©shutterstock

Në të gjithë botën, njerëz të panumërt po përpiqen të humbasin peshë. Shumë njerëz iu dejtohen dietave të të gjitha llojeve për të arritur këtë qëllim.

Por është më e ndërlikuar se kaq. Dietat kërkojnë disiplinë, vetëkontroll dhe njohuri në mënyrë që të ndiqen siç duhet. Kjo mund të jetë arsyeja pse 95% e të gjitha dietave nuk funksionojnë dhe vetëm 20% e individëve me mbipeshë, të cilët përpiqen të humbin peshë, ia dalin.

Një pjesë tjetër kryesore e dietës është durimi. Nëse jeni shumë të paduruar në përpjekjet tuaja për të humbur peshë, mund të dekurajoheni shumë shpejt dhe të hiqni dorë përpara se të shihni rezultate të dukshme. Për t’ju ndihmuar të motivoheni, le të shqyrtojmë se çfarë thotë shkenca se për sa kohë ju duhet të mbani dietë për të humbur peshë dhe për të mos e fituar më atë.

Çfarë thotë huluntimin rreth dietës për humbjen e peshës:

Një pjesë e madhe e humbjes së peshës është duke besuar se mund ta arrini dhe duke e kuptuar që kjo nuk do të ndodhë brenda natës.” – Anonim

Në Universitetin e Kopenhagenit, kërkimet mbi mbipeshën dhe humbjen e peshës kanë qenë në lëvizje të plotë për gati dy vite të tëra. Kohët e fundit, ata publikuan me sukses një punim në Revistën Evropiane të Endokrinologjisë që shpjegoi gjetjet e tyre.

Studimi përfshiu 20 persona të klasifikuar si obez. Ata u vendosën në një dietë 8-javore që ishte me pak kalori për të humbur peshë. Pas kësaj diete, këta subjekte testi duhet të merrnin pjesë në një regjim të mirëmbajtjes së peshës për një vit të plotë. Gjatë kësaj periudhe, ata do të takoheshin me dietologë në intervale të rregullta për të marrë këshilla dhe për të ndjekur përparimet e tyre.

Tre herë gjatë periudhës së studimit, studiuesit morën mostra të gjakut të pjesëmarrësve. Kjo u bë në fillim të studimit, pas fazës së dietës, dhe në fund, pas fazës së kujdesit një vjeçar.

Këto mostra janë marrë për të ekzaminuar numrin e hormoneve përgjegjës për urinë në gjakun e pjesëmarrësve. Dietat kufizuese kanë një tendencë për t’i rritur shumë këto hormone, kjo është arsyeja pse kaq shumë dieta dështojnë dhe pesha rikthehet lehtësiht. Kjo është mënyra e trupit për të luftuar humbjen e peshës në mënyrë që t’ju mbajë të ngopur dhe të ushqyer.

Mostrat e mbledhura zbuluan një të vërtetë mbresëlënëse. Pas 12 muajve të mbajtjes së peshës së tyre me këshillat e dietologëve, pjesëmarrësit në studim patën një ndryshim dramatik të hormoneve. Në vend që të prodhonin shumë hormone që nxisin urinë, ata prodhonin më shumë hormone që shtypin oreksin!

Kjo do të thotë që ky hulumtim ka zbuluar një gjetje të re, tepër të rëndësishme. Mbajtje e dietës për dy muaj dhe më pas të punoni për një vit për të mbajtur peshën e duhur është një mënyrë e besueshme për të ndihmuar trupin të zvogëlojë dëshirat për të ngrënë dhe të përshtatet në një peshë të re dhe zakonet e ngrënies!

Çfarë lloj diete?

Të gjitha dietat janë kufizuese në kalori në një farë mënyre, por shpesh këtu përfundojnë ngjashmëritë. Ka kaq shumë lloje të ndryshme të dietave, dhe informacioni mbi to është në kundërshtim. Këtu keni një përmbledhje të shpejtë të llojeve më të zakonshme të dietave që njerëzit përdorin për të humbur peshë, si funksionojnë dhe nëse janë efektive.

