© depositphotos.com © depositphotos.com © depositphotos.com

Dëshirat për ushqim vijnë kryesisht në 2 lloje: selektive dhe jo selektive. Jo-selektive (dëshira për ushqimin në përgjithësi) thjesht mund të nënkuptojë se jeni të etur ose të uritur, por dëshira e përzgjedhur (dëshirë për një produkt specifik) është një mekanizëm kompleks psikologjik dhe kimik që trupi juaj mund të përdorë për t’ju dërguar mesazhe.

Sot, ne kemi përpiluar një listë të dëshirave selektive dhe cili mund të jetë kuptimi i atyre dëshirave, plus ne kemi shqyrtuar dhe pse nuk dëshirojmë fort ushqim të shëndetshëm, në fund të artikullit tonë.

Nëse dëshironi çokollatë

© depositphotos.com © depositphotos.com

Dëshira për çokollatë shpesh lidhet me mungesën e magnezit, i cili nga ana tjetër mund të çojë në ankth dhe depresion. Një studim tjetër ka dëshmuar se duke ngrënë midis 100 dhe 400 gram çokollatë të zezë çdo ditë mund të jetë një mënyrë natyrale për të kuruar depresionin, gjë që mund të shpjegojë edhe dëshirën tuaj për çokollatën.

Fatkeqësisht, çokollatat që janë në dispozicion në supermarkete dhe dyqane të tjera, nuk vlerësohen si çokollatë e zezë dhe përmbajnë doza të larta sheqeri.

Në vend të kësaj: Hani bajame ose, nëse dëshironi, mund të konsumoni çokollata pa qumësht që përmbajnë më shumë se 70% kakao. Nëse mendoni se vuani nga depresioni,lini një takim me mjekun tuaj.

Nëse dëshironi ëmbëlsira

© depositphotos.com © depositphotos.com © depositphotos.com

Ekziston një lidhje e qartë midis mbipeshes dhe mungesës së gjumit, jo vetëm sepse e vështirëson fizikisht humbjen e peshës, por edhe sepse trupi juaj dëshiron sheqerin kur lodheni, siç tregon ky studim. Meqenëse shumica e produkteve me sheqer në dispozicion janë plot sheqer të rafinuar, e bëjnë këtë zakon të ketë pasoja serioze për shëndetin tuaj.

Në vend të kësaj: Zëvendësoni ëmbëlsirat me fruta si qershi, pjeshkë, ose shalqi. Frutat e thata, si rrush i thatë, gjithashtu mund t’ju kënaqin.

Nëse keni dëshirë për të ngrënë djathë

© depositphotos.com © depositphotos.com

Për shkak se djathi është një bombë dopamine, është e vështirë të koptohet dallimi midis një dëshire dhe një varësie të thjeshtë. Nga ana tjetër, nëse në të vërtetë keni një dietë me pak yndyrë dhe ju dëshironi djathë, mund të jetë një shenjë e mungesës së vitaminës A ose D, me të cilën produktet e qumështit janë të pasura.

Në vend të kësaj: Provoni të hani maja ushqyese, e cila përmban vitamina pa shumë yndyrë. Nëse do të hani djathë, atëherë shmangni të ashtuquajturin “djathë plastik” i pranishëm në shumicën e pizzave nga zinxhirëve komercialë dhe provoni ato me më pak yndyrë si fetat ose mocarela di buffala.

Nëse dëshironi patate të skuqura

© depositphotos.com © depositphotos.com © depositphotos.com © depositphotos.com © depositphotos.com © depositphotos.com

… dhe në të vërtetë të gjitha llojet e patateve të skuqura. Kjo dëshirë shumë e zakonshme mund të thotë që ju mungojnë karbohidratet dhe yndyrnat e shëndetshme, veçanërisht omega 3. Frutat janë gjithashtu një burim i lartë i natriumit, pasi ato shpesh janë shumë të kripura dhe mungesa e natriumit mund të shkaktohet nga djersitja e tepërt.

Në vend të kësaj: Zëvendësoni vajin e kanellës jo të shëndetshme që është përdorur për të skuqur patatet tregtare me vaj ulliri. Konsumoni doza më të larta të salmonit, arra dhe avokado. Nëse mendoni se keni mungesë natriumi kontaktoni mjekun tuaj.

Nëse dëshironi pije me gaz

© depositphotos.com © depositphotos.com © depositphotos.com

Pijet popullore me gaz përmbajnë një sasi të lartë kafeine, e cila mund të shpjegojë dëshirën tuaj. Meqenëse ato shpesh përmbajnë sasinë e duhur të kafeinës për t’ju zgjuar pa e kutuar se keni konsumuar shumë kafeinë, shpesh kalon pa u vënë re dhe përfundoni duke u bërë i varur. Një dëshirë për cola gjithashtu mund të thotë që ju mungon kalciumi dhe magnezi në kocka. Fatkeqësisht, cola varfëron kalciumin dhe magnezin, duke krijuar një sekuencë efektesh.

Në vend të kësaj: Shmangni dozat e larta të kafeinës. Pijet me gaz përmbajnë shumë sheqer gjithashtu, gjë që mund të shkaktojë diabet në planin afatgjatë. Nëse jeni të lodhur, mund të hani çokollatë të zezë ose të pini çaj në sasi të moderuar.

Nëse dëshironi akull

Një mallë për akullin mund të thotë që ju keni një mungesë të rëndë hekuri, sipas këtij studimi. Coëtimi me dhëmbë i akullit mund të çojë në një nxitje të vogël mendore, pak a shumë si kafja, e cila shëron lodhjen e shkaktuar nga mungesa e hekurit. Sigurisht, nëse thjesht ngrini një kub akulli të rastit të ngelur nga pija juaj, nuk do të shqetësoheni.

Në vend të kësaj: Filloni të këshilloheni me mjekun tuaj. Nëse mendoni se vuani nga mungesa e hekurit, provoni të hani më shumë fasule dhe spinaq.

Pse nuk dëshirojmë fruta dhe perime?

© Thomas Kelley / Unsplash

Dëshirat, ndryshe nga uria e rregullt, janë të lidhura thellë me psikologjinë. Edhe pse, në të dy rastet, dopamina dhe hormonet lëshohen, të gjitha dëshirat ndajnë nevojën e përsëritur për kënaqësi. Për shembull, shkrirja e çokollatës në gojën tuaj ose një copë sheqeri mund të shkaktojë çlirime të dopaminës në trurin tuaj, gjë që ju jep kënaqësi të menjëhershme.

Kjo metodë e marrjes së kalorive të pasura mund të gjurmohet nga kohërat parahistorike, kur “mezet” ishin një mekanizëm mbijetese në kohën e nevojës. Frutat dhe perimet shpesh nuk i stimulojnë shqisat tuaja.