©deposiphotos

Ndërsa përpiqeni të zbuloni se cila është arsyeja e dhimbjes së nyjeve, është shumë e rëndësishme të kuptoni se është një simptomë që ka nevojë për një ekzaminim të thelluar dhe trajtim profesional.

Ne e dimë se shëndeti është një nga gjërat më të rëndësishme në botën tonë dhe gjetëm gjërat në lidhje me dhimbjet e nyjeve që mund t’ju ndihmojnë.

Kalciumi dhe vitamina D mund të lehtësojnë dhimbjen.

Kishte një grup studimesh ku u vërtetua se vitamina D ishte në gjendje të lehtësonte dhimbjet e nyjeve. Gjithashtu, u vërejt se nyjet fillojnë të lëndohen më shumë kur mangësia nuk merret në trajtim. Është veçanërisht e rëndësishme të merrni vitaminë D me kalcium. Nuk do t’ju shërojë, por do të zvogëlojë inflamacionin dhe do t’i mbajë kockat tuaja të forta.

Një dietë me antioksidantë mund të zvogëlojë inflamacionin.

© depositphotos.com

Një dietë e duhur, të cilën mjeku juaj mund të rekomandojë, do të lehtësojë dhimbjet e nyjeve. Ka disa ushqime që mund të ndihmojnë: peshku, vaji i ullirit, frutat dhe perimet. Ato përbëhen nga gjëra që luftojnë inflamacionin.

Aktivitetet fizike mund të përmirësojnë gjendjen tuaj.

© shutterstock.com

Sigurisht, kur keni dhimbje në gju, nuk mund të hidheni të vraponi si një person i shëndetshëm, por kjo nuk do të thotë se duhet të shmangni të gjitha aktivitetet fizike.

Edhe shëtitjet e gjata mund të jenë të mjaftueshme për t’ju ndihmuar të qëndroni në formë. Zakonisht mjekët rekomandojnë të bëni disa ushtrime speciale që nuk ushtrojnë presion shtesë në nyjet tuaja.

Ju lutemi, këshillohuni me mjekun tuaj se cilat lloj ushtrimesh janë më të mira për ju dhe mos të lodheni kur simptomat bëhen më të rënda.

Duhet të keni kujdes me aplikimin e nxehtësisë dhe të ftohtit.

© shutterstock.com

Kini kujdes përpara se të bëni ndonjë manipulim ose të aplikoni nxehtësi në një zonë që ju dhemb. Ekzistojnë disa kushte kur është e ndaluar të ngrohni trupin tuaj: banja të nxehta, masazhe dhe sauna të përfshira.

E njëjta gjë vlen edhe për aplikimin e peshqirëve të ftohtë ose kubeve të akullit. Nëse është dimër ose me erë jashtë, mos harroni për rrobat dhe dorezat e ngrohta.

Nëse keni dhimbje kyçesh, shkoni direkt te mjeku juaj dhe kërkoni mjekimet e duhura për të shmangur pasojat e rrezikshme dhe për të kuptuar më mirë se çfarë mundeni ose nuk mund të bëni.

Jo të gjitha dhimbjet e kyçeve janë artrit.

© shutterstock.com

Ndonjëherë është shumë e vështirë të diagnostikosh një person me dhimbje në nyje. Shumë simptoma të sëmundjeve janë të ngjashme. Nëse keni të paktën një nyje që ju dhemb, duhet të shkoni te një reumatolog. Vetëm një profesionist mund të dallojë artritin nga format e tjera të sëmundjeve të kyçeve.

Këtu mund të gjeni kushtet më të zakonshme dhe simptomat e tyre që çojnë në dhimbje të nyjeve:

Artriti reumatoid mund të shkaktojë dhimbje në nyje.

© depositphotos.com

Artriti reumatoid është një çrregullim i rrezikshëm autoimun që prek kryesisht nyjet. Mund të përfshijë gjithashtu inflamacion rreth mushkërive, problemet e zemrës dhe një numër të ulët të qelizave të kuqe të gjakut.

Simptomat tipike:

 • Nyjet e fryra dhe parehatia në të dyja anët
 • Zhvillimi i simptomave në javë ose muaj
 • Gjunjët, duart, gishtat dhe këmbët janë pjesët më të zakonshme që preken
 • Humbja e gamës së përbashkët të lëvizjes
 • Ethe
 • Deformimi i gishtit

Bursiti mund të shkaktojë dhimbje në këmbë dhe duar.