Dieta të ulëta në karbohidrate

Me siguri është lloji më i njohur i dietës për të humbur peshë, këto dieta kërkojnë praktikë për të mbajtur konsum të ulët të karbohidrateve. Kjo e shtyn trupin të djegë yndyrna për energji pasi nuk mund të mbështetet në karbohidrate.

Studimet kanë treguar që të konsumoni ushqime të ulëta në karbohidrate është një mënyrë e shkëlqyeshme për të humbur peshë. Është veçanërisht e dobishme për ata që janë mbipeshë.

Pa karbohidtrate për të furnizuar glukozën për energji, trupi kthen yndyrën e ruajtur në ketone, të cilat sigurojnë karburantin që i nevojitet. Kjo mund të bëjë që të ndiheni më pak të uritur dhe gjithashtu zvogëlon shumë rrezikun e sëmundjes.

Duke thënë këtë, ata me diabet të tipit 1 dhe gratë që nushqejnë me gji duhet të këshillohen me një mjek përpara se të zvogëlojnë sasinë e marrjes së karbohidrateve, pasi duke bërë kështu gabimisht mund të shkaktojë një gjendje gati-fatale dhe shumë të rrallë të quajtur ketoacidosis.

Dieta PALEO

Kjo dietë i ndihmon individët të humbin peshë duke i bërë ata të përdorin vetëm ushqime specifike. Këto ushqime janë ato që paraardhësit homo-sapien konsumuan para ardhjes së bujqësisë.

Shumë studime kanë sugjeruar që dieta paleo mund të shuajë belin dhe të shkaktojë humbje të peshës, ndërsa ul rrezikun për sëmundje të zemrës. Ai përfshin individët që hanë kryesisht ushqime të tëra, produkte të freskëta dhe proteina për të humbur peshë.

Dieta DUKAN

Kjo dietë përqendrohet në marrjen e një pasurie proteinash ndërsa kufizon karbohidrateve. Ajo funksionon përmes përdorimit të humbjes së peshës, si dhe fazave të mirëmbajtjes së peshës. Kërkon konsumin e tërshërës, si dhe çdo ushqimi të pasur në proteina gjatë fazave të humbjes së peshës dhe perimeve që nuk përmbajnë niseshte.

Studimet kanë treguar se një dietë kalori-kufizuese Dukan mund të shkaktojë nivele të larta të humbjes së peshës. Të tjerë kanë sugjeruar që kjo dietë e pasur me proteina dhe e ulët në karbohidrate ka efekte pozitive.

Sidoqoftë, nuk ka studime të mjaftueshme për dietën Dukan. Kufizimi i madh i kalorive, siç tregohet në një studim të dietës Dukan, mund të shkaktojë humbje të rëndë të muskujve krahas humbjes së yndyrës, që nuk ka ndonjë efekt të mirë.

Dieta VEGAN

Kjo dietë përfshin ndërprerjen e të gjitha produkteve shtazore dhe ngrënien e vetëm produkteve bimore. Është një ndryshim shumë i rreptë i stilit të jetës, por mund të jetë i mirë për humbjen e peshës. Kjo për shkak se ushqimet që mund të hani zakonisht ju ngopin më shumë dhe janë më të ulëta në kalori. Shumë nga kjo dietë nuk kanë nevojë të llogarisin kaloritë fare!

Sidoqoftë, dieta vegane – megjithëse vërtetohet se funksionon – nuk matet me metodat e tjera të dietës. Nuk promovon humbje peshe aq shpejt, kështu që nëse jeni të paduruar, mund të mos jetë zgjidhja për ju.

Agjërimi me intervale të ndërprera

Kjo formë e dietës përfshin ngrënien e një sasie të arsyeshme të kalorive ditore brenda një sasie të caktuar orësh. Pastaj, orët e mbetura të ditës kalohen duke pirë ujë dhe duke qëndruar larg nga ushqimi.

