Në një banjë të zakonshme, vetëm ndenjësja e tualetit përmban vetëm 3.2 milion baktere. Me zakone të këqija, ne mund t’i përhapim të gjitha ato mikrobe kudo edhe pa e kuptuar se çfarë po bëjmë. Si rezultat, ne mund të kemi lëkurë me puçrra ose probleme me stomakun.

Ne jemi kurioz për gabimet që bëjmë çdo ditë në banjën tonë dhe si t’i shpëtojmë atyre.

Rruajtja e zonës së bikinit

 

Është e natyrshme të kemi qime në zonën tonë të bikinit. Para së gjithash, ato përmbajnë feromone që tërheqin gjininë e kundërt. Së dyti, ata ju mbrojnë nga bakteret e huaja.

Gjithashtu, kur depilohemi atje, ne mund të dëmtojmë shumë lëkurën.

Çfarë duhet të bëjmë:

 • Nëse ju pëlqen që trupi juaj të jetë plotësisht i pastër atje, përdorni pajisje speciale për rruajtjen, si makinë depilimi dhe krem depilimi për higjenën intime.
 • Sapuni nuk është zgjidhja më e përshtatshme, pasi lëkura është shumë e ndjeshme.
 • Nëse jeni të interesuar për metoda alternativ, mos e bëni vetë të shkoni tek një specialist.

Përdorimi i sfungjerit

© depositphotos.com © depositphotos.com

Përdorimi i një sfungjeri është i mirë vetëm kur është i ri. Ai pastron qelizat tuaja të vdekura të lëkurës, të cilat futen në sfungjer dhe qëndrojnë atje. Normalisht kur jeni duke bërë larje dhe pastrim, ju e lini sfungjerin në banjë. Ky është momenti i përsosur për kultivimin e baktereve.

Sa herë që e lini aty pas larjes, bakteret vazhdojnë të rriten. Kështu që kur e përdorni herën tjetër, papastërtia kthehet në trupin tuaj.

Çarë duhet të bëni:

 • Zëvendësojeni atë më shpesh.
 • Lëreni të thahet dhe mos e lini në banjë.
 • Përdorni sende të ripërdorshme
 • Mos përdorni një sfungher, por pastroni lëkurën tuaj dy herë në javë.

Disa pika nuk mund të arrihen kur lahemi në dush

© depositphotos.com

Trupi juaj mbrohet nga bakteret dhe aknet vetëm kur është i pastër. Dhe duhet të jetë plotësisht i pastër. Zona që ne shpesh e anashkalojmë larjen në dush është pjesa e pasme, e kokës, fundi i këmbëve tuaja dhe prapa veshëve.

Çfarë duhet të bëni:

 • Merrni furça të veçanta për këto pjesë.

Lënia e furçës së dhëmbëve në banak

© depositphotos.com © depositphotos.com

Banjo nuk është zona më e pastër në shtëpi dhe është më mirë që as të mos e imagjinoni se sa baktere jetojnë atje. Askush nuk dëshiron që furçat e dhëmbëve të sulmohen me mikrobe dhe shumë banakë në banjë ndodhen afër një tualeti, gjë që e bën atë një zonë rreziku.

Çfarë duhet të bëni:

 • Gjeni një vend të sigurt për të mbajtur furçën tuaj të dhëmbëve që është larg tualetit.
 • Zëvendësoni furçën tuaj të dhëmbëve çdo 3 muaj.

Marrja e pajisjeve në banjë

© This is 40 / Universal Pictures

Afro 90% e njerëzve i marrin pajisjet e tyre në banjë. Po, ne i pastrojmë duart, por nuk e pastrojmë telefonin. Pas kësaj, ne mund të merrnim telefonin me vete gjatë drekës dhe ta vendosnim në një tryezë.

Çfarë duhet të bëni:

 • Nëse mërziteni në banjë, mbani një lojë atje. Për shembull, mund të jetë një Kub i Rubikut, por edhe atëherë, mos harroni ta lani atë.

Përdorimi i një peshqiri për fytyrën tuaj

© depositphotos.com © depositphotos.com

Edhe nëse keni një peshqir të veçantë për fytyrën tuaj, prapëseprapë ai mund të jetë shumë i rrezikshëm, veçanërisht për njerëzit me probleme të lëkurës. Sa herë që përdorni të njëjtën peshqir për të tharë fytyrën dhe më pas e lini atë të lagur. Kjo krijon mjedisin perfekt për kultivimin e baktereve.

Çfarë duhet të bëni:

Përdorni peshqir të disponueshëm. Do të mbrojë lëkurën tuaj, plus nuk do të keni nevojë të lani më shumë peshqirë.

Lënia e peshqirëve të lagur që varen në banjë

© depositphotos.com

Lagështia dhe bakteret e bëjnë banjën vendin më të keq për të mbajtur peshqirin tuaj. Nuk është një ide shumë e mirë ta varni atje pasi të keni bërë dush dhe të jeni tharë.

Çfarë duhet të bëni:

 • Merrni peshqirin tuaj të lagur me vete dhe vareni në një vend të thatë dhe të freskët, kështu që dushi juaj i ardhshëm nuk do të prishet me erën e keqe të një peshqiri të lagur.
 • Ndryshoni peshqirin tuaj çdo herë pas larjes.

Qëndrimi ulur në tualet më shumë se 15 minuta

© Pulp Fiction / Miramax

Po, ndonjëherë përfundojmë duke lexuar një libër, duke luajtur lojëra ose thjesht duke u ulur shumë gjatë në tualet. Sipas studiuesve, kjo është jo e shëndetshme sepse presioni shtesë në ato venat prodhon hemorroide që mund të çojnë në gjakderdhje.

Çfarë duhet të bëni:

 • Ju duhet të përdorni tualetin tuaj vetëm kur keni nevojë për ta bërë.
 • Është më mirë të mos merrni me vete ndonjë pajisje ose libër, në mënyrë që të mos shpenzoni kohën, veçanërisht nëse keni hemorroide.

Shpëlarja e tualetit ndërsa kapaku është lart

Kur shtypni ujin e tualetit me kapak të hapur, uji i lëkundur përzihet me grimca të vogla mbeturinash dhe spërkatet në ajër. Mikrobet mund të bien mbi peshqirin tuaj, lavamanin tuaj, madje dhe furçën e dhëmbëve.

Çfarë duhet të bëni:

 • Bëni zakon të mbyllni kapakun. Nëse e harroni atë gjatë gjithë kohës, vendosni një afishe për të kujtuar veten.

Vendosja e flokëve në majë të kokës ndërsa i lani me shampo

© depositphotos.com © depositphotos.com

Nëse vëreni se ndërsa krehni flokët ato ngatërrohen, edhe pasi të keni përdorur zbutës, mund të mos i keni larë siç duhet. Kushtojini vëmendje nëse grumbulloni flokët tuaj të lagur në majë të kokës pas aplikimit të shampos.

Çfarë duhet të bëni:

 • Mënyra më e mirë për shampon është t’i lini flokët në çfarëdo mënyre që të bien në mënyrë natyrale.
 • Masazhoni kokën, por jo pjesën tjetër të flokëve tuaj.