© scientificanimations.com / Wikimedia Commons

Bursiti është inflamacioni i një ose më shumë bursave në trup. Bursat janë qese të mbushura me lëng rreth nyjeve tuaja, të cilat funksionojnë si lubrifikantë. Shfrytëzimi i tepërt ose dëmtimi i nyjës tuaj mund të rrisë gjithashtu rrezikun për këtë sëmundje.

Simptomat tipike:

1. Ndikon tek bërrylat, supet, vithet, gjunjët dhe tendinat e Akilit

2. Dhimbja është simptoma më e zakonshme dhe mund të shfaqet gradualisht ose papritmas

3. Humbje e rëndë e lëvizjes në shpatull

Fibromialgjia ndikon në nyje, muskuj dhe kocka

 

Fibromialgjia është një gjendje kronike që provokon dhimbje për shkak të presionit në disa pika rreth trupit tuaj. Shkaku i sëmundjes është i panjohur, por studiuesit thonë se është një ndërthurje e faktorëve gjenetikë dhe mjedisorë.

Simptomat tipike:

 • Dhimbje në muskuj dhe kocka
 • Lodhje e përgjithshme
 • Çrregullimet e gjumit
 • Ndonjëherë pacientët vërejnë sindromën e këmbëve të shqetësuar dhe ndjesi shpimi gjilpërash, dhe një ndjeshmëri ndaj zhurmës

Dhimbje në nyje si rezultat i lëndimit

© depositphotos.com © depositphotos.com

Normalisht dëmtimet e kyçeve ndodhin në gjunjë, kyçet dhe bërrylat. Nëse keni inflamacion dhe dhimbje vetëm në një kyç, mbase thjesht e keni traumatizuar atë gjatë kërcimit ose duke bërë një aktivitet tjetër fizik.

Simptomat tipike:

 • Dhimbje, skuqje dhe inflamacion i një nyje
 • Ënjtje dhe reduktim i lëvizjes

Osteoporoza provokon dhimbje në gju.

Osteoporoza është një sëmundje në të cilën dobësimi i kockave rrit rrezikun e thyerjes së kockave. Ka hapësira të vogla brenda një kocke të shëndetshme. Osteoporoza rrit madhësinë e këtyre hapësirave. E thënë thjesht, kockat bëhen më të dobëta dhe më të holla. Është shumë e zakonshme që ata me këtë sëmundje të kenë dhimbje në gju.

Simptomat tipike:

1. Nuk ka shenja paralajmëruese në fazat e hershme

2. Mishrat e dhëmbëve, dhe thonjtë e dobët dhe të brishtë

3. Dhimbje kurrizore dhe gjunjësh në fazat e mëvonshme

Infeksionet mund të ndikojnë gjithashtu në dhimbjen e nyjeve.

© shutterstock.com

Këto infeksione fillojnë me bakteret që hyjnë në trup. Shumë shpesh ndodh pas një traume ose një procedure kirurgjikale. Pastaj përhapet në kocka dhe nyje përmes rrjedhës së gjakut.

Llojet e infeksioneve që shkaktojnë dhimbje në kocka dhe nyje:

Osteomieliti: Kjo gjendje është shumë e zakonshme tek njerëzit me diabet. Ajo zhvillohet me shpejtësi dhe ka simptoma si dhimbje, ethe dhe ngurtësi.
Artriti septik: Ndikon shpesh në kyçet në këmbë dhe krahë, duke përfshirë edhe vithet, supet dhe kyçet.

Lupus dhe problemet me nyjet

Lupusi është një sëmundje autoimune ku sistemi imunitar i trupit gabimisht sulmon indet e shëndetshme në shumë pjesë të trupit. Mund të jetë shumë e rrezikshme dhe të çojë në vdekje, sepse, shumë shpesh, kjo sëmundje është e vështirë të diagnostikohet dhe nuk ka kurë.

Diagnoza fillestare mund të duket sikur jeni i sëmurë me shumë sëmundje të ndryshme. Ndikon tek sytë, mushkëritë, zemra, lëkura, veshka, gjaku dhe truri, por simptoma më e zakonshme është dhimbja e nyjeve që mund të jetë kudo.

Simptomat tipike:

 • Dhimbje kyçesh nga e butë në shumë e rëndë
 • Ethe që mund të zgjasin për një kohë shumë të gjatë
 • Renie e flokeve
 • Anemi dhe dobësiSkuqje, përfshirë një skuqje të fluturave në fytyrë
 • Humbje e kujtesës
 • Dhimbje koke