Për disa njerëz, ngrënia gjatë natës është një makth, dhe për disa është një arsye e vazhdueshme për të kaluar kohën. Sidoqoftë, ky proces mund të bëhet shumë i lehtë dhe i padëmshëm nëse zëvendësoni ëmbëlsirat dhe salcicet me ushqime të shëndetshme siç janë djathi dhe kokoshkat.

Ne kemi përgatitur një listë të ushqimeve për ju të cilat janë të shkëlqyera gjatë natës. Dhe nëse nuk jeni akoma të gatshëm të hani ushqim të shëndetshëm, thjesht mund të ndaloni së ngrëni ushqime që nuk duhet gjatë natës, për të cilat do t’ju tregojmë në fund të artikullit.

Djathi

© Depositphotos

Shkencëtarët nga Harvard paralajmërojnë se të ngrënit shumë mund të sjellë po aq telashe për gjumin sa uria, kështu që ata këshillojnë të hani diçka të lehtë gjatë natës. Për shembull, ata rekomandojnë të hani disa feta djathë që kanë aromë të mjaftueshme për të kënaqur receptorët e shijes dhe nuk do të jenë shumë të vështira për tu tretur nga trupi.

Kosi

© Depositphotos

Sipas ekspertëve të ushqimit, kosi grek është i përsosur për një meze të lehtë natën sepse nuk përmban shumë yndyrna por përmban shumë proteina. Sipas studimeve, proteina në kos jo vetëm që ju bën të ndjeheni të plotë, por gjithashtu ndihmon trupin të djegë më shumë kalori gjatë ditës.

Cracker-sat

© Depositphotos

Cracker-sat e grurit mund të hahen pa shkaktuar shumë dëme të gjumit të shëndetshëm. Ato përmbajnë të ashtuquajturat karbohidrate të ngadalta që ju mbajnë më të ngopur për më gjatë.

Kokokshkat

© Depositphotos

Ekspertja e të ushqyerit Erika Kannall këshillon njerëzit që pëlqejnë ushqime gjatë natës të hanë një tas kokoshka pa kripë. Ky lloj rostiçeri nuk do të ndikojë fare në formën e trupit.

Ju mund t’i bëni kokoshkat më të shijshme duke shtuar piper të zi ose hudhër në të.

Vezët

© Depositphotos

Një vezë e zier përmban vetëm 75 kcal dhe është e shkëlqyeshme për një meze të lehtë të natës. Sipas Erika Kannall, një rostiçeri e tillë do t’ju lejojë të harroni urinë deri në mëngjes dhe nuk do të shndërrohet në çentimetra shtesë në bel.

Perimet

© Depositphotos

Nëse e dini me siguri se do të zgjoheni natën për të bërë një meze të lehtë, por e kuptoni që një lloj ushqimi nuk do të jetë i mjaftueshëm për ju, mund të përgatisni një lloj pjate paraprakisht si një sallatë perimesh, për shembull.

Ne ju rekomandojmë të hani perime jeshile sepse ato përmbajnë llojin e karbohidrateve që do t’ju mbajnë të ngopur deri në mëngjes.

Mollë me kanellë

© Depositphotos

Specialisti i ushqimit të shëndetshëm, Karen Borsari rekomandon të hani mollë me kanellë për ata që duan të hanë ushqime të ëmbla gjatë natës. Mund të shtoni edhe një grusht rrush të thatë gjithashtu.

Kjo gjellë nuk do të vrasë vetëm dëshirën tuaj për ëmbëlsira, por gjithashtu do të ulë nivelin e oreksinës që ju bën të ngriheni për të ngrënë.

Një gotë lëng qershie

© Depositphotos © Depositphotos

Sigurisht, nënkuptojmë lëng natyral qershie. Mund të mos ju ngope edhe shumë, por studimet tregojnë se ky lëng ka një ndikim pozitiv në cilësinë e gjumit, duke e bërë atë më të thellë dhe më të gjatë.

Një banane

© Depositphotos

Përkundër faktit që ky frut tretet mjaft shpejt, nuk ka të ngjarë t’ju zgjojë për herë të dytë gjatë natës. Gjëja është se bananet përmbajnë shumë kalium dhe magnez që na ndihmojnë të pushojmë. Gjithashtu përmban melatoninë që sipas studimeve të ndryshme, përmirëson cilësinë e gjumit.

Ushqimet më të këqija të natës që mund të hani janë:

Karbohidratet e thjeshta, siç janë mallrat e bukës dhe ëmbëlsirat, patjetër që do t’ju bëjnë të pendoheni në mëngjes, dhe ato do të shndërrohen në peshë shtesë.

Alkooli dehidraton trupin dhe mund të shkaktojë ethe. Ju gjithashtu do të duhet të ngriheni gjatë natës për të shkuar në banjë.

Ushqimet e kripura dhe pikante mund të bëjnë që të ngriheni natën në mënyrë që të pini një gotë ujë. Dhe mund të jetë e vështirë të ktheheni në gjumë pas kësaj.