©depositphotos ©depositphotos

A jeni ndër atë pjesë të popullsisë që merr gripin çdo vit? Atëherë do të jeni të lumtur të mësoni për kurat shtëpiake që mund të ndihmojnë në një rikuperim të shpejtë.

Tani që kuptojmë më mirë se çfarë është gripit, le të të kalojmë një moment mbi 10 mënyra natyrale që mund t’u sjellin dobi atyre që janë duke luftuar me simptoma të sjellura nga sëmundja:

Të qëndruarit të hidratuar

Kur përpiqeni të kapërceni një sëmundje të lidhur me gripin, ndihmon po të pini shumë ujë. Ky konsum mund të mbajë të hidratuar sistemin e frymëmarrjes. Dhe, funksionon në zbutjen e mukusit që formohet në gjëndrat mukozale që rreshtohen në pasazhet e hundës dhe sinuset. Për më tepër, pirja e ujit mund të ndihmojë gjithashtu në zhllokimin e gjoksit, gjë që mund ta lehtësojë frymëmarrjen.

Terapia me avull

Edhe pse nuk mund të ndjeheni të kënaqur me të, të ulesh në një banjë të mbushur me avull për disa minuta është një mënyrë tjetër për të liruar mukozën dhe gëlbazën që mund t’ju ​​bëjë të ndjeheni jo vetëm të bllokuar, por edhe keq.

Të njëjtat përfitime mund të arrihen gjithashtu përmes përdorimit të avullit ose lagështuesit të mjegullës së ftohtë. Për rezultate më të mira, duhet të përpiqeni të thithni avullin, qoftë nga qëndrimi në dush të nxehtë ose përmes këtyre makinave, ngadalë dhe thellësisht përmes hundës tuaj për minimumi 5 minuta.

Gargare me ujë me kripë

Gargaret me ujë të ngrohtë me kripë për 1 deri në 2 minuta janë një tjetër nga mjetet e shumta natyrale që mund të ndihmojë në lirimin e mukusit dhe gëlbazës së trashë që shpesh grumbullohet në pjesën e prapme të fytit.

Për më tepër, gargaret me ujë të ngrohtë me kripë zvogëlojnë ënjtjen në fyt ndërsa ndihmon gjithashtu në largimin e baktereve të dëmshme, e cila, sipas një studimi të publikuar nga ScienceD Daily, është shkaku kryesor i vdekjes në mesin e atyre që zhvillojnë sëmundje të lidhura me gripin.

Mjalti

Mjalti është një tjetër ilaç natyral që mund të lehtësojë simptomat e lidhura me gripin. Në një studim të publikuar nga JAMA Network, një revistë ndërkombëtare e rishikuar nga bashkëmoshatarët, u zbulua se aftësitë antibakteriale dhe antivirale në mjaltë janë shumë efektive në zgjidhjen e infeksioneve të traktit të sipërm respirator që shoqërohen zakonisht me sëmundje të lidhura me gripin.

Për të përfituar sa më shumë nga ky ilaç natyral, duhet të konsumoni minimumi 1 lugë gjelle mjaltë çdo 3 deri në 4 orë derisa simptomat tuaja të fillojnë të zbehen. Shkrini mjaltin në ujë të ngrohtë ose çaj.

Ngrënia

Kuptohet, kur jeni i sëmurë, gjëja e fundit që dëshironi të bëni është të hani. Sidoqoftë, provat sugjerojnë që ushqime të caktuara mund t’ju ndihmojnë të kaloni gripin shumë më shpejt. Siç u tha, ushqimet, bimët dhe erëzat e mëposhtme janë treguar se lehtësojnë kollitjen kronike, zvogëlojnë krijimin e mukusit dhe përmirësojnë funksionin e përgjithshëm të frymëmarrjes:

 • Boronicat
 • limoni
 • shega
 • supa
 • Peshku yndyror
 • hudhra
 • Speci djegës
 • xhenseni

Ndërsa ekziston një shumicë e ushqimeve, erëzave dhe bimëve të tjera që mund të ndihmojnë në lehtësimin e simptomave të lidhura me gripin, ato të listuara në këtë artikull janë veçanërisht efektive për ata që kërkojnë lehtësim nga një kollë kronike, grumbullimi i mukusit ose funksion i dobët i frymëmarrjes.

Vajrat esencialë

Vajrat thelbësorë shpesh dëshmojnë se ndihmojnë në zgjidhjen e një numri të problemeve shëndetësore. Dhe lehtësimi i simptomave nga një sëmundje e lidhur me gripin nuk bën përjashtim. Në të vërtetë, përdorimi i vajrave thelbësorë të mëposhtëm mund të ndihmojë në përmirësimin e frymëmarrjes, zvogëlimin e bllokimit të gjoksit dhe parandalimin e rritjes së baktereve që përndryshe do të shkaktonin një infeksion të traktit respirator.

