Edhe pse nuk na pëlqejnë rrudhat, ato janë një pjesë e natyrshme e plakjes. Ata janë një shenjë se ne ngadalë, por në mënyrë të pashmangshme po rritemi në moshë. Por përveç shfaqjes së moshës, çdo rrudhë ka kuptimin e vet të veçantë dhe zbulon shumë detaje interesante për trupin dhe shëndetin tonë.

Ne mësuam disa informacione mjaft të dobishme për mënyrën sesi rrudhat në fytyrën tonë janë tregues më shumë sesa mosha, dhe duam t’i ndajmë gjetjet tona me ju.

Linjat horizontale të ballit

© depositphotos.com

Vijat horizontale që shfaqen në ballin tuaj quhen “vijat e shqetësimit”, dhe me të drejtë. Të i kemi këto vija në ballë dhe është kryesisht një tregues që ju hasni dhe mbani mbi vete një sasi të madhe stresi çdo ditë, dhe nëse ato theksohen veçanërisht kjo do të thotë që duhet të ngadalësoni dhe relaksoheni më shpesh.

Për më tepër, këto vija mund të jenë gjithashtu një shenjë që ju mund të konsumoni sasi më të mëdha sheqeri dhe ujë jo të mjaftueshëm. Pra, nëse keni këto vija, ju mund të dëshironi të adresoni cilësinë e dietës tuaj dhe të ndërmerrni një hobi që ju të duket relaksues.

Vijat në anë të majtë të vetullës

© depositphotos.com

Këto vija në fytyrën tuaj kanë një lidhje të drejtpërdrejtë me shpretkën tuaj. Nëse vëreni se linjat pranë vetullës tuaj të majtë po bëhen gjithnjë e më të spikatura për një kohë të shkurtër, mund të jetë një shenjë që shpretka juaj nuk po funksionon siç duhet dhe ndoshta mund të dëmtohet. Në këtë situatë, mos hezitoni të konsultoheni me një profesionist mjekësor.

Për më tepër, shpretka stimulohet dhe forcohet me disa ushqime të ëmbla, por tregohuni të kujdesshëm për sasinë e sheqerit që merrni, pasi mund të jetë i dëmshëm për shpretkën. Konsumimi i frutave të thata është një mënyrë e shkëlqyeshme për të forcuar këtë organ.

Vijat në anë të djathtë të vetullës

© depositphotos.com

Linjat pranë vetullës tuaj të djathtë janë një tregues i nivelit të toksicitetit në trupin tuaj. Mëlçia është e lidhur fort me lëkurën, konkretisht me vijat që shfaqen afër vetullës tuaj të djathtë. Pra, nëse ato linja vertikale shfaqen më të dukshme se zakonisht, mund të jetë një shenjë e çekuilibrit të mëlçisë.

Për ta korrigjuar këtë, ndiqni në një dietë organike që përfshin perime jeshile dhe zarzavate me gjethe dhe konsumoni një sasi të shëndetshme të proteinave. Në të njëjtën kohë, provoni të shkurtoni konsumimin e kafesë, ushqimeve pikante dhe kripës.

Vija e urës së hundës

© depositphotos.com

Të kesh një vijë përgjatë urës së hundës mund të nënkuptojë se vuani nga alergjitë, por gjithashtu mund të tregojë shqetësim dhe stres të tepërt. Për më tepër, linjat e urës së hundës janë të lidhura edhe me jetën tuaj të dashurisë, konkretisht me epshin tuaj.

Duke pasur më shumë linja të theksuara të urës së hundës mund të tregojnë se mund të jeni duke përjetuar një raport seksual më të ulët se zakonisht. Raportet e dashurisë mund t’ju ndihmojë të zvogëloni linjat tuaja të urës së hundës.

Këmbët e sorrës

© depositphotos.com

Ky emërtim i referohet linjave që rrezatojnë nga anët e syve tuaj. Nëse i keni këto mund të nënkuptojë se buzëqeshni me tërë fytyrën tuaj, prandaj e lëvizni fytyrën në atë mënyrë që të krijojë këto linja. Por, gjithashtu mund të nënkuptojë që keni probleme me shikimin dhe se shpesh mundoheni të provoni dhe të shihni më mirë.