Ekzistojnë një larmi intervalesh të ndryshme të agjërimit të ndërprera për të zgjedhur, dhe shumë studime sugjerojnë se funksionon. Ka efekte pozitive metabolike dhe ndihmon në përparimin e humbjes së peshës sepse praktikuesit nuk mund të hanë disa orë në ditë. Sidoqoftë, flisni me një mjek përpara se të zgjidhni këtë metodë pasi disa gra, veçanërisht ato me probleme të fertilitetit, mund të kenë rezultate të kundërta.

Në fund të ditës, rekomandohet që të diskutoni për ndryshimet e dietës me një mjek për të parë se çfarë funksionon më mirë për ju. Mund të duhet një kohë për të gjetur një dietë që i përshtatet trupit tuaj. Jini të durueshëm, mendoni pozitivisht dhe bisedoni me profesionistë mjekësorë për këshilla.

Faktorë të tjerë që ndikojnë në mënyrën se si humbni peshë

Humbja e peshës është një gjë e paqartë. Mund të ketë faktorë të tjerë që ndikojnë në përparimin tuaj të humbjes së peshës. Këtu janë disa për tu mbajtur në mend.

· Pesha Fillestare

Nëse BMI-ja juaj është në intervalin e mbipeshes, ju humbni peshë shumë më shpejt. Ata që janë tashmë në një gamë peshe “të shëndetshme”, zakonisht do të humbin peshën më ngadalë.

· Ushtrimi

Sigurisht, ushtrimi ndihmon trupin të djegë kalori. Nëse ushtroheni ndërsa jeni në dietë, ka të ngjarë të humbni më shumë peshë me një ritëm më të shpejtë. Ajo se sa shumë punoni do të ndryshojë gjithashtu përparimin tuaj.

· Konsumi i karbohidrateve

Reduktimi i karbohidrateve në dietën tuaj bën që pesha nga uji të bjerë. Ju ka të ngjarë të ndiheni dhe të dukeni më të dobët dhe të aftë, edhe pse është thjesht ujë.

· Dieta
Siç u përmend më lart, lloje të ndryshme të dietës do të promovojnë shpejtësi të ndryshme të humbjes së peshës.

Këshilla EXTRA për të humbur peshë

Ndonjëherë, vetëm kufizimet në dietë nuk mund t’ju japin të gjitha këshillat e dobishme që ju nevojiten për humbje peshe. Këtu janë disa gjëra të tjera për tu mbajtur në mend.

 • Mos i anashkaloni frutat ose perimet. Të ulëta në kalori, pa yndyrë, të pasura me fibra dhe shumë minerale dhe vitamina, ju dëshironi t’i përfshini këto në planin tuaj dietik.
 • Hani suplemente me fibra. Ushqimi me fibra ju ngop, është i mirë për tretjen dhe zakonisht mjaft i shëndetshëm.
 • Qëndroni të hidratuar. Është e zakonshme që njerëzit të ndiejnë uri kur në të vërtetë janë vetëm të etur. Furnizohuni me lëngje shpesh! Uji nuk ka kalori.
 • Mos mbani ushqime të shpejta. Kur keni përreth ushqime të pashëndetshme që ju gënjejnë, ka të ngjarë t’i hani ato. Në vend të kësaj, konsumoni alternativa të shëndetshme në sasi të vogla.
 • Planifikoni ushqimin dhe hani rregullisht. Vendoseni kohën javore për të shkruar planin tuaj të vaktit dhe blini vetëm sende ushqimore që përputhen me të. Hani në mënyrë të rregullt, çdo ditë për të rritur përpjekjet tuaja për djegien e kalorive.
 • Kushtojini vëmendje etiketave. Para se të blini ndonjë gjë në dyqan, lexoni etiketat. Kjo do të sigurojë që ju me të vërtetë të dini se çfarë jeni duke ngrënë.
 • Mos e anashkaloni mëngjesin. Do të ndiheni më pak energjikë, do të keni probleme të përqendroheni dhe do të ndjeheni më të uritur gjatë gjithë ditës.
 • Hani pjesë më të vogla dhe hani ngadalë. Pritini pjesët tuaja të zakonshme në gjysmë. Përdorni një pjatë më të vogël për të mashtruar trurin tuaj nëse keni probleme me këtë!
 • Ulja e konsumit të alkoolit. Ka shumë kalori në shumicën e pijeve alkoolike, dhe mezi të gjenden në to përfitime ushqyese! Ulni konsumin tuaj të alkoolit për rezultate më të mira.
 • Mos ndaloni plotësisht ushqimet. Kjo do t’i bëjë dëshirat tuaja shumë më keq. Lini një dhomë kalorish për të shijuar një qerasje tëvetes një herë në disa kohë.
 • Mos harroni që humbja e peshës nuk ka të bëjë vetëm me peshoren. Nëse jeni duke u ushtruar, ju mund të humbni yndyrë por të fitoni muskuj. Mos e bazoni gjithçka në shkallë. Bazojeni progresin në atë se si ndiheni (dhe si përshtaten rrobat tuaja).

