur pikat e diellit. Fërkojeni dhe lëreni për 20-30 minuta dhe më pas mund ta lani.

Sa shpesh? Nuk do të provokojë ndonjë dëm kështu që aplikimi i tij çdo ditë nuk është problem. Qëndrueshmëria është thelbësore në këtë rast.

Perimet

© Depositphotos.com © Depositphotos.com © Depositphotos.com © Depositphotos.com

4. Qepa e kuqe

Pse? Është natyrisht acidike dhe ndihmon që njollat e errëta të zbehen.

Si? Përgatiteni veten për pak aromë të keqe. Përzini një lugë gjelle lëng qepe të kuqe me 2 lugë gjelle mjaltë. Vendosni sasinë që teproi në frigorifer. Aplikojeni në njollat e errëta, por provojeni në trup përpara se ta aplikoni në fytyrë. Shpëlajeni mirë pas 15 minutash për të larguar erën

Sa shpesh? Dy herë në javë.

5. Domatet

Pse? Domatja është e njohur për efektin zbardhues të lëkurës. Markat e bukurisë Koreane që janë të dhëna pas një çehre të ngjashme me porcelanin kanë linja të tëra të produkteve me bazë domaten. Ata po konsiderohen gjithashtu një superushqim.

Si? Konsideroni të blini një maskë zbardhuese me domate ose përdorni një domate të freskët duke shtrydhur lëngun. Ose thjesht vendosni një fetë të hollë të vogël në zonën e prekur dhe lëreni për rreth 10 minuta.

Sa shpesh? 3-4 herë në javë.

6. Kastraveci

Pse? Është i shkëlqyeshëm për lëkurën e thatë për shkak të vetive hidratuese dhe zbehjes së pikave të diellit për shkak të sasive të larta të vitaminës С.

Si? Vendosni 2 feta poshtë sytë tuaj për një efekt ftohës dhe për të zvogëluar rrathët e errëta poshtë syve. Grini një fetë tjetër, përzieni atë me glicerinë, dhe aplikojeni në njolla ose në të gjithë fytyrën tuaj. Shpërlajeni atë pas 15 minutash.

Sa shpesh? “Servireni” veten sa më shpesh me kastraveca organikë të mirë që të jenë shumë të holluar me ujë ose shumë të thatë.

Vajrat

© Depositphotos.com © Depositphotos.com © Depositphotos.com

7. Vaj bajamesh të embla

Pse? Nëdallim nga qepët e kuqe, vaji i bajames së ëmbël ka erë të mrekullueshme. Nuk është shumë i lirë, por ofron veti mahnitëse si acide oleike dhe linoleike dhe vitamina A, B2, B6, D, dhe E. Plus, është jo i yndyrshëm dhe absorbohet shpejt.

Si? Mund ta përdorni si locion dhe butësisht aplikoni nja dy pika në fytyrë dhe direkt në pikat e zeza. Mos e shpërlani atë.

Sa shpesh? Çdo natë para gjumit.

8. Vitamina E

Pse? Është e dobishme për kaq shumë probleme. Ju mund ta përdorni atë për të njomur kutikulat, është shtesë për trajtime, dhe mund ta aplikoni në lëkurën tuaj si një agjent ndriçues.

Si? Është më e lehtë të përdoret një kapsulë në të njëjtën kohë. Shtrydheni atë në lëkurën tuaj, përhapeni atë dhe mos e shpëlani nëse e aplikoni para gjumit. Shkoni të flini dhe lerëni të bëjë magjinë e saj!

Sa shpesh? Sa herë që dëshironi – asnjë dëm nuk do të vijë.

9. Vaji i kastorit

Pse? Tonifikon lëkurën madje dhe zvogëlon shfaqjen e zonave të pigmentuara. Plus, është një alternativë më e lirë.

Si? Fërkojeni butësisht aty ku është e nevojshme.

Sa shpesh? Aplikojeni atë në lëkurën tuaj në mëngjes dhe në mbrëmje.

Lëngjet

© Depositphotos.com © Depositphotos.com © Depositphotos.com © Depositphotos.com

10. Uthulla e mollës

Pse? Një produkt i shëndetshëm në vetvete, uthulla e mollës është gjithashtu e shkëlqyeshme për trajtimin e pikave të diellit – dhe madje edhe më mirë për parandalimin e tyre. Ajo përmban acide hidroksil alfa që mbrojnë kundër rrezeve të diellit.

Si? Përzieni gjysmë lugë uthull me një lugë lëng limoni (fuqi e dyfishtë) për të krijuar një paste. Aplikojeni me një copë pambuku dhe më pas lajeni kur të thahet. Nëse dëshironi ta përdorni si maskë, së pari provoni të aplikoni një sasi të vogël në ballin tuaj për të parë nëse shfaqet ndonjë acarim.

Sa shpesh? Si maskë, një herë në javë është e mjaftueshme. Nëse doni ta aplikoni atë vetëm mbi pika, është më mirë ta bëni këtë çdo ditë.

11. Çaji jeshil

Pse? Po pse jo? Efektet e tij anti-inflamatore dhe antioksiduese janë të mira si brenda ashtu edhe jashtë.

Si? Sa më të fortë ta krijoni, aq më mirë është në këtë rast. Aplikojeni me një copë pambuku ose thjesht përdorni një qese çaji për të pastruar (jo fërkuar) lëkurën.

