Sipas hulumtimit në ditët e sotme, një person mesatar në SHBA konsumon rreth 20% më shumë kalori sesa paraardhësit e tyre në shekullin e kaluar. Dhe megjithëse njerëzit po ndërgjegjësohen më shumë për dietën e tyre, nuk është gjithmonë e lehtë t’i ndjekësh të gjitha rregullat e të ushqyerit të shëndetshëm.

Për shembull, ngrënia e mollëve në kohën e gabuar në të vërtetë mund të shkaktojë probleme të zorrëve në vend që të përmirësojë tretjen tuaj. Për fat të mirë, nuk është shkencë për raketa dhe rregullat themelore janë mjaft të lehta për t’u ndjekur.

Ne jemi të gatshëm të dekurajojmë disa mite në lidhje me zakonet e shëndetshme të të ngrënit dhe të ndajmë disa këshilla se si të zgjidhni kohën e duhur për të ngrënë ushqimet tuaja të preferuara në mënyrë që të merrni përfitimin maksimal.

Bananet

© depositphotos.com

Edhe pse bananet mund të duket si një mundësi e mirë për të filluar mëngjesin tuaj, nëse ato konsumohen me stomak bosh, ato në të vërtetë mund të ulin nivelin e energjisë tuaj.

Në fillim, me siguri do të ndjeni një forcim energjie falë përmbajtjes së tyre të lartë të sheqerit, por pas disa orësh, ka të ngjarë të ndiheni përsëri të lodhur dhe të uritur. Konsumimi i bananeve gjithashtu mund të përbëjë një kërcënim për njerëzit që vuajnë nga sindromi i zorrës së irrituar, duke shkaktuar diarre.

Nëse nuk jeni gati të hiqni dorë nga bananet për mëngjes, kombinojini ato me disa ushqime të tjera, mundësisht me ato që përmbajnë yndyrna të shëndetshme si gjalpi i kikirikut.

Kafe

© depositphotos.com

Për shumë njerëz, të pini një filxhan kafe menjëherë pasi të zgjoheni, duket si gjëja më natyrale për të bërë, por në të vërtetë është shumë e padobishme. Hulumtimet kanë treguar që pirja e kafesë para një vakti përmirëson tolerancën tonë ndaj kafeinës. Në orën e parë pas zgjimit, trupi juaj prodhon kortizol dhe është thelbësore të mos e prishni këtë proces dhe ritmet natyrore biologjike.

Kështu që vetëm prisni pak dhe shijoni filxhanin tuaj të kafesë. Por mbani në mend se është më mirë t’i përmbaheni konsumit të rekomanduar ditor të kafeinës dhe të mos pini kafe më afër mbrëmjes, për të parandaluar pagjumësinë.

Orizi

© depositphotos.com

Edhe pse mund të duam shumë të kemi ndonjë ushqim Sushi ose Indian, pas një dite të gjatë pune, mund të mos jetë alternativa më e mirë. Orizi përmban shumë karbohidrate komplekse që marrin një kohë të gjatë për tu tretur.

Është një gjë e mirë, pasi na mban energjikë për një kohë të gjatë. Por orizi me shumë kalori mund të shkaktojnë shtim në peshë nëse e hani atë gjatë natës.

Dreka është koha më e mirë për të përfshirë orizin në dietën tuaj. Metabolizmi juaj funksionon shpejt gjatë këtyre orëve dhe do të jetë më e lehtë për trupin tuaj të tretë këtë produkt. Plus, do t’ju duhet një nxitje energjie për të pasur një ditë prodhuese dhe karbohidratet komplekse mund të ndihmojnë me këtë!

Sheqeri

© depositphotos.com © depositphotos.com

Është më mirë të qëndroni larg sheqerit të përpunuar nëse përpiqeni të ndiqni një dietë të shëndetshme, por ndonjëherë është e pamundur të mos bini pre e tundimit. Gabimi thelbësor që bëjmë është kur i hamë ëmbëlsirat si meze. Në këtë mënyrë nivelet e sheqerit në gjak rriten, duke ju lënë të lodhur dhe nervoz.

Nëse nuk mund t’i rezistoni tundimit, qeraseni veten me ndonjë ëmbëlsirë menjëherë pas vaktit kryesor. Në këtë mënyrë nivelet e sheqerit në gjak nuk do të rriten në mënyrë aq dramatike.

Qumështi

© depositphotos.com

Disa njerëz janë mësuar ta fillojnë ditën e tyre me një gotë qumësht që nga fëmijëria, por ky zakon nuk funksionon më mirë për të rriturit. Qumështi është i vështirë për tu tretur, kështu që pirja e tij në mëngjes dhe kombinimi i tij me ushqime të tjera mund të shkaktojë urth dhe dhimbje stomaku.

Mbrëmja është koha më e mirë për të patur një gotë qumësht të ngrohtë. Ndihmon për të qetësuar trupin dhe nxit gjumin e mirë të natës.