Për më tepër, këmbët e sorrës janë të lidhura me organe si mëlçia, veshkat dhe stomaku. Nëse vëreni që këto vija në anët e syve tuaj po bëhen në mënyrë drastike më të dukshme, mund të nënkuptojë që duhet të kujdeseni më mirë për dietën tuaj.

Rrathë ose qeska nën sy

© depositphotos.com

Rrathet nën sytë tuaj, ose qeskat, siç i quajnë shumë, janë një fenomen i natyrshëm që ndodh kur nuk flemë sa duhet. Ata quhen qeska sepse i bëjnë sytë të lodhur dhe duken sikur kemi vërtetë qeska poshtë syve tanë. Por, qarqet nën sy janë gjithashtu një tregues i kushteve të tjera shëndetësore.

Të keni qeska nën sytë tuaj rregullisht, edhe kur jeni duke fjetur sa duhet, mund të tregojë për veshka më të dobëta dhe qarkullim të dobët. Në këtë situatë, provoni ushtrime si yoga ose vrapimi i lehtë në mënyrë që të përmirësoni qarkullimin tuaj.

Ç’ngjyrosja në faqe

© depositphotos.com

Zonat e çngjyrosura në faqe tregojnë çështje të caktuara shëndetësore si probleme të mushkërive. Nëse vëreni zbardhime të caktuara në faqe, atëherë mund të keni probleme me mushkëritë, dhe nëse keni probleme me frymëmarrjen, menjëherë duhet të kërkoni kujdes mjekësor.

Butësia në faqe është e lidhur edhe me problemet e tretjes. Në këtë rast, ne do ju rekomandojmë të përmirësoni dietën tuaj. Një tjetër ushtrim i shëndetshëm që përmirëson tretjen dhe shëndetin e mushkërive është vrapimi, i cili rekomandohet shumë.

Hundë me majë të kuqe

© depositphotos.com

Edhe pse në dimër të kesh një hundë me majë të kuqe është e zakonshme, nëse vini re se hunda juaj po bëhet e kuqërremtë në rrethana të tjera normale, mund të ketë diçka të bëjë me qarkullimin ose zemrën tuaj. Hunda është e lidhur me zemrën dhe mund të tregojë disa probleme me presionin e gjakut.

Ne nuk ju rekomandojmë të merreni me këtë situatë me mjetet shtëpiake, kështu që nëse vazhdoni të vini re një çekuilibër në presionin e gjakut, gjëja më e mirë për të bërë është të vizitoni mjekun tuaj. Nëse nuk është asgjë serioze, një hundë e kuqe mund të nënkuptojë që duhet të shkurtoni kafenë dhe ushqimet pikante. Për më tepër, ushqimet e pasura me acide yndyrore, si avokadot, janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të nxitur shëndetin tuaj dhe për të rregulluar presionin e gjakut.

Linjat e gojës

© depositphotos.com

Linjat që shfaqen në anën e gojës janë të lidhura me zorrën e trashë. Nëse vëreni që këto rreshta po vërehen më shumë gjatë një periudhe të shkurtër kohe, mund të jetë trupi juaj që po ju sinjalizon që zorra juaj nuk është aq e shëndetshme sa duhet.

Për fat të mirë, zorra e trashë është një pjesë e trupit që është e lehtë për tu rigjallëruar dhe rikthyer në formë. Pirja e shumë lëngjeve, ngrënia e ushqimeve të pasura me vitaminë D dhe ushtrimi i rregullt janë disa nga mënyrat më të mira për të mbajtur një zorrë të shëndetshme.

Linjat e të qeshurës

© depositphotos.com

Nëse jeni lloji i personit që vazhdimisht qeshni, dhe kur e bëni këtë, ju e bëni atë me tërë fytyrën tuaj, atëherë shanset janë që të keni disa vija të të qeshurës tashmë të dukshme në fytyrën tuaj.

Lëvizjet përsëritëse të shkaktuara nga të qeshurit krijojnë një model dhe ka të ngjarë të bëhen më të thella me kalimin e kohës. Në të vërtetë nuk ka shumë për të bërë në lidhje me këto linja që krijohen duke qeshur, sepse ato janë vetëm një tregues i realitetit tuaj.

