©shutterstock

Neglizhimi për të larë dhe për t’u kujdesur për disa pjesë të trupit tonë mund të çojë në probleme serioze shëndetësore. Nëse nuk lajmë duart, ne mund të përfundojmë me sëmundje të frymëmarrjes dhe diarre. Përveç kësaj, ka edhe pjesë të tjera të trupit që kërkojnë higjenë më të mirë sesa kemi menduar.

Ne e respektojmë natyrën njerëzore dhe duam të paraqesim një përmbledhje të pjesëve të rëndësishme të trupit tonë që ndoshta nuk jemi duke i trajtuar në mënyrën e duhur.

Kërthiza juaj fsheh më shumë baktere sesa mendoni

© shutterstock.com

Mundohuni të analizoni se sa shpesh e pastroni kërthizën tuaj. Në realitet, ajo ndoshta qëndron e ndotur edhe pas dushit. Mund të jetë pak e frikshme të dëgjoni këtë, por studiuesit thonë se në të ekzistojnë 67 lloje të ndryshme të baktereve.

Si të kujdeseni për të:

 • Mundohuni ta pastroni të paktën një herë në javë.
 • Përdorni një shtupë pambuku për të pastruar. Zhyteni atë në alkooli dhe fshini butësisht sipërfaqet brenda. Përdorni një copë pambuku të freskët të zhytur në ujë për të shpëlarë alkoolin jashtë.

Kutikulat tuaja nuk kanë nevojë të priten

© shutterstock.com

Duket si një ide e shkëlqyeshme për të prerë kutikulat dhe për të marrë manikurin e përsosur, por ideja kryesore këtu është që kutikulat tuaja janë aty për një arsye. Ato janë një mbrojtje për thonjtë tuaj. Nëse nuk i keni, ju krijohen njolla të bardha ose vija të bardha në thonjtë tuaj. Dhe përveç kësaj, sa më shumë t’i pritni ato, aq më shumë ato ndahen.

Si të kujdeseni për to:

 • Përdorni një shkop prej druri portokalli dhe shtyni butësisht kutikulat tuaja për t’i bërë thonjtë tuaj të duken më të gjatë.
 • Hidratoni kutikulat tuaja për t’i mbajtur ato të mos duken të thata.
 • Kërkoni që manikyristi juaj të jetë i butë me këtë pjesë të thonjve tuaj.

Sqetullat tuaja kanë erë për shkak të një bakterie të veçantë.

© shutterstock.com

Ndonjëherë sqetullat mund të na tradhtojnë gjatë momenteve tona më interesante. Ekziston një lloj i veçantë i baktereve që shkakton erë të sqetullës. Anshtë një konstatim interesant që sa më shumë të përdorni deodorant, aq më shumë baktere të ndryshme rriten në sqetull.

Si të kujdeseni për të:

 • Nëse nuk keni sqetulla me erë, mos përdorni shumë deodorant.
 • Mos vish rroba poliestre.
 • Merrni veshje speciale sportive që ndihmojnë trupin tuaj të marrë frymë.
 • Mënyra se si i lani rrobat ka rëndësi, sepse bakteret ende mund të ngjiten në rrobat tuaja gjatë një larjeje në 30 ° C dhe me një pastrues të butë.

Gjuha juaj gjithashtu duhet të pastrohet për të shmangur problemet shëndetësore.

© shutterstock.com © shutterstock.com

Nuk janë vetëm dhëmbët tuaj, por edhe gjuha juaj që kërkon trajtim të veçantë. Shkencëtarët thonë se pastrimi i saj rregullisht mund të zvogëlojë ndërtimin e pllakave dhe kushte të tjera të shëndetit oral.

Si të kujdeseni për të:

 • Pastruesit e gjuhës janë më efektivë se furçat e dhëmbëve.
 • Zgjidhni një furçë dhëmbësh mirë për gjuhën tuaj.
 • Pastroni gjuhën tuaj sa herë që lani dhëmbët.
 • Pastrojeni përpara dhe prapa përgjatë gjuhës suaj.

Thithkat tuaja mund të thonë shumë për gjendjen tuaj shëndetësore.

© shutterstock.com

Burrat dhe gratë mund të përjetojnë probleme të thithkave sepse ato janë shumë të ndjeshme. Është e rëndësishme t’i kontrolloni ato të paktën një herë në javë dhe të monitoroni nëse ka ndonjë ndryshim në pamjen e tyre.

Si të kujdeseni për ta:

 • Asnjëherë mos i anashkaloni simptomat si rrjedhje, ndryshime në lëkurë, gunga anormale, dhimbje, erë ose kruajtje.
 • Shkoni menjëherë te mjeku nëse vëreni ndonjë shenjë paralajmëruese.
 • Hidratojini ato me kremra ose locion si lanolina.

Pjesa e pasme e veshit tuaj nuk duhet të lihet pas dore.

© shutterstock.com

Ne pastrojmë veshët nga dylli, por ka edhe një pjesë tjetër që zakonisht humbet – shpina e veshit. Nëse nuk kujdeseni për këtë pjesë, një erë e keqe dhe skuqje e lëkurës mund të shfaqet menjëherë pas veshëve tuaj.

Si të kujdeseni për të:

 • Thjesht lani këtë zonë me sapun dhe ujë të ngrohtë.
 • Hiqni vathët përpara se të flini.

Kyçet tuaja gjithashtu kanë nevojë për një kujdes shtesë, kështu që ju nuk do të ndjeni dhimbje në të ardhmen.

© amazon.com

Rreth 15 milion njerëz raportojnë se përjetojnë dhimbje të forta në nyje dhe gratë kanë tendencë t’i kenë ato më shpeshta sesa burrat. Kyçet mund të jenë shumë të brishta dhe kërkojnë vëmendje të veçantë.

Si të kujdeseni për ta:

 • Merrni mjaftueshëm kolagjen. Do të ndihmojë në zvogëlimin e dhimbjeve të nyjeve dhe parandalimin e humbjes së kockave.
 • Bleni disa çorape për kompresim. Në ditët e sotme ato duken po aq elegante sa çorapet e zakonshme dhe ato do t’ju mbrojnë nga fryrja.