Si ta mbajmë larg peshën?

Kur humbni peshë me sukses, ju keni çdo të drejtë të festoni. Por ju ende duhet të mbani paund shtesë! Ja se si ta bëni këtë, lehtë sipas WebMD:

Mos i humb zakonet e tua të mira. Kur ushqehemi, ndërtojmë zakone të shëndetshme dhe bëjmë ndryshime të mira në stilin e jetës. Mos i ndaloni këto vetëm sepse dieta ka mbaruar.

Mbani një ditar ushqimi. Shkruajeni konsumimin e ushqimit tuaj për të mbajtur nën kontroll atë që hani dhe të mbani veten të vetëdijshëm.

Mos pushoni së ushtruari. Edhe ushtrimi i vogël ditor mund të bëjë mrekulli. Mos e zvogëloni fuqinë e një stërvitje!

Pini mjaft ujë. Trupi juaj ka nevojë për këtë që të funksionojë siç duhet, dhe mungesa e ujit mund të shkaktojë konsumim ushqimi të panevojshëm.

Konsumoni vakte të lehta dhe të shëndetshme. Vetëm se dieta ka mbaruar nuk do të thotë që të mund t’u ktheheni picave. Hani ushqime të plota, të ekuilibruara. Merrni proteina të mjaftueshme. Mbajini karbohidratet dhe yndyrnat në nivele të ulëta. Hani perimet tuaja. Jini të kujdesshëm për ushqimin!

Flini sa duhet. Një orar i zgjuar i gjumit mund të mashtrojë metabolizmin tuaj dhe të shkaktojë më shumë dhimbje urie ndërsa trupi juaj kërkon energji.

Peshohuni. Matja e peshave çdo javë mund t’ju bëjnë të vetëdijshëm se çfarë po ndodh me trupin tuaj. Në këtë mënyrë, ju nuk do të befasoheni kur xhinset tuaja t’ju bien përsëri.

Gjeni mbështetje. Bashkohuni me një komunitet shëndetësor ose palestër. Bisedoni me miqtë ose familjen tuaj. Duke pasur njerëz për t’ju mbajtur përgjegjës dhe t’ju ndihmojnë përmes pengesave është thelbësore.

Bëhuni gati për rastin e hapit prapa. Një javë veçanërisht e ngjeshur ose stresuese. Një pushim i pasur me ushqime. Një festë e kaluar me familjen. Ka shumë arsye që ju mund të rigjeni pak peshë, dhe kjo është në rregull! Mos e humb shpresën! Mbani mendime pozitive! Kthehuni te zakonet tuaja të shëndetshme dhe do të ktheheni aty ku dëshironi të jeni në shumë pak kohë.

Shumë njerëz shpresojnë të humbin peshë, por pa njohuritë e duhura, ata kurrë nuk mund t’i arrijnë këto qëllime. Duke i kushtuar vëmendje shkencës dhe hulumtimit, do të jeni në gjendje të mbani dietë me inteligjencë dhe të krijoni zakone pozitive. Këto do t’ju ndihmojnë të humbni peshë në mënyrë efektive dhe ta mbani atë larg në plan afatgjatë.