Sa shpesh? Frekuenca varet nga ju. Në përgjithësi, rekomandohet ta bëni këtë çdo ditë.

12. Ujë i arrës së kokosit

Pse? Të gjithë e dinë që arra e kokosi është një ushqim, pije dhe produkt kozmetik i mahnitshëm. Ato mund të përdoren për një sërë qëllimesh. Meqënëse po flasim për lëkurën, do t’ju ofrojë një efekt zbardhues të lehtë.

Si? Shumë e thjeshtë. Aplikojeni, lëreni të thahet, dhe më pas aplikojeni sërish.

Sa shpesh? Sa herë që të dëshironi. Është pak ngjitës, kështu që lahuni nëse dëshironi të përdorni kozmetikë ose ndonjë produkt tjetër më pas.

Produktet e qumështit

© Depositphotos.com © Depositphotos.com © Depositphotos.com

13. Dhalla

Pse? Le të fillojmë me “çfarë” kësaj here. Dhalla është ajo që mbetet pasi gjalpi prodhohet menjëherë nga qumështi. Është i lëngshëm dhe ka acid laktik i cili ndihmon në largimin e qelizave të vdekura të lëkurës.

Si? Zhytni një copë pambuku në të dhe vendoseni mbi lëkurë. Lëreni për 20 minuta dhe më pas shpëlajeni. Por mos e aplikoni në zona të ndjeshme sepse acidi laktik mund t’i irritojë ato.

Sa shpesh? Çdo ditë.

14. Kosi

Pse? Si një produkt tjetër i qumështit, ai ka të njëjtat cilësi si mjalti. Megjithëse mund të jetë më i lehtë për t’u gjetur në një dyqanet aty pranë.

Si? Përdorni kos natyral pa aditivë. Përdoreni në të gjithë trupin nëse keni djegie nga dielli.

Sa shpesh? Varet nga zona. Mund ta përdorni dy herë gjatë ditës për të trajtuar lëkurën e djegur nga dielli.

Erëzat

© Depositphotos.com © Depositphotos.com © Depositphotos.com

15. Shafran i Indisë

Pse? Një erëz me shumë ngjyrë me veti të shkëlqyera antiseptike.

Si? Përziejeni atë me ndonjë nga vajrat e mësipërm ose me mjaltë për të bërë një pastë të trashë. Përzierja me mjaltë, është më mirë për përdorim lokal, por mund të aplikohet si maskë në të gjithë fytyrën tuaj nëse e përzieni me vajra.

Sa shpesh? 2 herë në javë.

16. Dru sandali

Pse? Ai eliminon hiperpigmentimin në mënyrë efektive dhe gjithashtu zvogëlon lodhjen në fytyrë.

Si? Merrni pak pluhur dru sandali dhe përzieni atë me pak lëng limoni dhe ujë trëndafili ose ndonjë tonifikues tjetër për të krijuar një paste. Aplikojeni, lëreni të thahet, dhe më pas shpëlajeni.

Një mënyrë tjetër është që të përzieni pluhurin me vaj ulliri ose vitaminë E kapsuluare në proporcion 1: 2. Lëreni gjatë gjithë natës.

Sa shpesh? Mund ta përdorni çdo natë nëse e përzieni me vajra derisa të shihni rezultatin, ose dy herë në javë nëse e përzieni me lëng limoni.

Bonus

Në të vërtetë ekzistojnë disa mjete juridike natyrale me të cilat mund të përpiqeni të zvogëloni skuqjen dhe shfaqjen e pikave të errëta për shkak të diellit. Ne ju rekomandojmë të provoni ato që u përmendën më lart dhe të shihni se çfarë funksionon më mirë për ju personalisht. Por ju lutemi, kini kujdes nga fakti që vetë-trajtimi rekomandohet shumë vetëm pasi të konsultoheni me një mjek.

Disa prej këtyre pikave nga dielli mund të jenë një shenjë e sëmundjeve të lëkurës. Prandaj, ne gjithashtu rekomandojmë të kërkoni ndihmë profesionale nëse asgjë nuk funksionon. Nëse nuk mund të përdorni limon dhe kos për të ndihmuar në luftimin e tyre, hiperpigmentimit ose lëkurës së kuqe apo edhe të vrazhdë atëherë merrni parasysh sa vijon:

Qërimi kimik: Do ta lërë lëkurën tuaj të kuqe të ndritshme për dy ditë pas procedurës, por ia vlen.

Mikrodermabrasioni: Kjo nxjerr butësisht qelizat e vdekura të lëkurës dhe nxit një pamje më të freskët dhe të ndritshme dhe rrit prodhimin e kolagjenit.

Trajtimi me lazer: Është mjaft i efektshëm, por ka 2 të meta: së pari, ju mund të keni nevojë për disa seanca, dhe së dyti, lëkura juaj do të jetë ekstra e ndjeshme për ca kohë pas kësaj, kështu që rekomandohet shumë që të mos qëndroni në diell.

Do të ishim të lumtur të dinim historitë tuaja për luftimin e pikave nga dielli dhe problemeve të tjera të lëkurës! Ju lutemi, ndajini ato në komente. Ndoshta historitë tuaja do të ndihmojnë të tjerët që vuajnë nga probleme të tilla!