Ndërsa është e shëndetshme t’i pranoni këto vija si diçka që përfaqëson atë se kush jeni, nëse vëreni se vijat e të qeshurave fillojnë të përhapen dhe të thellohen më shumë për një periudhë të shkurtër kohe, mund të jetë një sinjal se pankreasi juaj po dobësohet. Shtimi i ushqimeve të shëndetshme në dietën tuaj si boronica, rrushi dhe hudhra mund t’ju ndihmojnë të mbani një pankreas të shëndetshëm.

Linjat në buzën tuaj të sipërme

© depositphotos.com

Zhvillimi i vijave vertikale të thella në buzën tuaj të sipërme është një dukuri e rregullt tek duhanpirësit. Edhe pse buzët bëhen më pak të fryra dhe më të defluara ndërsa plakemi, shkaku kryesor i linjave vertikale të buzëve është pirja e duhanit dhe ekspozimi i tepërt në diell. Lëvizjet përsëritëse si pirja me kallam kontribuojnë gjithashtu në shfaqjen e këtyre linjave.

Sidoqoftë, rrudhat e buzëve shoqërohen gjithashtu me shpretkën dhe ato mund të tregojnë shenja të një shpretke të dobët. Përmirësimi i dietës suaj me një larmi perimesh, duke përfshirë karrota dhe rrepë, mund të jetë e dobishme për shëndetin e shpretkës suaj.

Pika që shfaqen në buzët tuaja

© depositphotos.com

Pikat në buzët tuaja që shfaqen si gunga të bardha mund të tregojnë qarkullim të dobët. Edhe pse ato nuk paraqesin ndonjë kërcënim të madh për shëndetin tuaj, këto pika gjithashtu mund të sinjalizojnë probleme me zorrën e trashë. Për të përmirësuar qarkullimin tuaj, duhet të merrni parasysh aktivitete fizike të lehta por të shpeshta si vrapimi ose joga.

Në mënyrë që të ruani një shëndet të mirë të zorrës së trashë, provoni të shtoni ushqime të pasura me fibra në dietën tuaj. Dhe nëse po përjetoni simptoma më serioze që përfshijnë dhimbje ose gjakderdhje, mos hezitoni të shihni një profesionist mjekësor.

Vijat e qafës

© depositphotos.com

Linjat e qafës janë dukuri natyrore dhe ato bëhen më të spikatura ndërsa ne plakemi. Mund të jenë rezultat i mbipeshes, dhe ato gjithashtu mund të sinjalizojnë çështje shëndetësore me gjëndrën tiroide. Linjat e qafës janë të lidhura me gjëndrën tiroide dhe mund të tregojnë se diçka nuk është në rregull.

Shëndeti i gjëndrës tiroide mund të përmirësohet duke marrë pilula të zinkut dhe duke zvogëluar marrjen e glutenit në dietën tuaj. Sidoqoftë, nëse gjendja e gjëndrës tiroide duket se po keqësohet me kalimin e kohës, është më mirë të kërkoni kujdes mjekësor.

Vijat poshtë buzës së poshtme

© depositphotos.com

Linjat që janë krijuar pak më poshtë buzës dhe vetëm lart mbi mjekër do të thotë që ju mund të grumbulloni energji negative. Mbajtja e energjisë negative është e keqe për shëndetin tuaj në përgjithësi, dhe kjo mund të reflektohet nën buzën e poshtme.

Nëse vini re se kjo vijë nën buzën e poshtme po bëhet më e spikatur, sigurohuni që të merrni pak kohë për t’u çlodhur dhe të largoni ndjenjat negative.

Venat e dukshme në tëmtha

© depositphotos.com

Venat e shquara të temthit që shtrihen rreth anëve të ballit janë një tregues i presionit të lartë të gjakut. Kjo mund të thotë që ju jeni duke përjetuar shumë stres. Për fat të mirë, ju mund të ulni presionin e gjakut lehtësisht duke praktikuar yoga ose duke bërë një shëtitje.

Për më tepër, ngrënia e bananeve është një mënyrë natyrale për të ulur presionin e gjakut pasi përfshin shkurtimin e konsumit të kripës. Gjithashtu, duhet të konsideroni të ushtroheni më rregullisht si një mënyrë për të mbajtur një presion më të qëndrueshëm të gjakut. Megjithatë, nëse këto vena vazhdojnë të jenë të dukshme, duhet të këshilloheni me një profesionist mjekësor.