Mishi

© depositphotos.com

Mishi është një burim i shkëlqyeshëm i proteinave dhe vitaminave B, por mund të sjellë një ngarkesë të tepërt në sistemin e tretjes. Kjo është arsyeja pse është më mirë që të mos hani biftek para se të shkoni në shtrat.

Zgjedhja e mishit dhe të ngrënit të paktën 3 orë para gjumit është në të vërtetë një mundësi e mirë pasi siguron ngopje dhe nuk përmban një sasi të tepërt të kalorive që mund të shkaktojnë shtim në peshë.

Ju mund të hani mish gjatë gjithë ditës për të marrë proteina të mjaftueshme. Por kini kujdes kur e hani atë në mëngjes, pasi një vakt i rëndë si ky mund të jetë shumë i vështirë për trupin tuaj që të tretet.

Arra

© depositphotos.com

Arrat janë një burim i shkëlqyeshëm i yndyrnave dhe kalorive të shëndetshme, por si një meze e lehtë natën ato nuk është alternativa më e mirë. Është vërtet e shëndetshme të hani disa, por nëse hani shumë, ata mund të kërkojnë një kohë të gjatë për tu tretur duke shkaktuar probleme me rënien në gjumë.

Zgjidhni arra për mëngjes ose si një meze të lehtë të shëndetshme midis vakteve tuaja për të marrë të gjitha përfitimet: për të promovuar shëndetin e zemrës, për të normalizuar nivelin e kolesterolit dhe për të kontribuar në humbjen e peshës dhe bukurinë e lëkurës dhe flokëve tuaj.

 Djathë me yndyrë të lartë

© depositphotos.com

Të konsumoni pak djathë para shtratit mund të jetë joshëse, por është më mirë të qëndroni larg këtij produkti. Djathi me yndyrë të lartë mund të jetë i vështirë për tu tretur që do të thotë se mund të shkaktojë siklet dhe të prishë gjumin tuaj nëse e hani atë në mbrëmje para gjumit.

Nga ana tjetër, të keni pak djathë për mëngjes i siguron trupit tuaj kalcium shumë të nevojshëm që promovon rritjen e muskujve dhe shëndetin e kockave.

Frutat agrume

© depositphotos.com

Të filloni ditën me një gotë me agrume të shtrydhura mund të duket e shëndetshme, por nuk është kështu. Agrumet janë shumë acidike dhe duke i konsumuar ato gjatë ose menjëherë pasi vakti kryesor rrit formimin e acidit që mund të shkaktojë disa probleme të pakëndshme si urth, një ndjenjë të rëndimit në stomak dhe një ngadalësim të përthithjes së lëndëve ushqyese. Thjesht prisni për pak kohë pas vaktit tuaj për të shijuar lëngun tuaj të frutave.

Fasule

© depositphotos.com © depositphotos.com

Fasulet janë të pasura me fibra, kështu që ngrënia e tyre gjatë natës mund të shkaktojë fryrje dhe të zvogëlojë cilësinë e gjumit tek disa njerëz. Është më mirë të jeni të kujdesshëm me këtë produkt. Fasulet janë ushqimi i përsosur për një drekë ose darkë të hershme: në këtë mënyrë të gjithë përbërësit e dobishëm do të treten, por ju keni më pak të ngjarë të ndiheni të fryrë dhe shumë të ngopur.

Mollë

© depositphotos.com © depositphotos.com

Mollët janë të pasura me fibra dhe përmbajnë acide natyrale që përmirësojnë tretjen dhe funksionimin e zorrës së trashë. Por nëse hani mollë në mbrëmje, acidi i tyre mund të ndërtohet në stomak duke shkaktuar siklet.

Konsumimi i mollëve gjatë natës gjithashtu mund të çojë në formimin e tepërt të gazrave dhe probleme me lëvizjen e zorrëve. Ndodh sepse tretja ngadalësohet gjatë natës dhe kërkon shumë më tepër kohë se çdo ushqim të tretet.

Koha më e mirë për të ngrënë mollë është në mëngjes. Në këtë mënyrë ju mund të stimuloni një lëvizje të zorrëve pas një gjumi të gjatë. Do të jetë veçanërisht e dobishme nëse keni darkuar vonë ose keni ngrënë shumë ushqim jo të shëndetshëm.

Kos

Është më mirë të shmangni ngrënien e kosit me stomak bosh ose para çdo vakti. Kosi përmban acid laktik që mund të ulë aciditetin e stomakut. Do të ngadalësojë tretjen ndërsa jeni duke ngrënë ushqimin tuaj kryesor.

Konsumoni kos rreth 1-2 orë pas vaktit kryesor për të marrë të gjitha përfitimet e acidit laktik për tretjen tuaj. Të paturit e një  sasie të vogël të kosit para se të shkoni në shtrat duket si një mundësi e mirë pasi do ta furnizojë trupin tuaj me proteina, duke kontribuar në zhvillimin e muskujve.