 • Lemoni
 • Lëvorja e kanellës
 • karamele mente
 • rozmarinë
 •  çaji
 • trumzë
 • rigon
 • borzilok
 • eukalipt

Më e mira është se të gjitha këto mjete juridike natyrore mund të përdoren në mënyra të ndryshme, disa prej të cilave përfshijnë shtimin e tyre në një banjë të ngrohtë, duke i përdorur ato në formën e avullit, ose madje edhe duke i aplikuar ato në vend.

Suplemente

Marrja e suplementeve gjithashtu mund të ndihmojë në lehtësimin e simptomave të lidhura me gripin. Një nga shtojcat më efektive për ata që kërkojnë lehtësim nga mukusi që pengon frymëmarrjen ose bronkitin kronik është N-acetilcisteina, që zakonisht quhet NAC.

Sipas një studimi që përfshin shëndetin e frymëmarrjes, pjesëmarrësit e studimit që morën çdo ditë nga 600 deri në 1.200 mg NAC, përjetuan një lehtësim të konsiderueshëm nga bronkiti kronik dhe gjithashtu patën një ulje të mukusit, i cili më parë kishte penguar rrugët e tyre ajrore. Sigurisht, NAC nuk është shtesa e vetme që mund të ndihmojë në lehtësimin e simptomave të gripit.

Shtesat që mund të ofrojnë lehtësime shumë të nevojshme përfshijnë.

Vitaminën C – Ekziston një arsye pse shtojcat e vitaminës C janë një zgjedhje e popullarizuar në mesin e atyre që luftojnë me gripin ose me ftohjen e zakonshme. Dhe kjo është për shkak se ata veprojnë. Karakteristikat antihistamine dhe anti-inflamatore në vitaminën C janë efektive në lehtësimin e një hunde të bllokuar. Edhe më shumë se kaq, kjo shtesë e veçantë mund të ndihmojë në forcimin e sistemit imunitar duke forcuar makrofagët dhe neutrofilet, qelizat imune që punojnë kolektivisht për të shkatërruar viruset, përfshirë ato që shkaktojnë sëmundje të lidhura me gripin.

Vitamina E – E ngjashme me vitaminën C, vitamina E gjithashtu mund të forcojë sistemin imunitar dhe gjithashtu të zvogëlojë shanset tuaja për të zhvilluar një infeksion të sipërm të frymëmarrjes, e cila është një dukuri e zakonshme në mesin e atyre që zhvillojnë grip.

Për ta vërtetuar këtë, na duhet vetëm të shohim një studim të kryer nga studiues dhe shkencëtarë në Universitetin Tufts, një universitet kërkimesh private me bazë në Massachusetts. Studimi, i cili përfshiu 451 pjesëmarrës mbi moshën 65 vjeç, ata që zhvilluan simptoma të lidhura me gripin dhe morën 200 njësi ndërkombëtare (IU) të vitaminës E çdo ditë, ishin më pak të ndjeshëm për zhvillimin e një infeksioni të sipërm respirator.

Supresantët e kollës

Një tjetër nga shumë simptoma që lidhen me sëmundje të lidhura me gripin është një kollë kronike. Kjo kollitje shoqërohet shpesh me bllokim të gjoksit. Për fat të mirë, shumë ilaçe për kollën pa recetë përmbajnë kamfër, vaj eukalipt, mentol ose dekstrometorfan, të gjitha këto janë shtypës të shkëlqyeshëm të kollës. Më shumë se kaq, shumë gjithashtu përmbajnë guaifolatin guaifenesin ose gliceril, të cilat janë ekspektentë që mund të ndihmojnë në zbutjen dhe prishjen e bllokimeve të gjoksit.

Është e rëndësishme të theksohet se lehtësuesit e kollës, acetaminofeni dhe ilaçet anti-inflamatore josteroide nuk bëjnë që sëmundjet e lidhura me gripin të largohen. Përkundrazi, ata do të duhet të kryejnë kursin e tyre natyrshëm. Dhe kjo mund të zgjasë diku nga 1 deri në 2 javë. Sidoqoftë, ato sigurojnë lehtësim nga simptomat, të cilat mund t’ju ndihmojnë të ndjeheni pak më pak të mjeruar.

Qëndroni në shtëpi

Qëndrimi në shtëpi ndërsa jeni duke luftuar simptomat e lidhura me gripin mund të shpejtojë shërimin tuaj dhe, më e rëndësishmja, t’ju parandalojë të sëmureni të tjerët gjithashtu. Viruset e ndryshme që kontribuojnë në sëmundjet e lidhura me gripin, mund t’u kalohen të tjerëve deri në 7 ditë pas fillimit të simptomave.

Në përgjithësi, simptomat e lidhura me gripin mund të marrin një tarifë të lehtë fizike tuajen. Dhe, deri diku, ndjenja e ngadaltë mund të ndikojë në shëndetin tuaj mendor.

Për fat të mirë, mjetet juridike në shtëpi të përmendura në këtë artikull mund të japin një lehtësim shumë të nevojshëm nga gripi.

Sigurisht, nëse simptomat tuaja të gripit nuk janë përmirësuar pas disa ditësh nga përdorimi i këtyre mjeteve juridike ose janë përkeqësuar ndjeshëm, shihni mjekun tuaj sa më shpejt të jetë e mundur.