©depositphotos

Arrat janë të pasura me lëndë ushqyese të dobishme, dhe ato mund të kenë efekte të mahnitshme pozitive në trupin tuaj! Ato mund të ulin rreziqet e disa problemeve shëndetësore, si diabeti dhe sëmundjet e zemrës, të ndihmojnë në parandalimin e kancerit, dhe madje të përmirësojnë shëndetin riprodhues tek burrat.

Ne jemi të dhënë pas dietave të shëndetshme që mund ta bëjnë trupin tonë më të fortë. Në fund të artikullit, ne do t’ju tregojmë gjithashtu se si arrat mund të na sjellin dobi edhe nëse nuk i hamë ato.

Një zemër e shëndetshme

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Nivele të larta të kolesterolit në rrjedhën tuaj të gjakut mund të shkaktojnë probleme në zemër. Arrat përmbajnë disa acide yndyrore që ndihmojnë në uljen e niveleve të kolesterolit LDL dhe triglicerideve, të cilat janë të dëmshme për trupin tuaj. Disa studime tregojnë gjithashtu se arrat mund të ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut. Kjo ndihmon në uljen e rrezikut të sulmit në zemër, goditjes në tru dhe sëmundjeve kardiovaskulare.

Ndihmojnë në humbjen e peshës

© Depositphotos.com

Një studim i vitit 2010 zbuloi se konsumimi i rregullt i arrave është i lidhur me shpenzimin e energjisë gjatë pushimit. Ai gjithashtu tregoi se njerëzit që kishin arra në dietën e tyre, humbnin më shumë peshë se të tjerët. Arrat madje mund të ndihmojnë në zvogëlimin e oreksit tuaj dhe t’ju ndihmojnë t’u rezistoni dëshirave për ushqim.

Rrezik më i ulët i diabetit

© Depositphotos.com

Njerëzit që janë mbipeshë, ka më shumë të ngjarë të kenë nivele më të larta të sheqerit në gjak. Arrat ndihmojnë në menaxhimin e peshës dhe parandalimin e mbipeshes, duke ulur kështu rrezikun tuaj për diabet. Një studim i vitit 2016 zbuloi gjithashtu se konsumimi i vajit të arrës ndihmoi në përmirësimin e nivelit të sheqerit në gjak.

Kocka të forta

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Arrat janë një burim i mirë i bakrit. Mos marrja e mjaftueshme e këtij minerali mund të rrisë rrezikun e osteoporozës. Kjo gjendje i bën kockat tuaja më të holla dhe më pak të dendura, dhe kështu janë më të lehta për tu thyer. Një mineral tjetër i pranishëm në arra është magnezi, i cili është i rëndësishëm për kockat tuaja, sepse i ndihmon ata të thithin kalciumin e nevojshëm për formimin e kockave.

Ulja e rrezikut të disa kancereve

© Depositphotos.com

Konsumimi i arrave mund të ulë gjithashtu rrezikun e kancerit të gjirit, prostatës dhe kolorektalit. Arrat përmbajnë polifenolë elagitannins, të cilët mikrobet tuaja të zorrëve mund t’i shndërrojnë në urolithinë. Këto komponime mund të kenë një efekt anti-inflamator. Ata gjithashtu mund të bllokojnë receptorët e hormoneve në trupin tuaj, gjë që mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit të lidhur me hormonet, si kanceret e gjirit dhe prostatës.

Lëkurë më e mirë

© Depositphotos.com

Arrat përmbajnë vitamina E dhe F që mund të ndihmojnë në mbrojtjen e lëkurës tuaj nga radikalet e lira, të cilat mund të jenë të dëmshme për trupin tuaj. Ato gjithashtu ndihmojnë në parandalimin e rrudhave dhe lëkurës së thatë.

Mbështetje për shëndetin riprodhues të meshkujve

Një diete jo e shëndetshme, që është e pasur me karbohidrate të rafinuara, shoqërohet me funksion të zvogëluar të spermës. Arrat janë të pasura me antioksidantë, të cilat mund të përmirësojnë cilësinë e spermës. Ato gjithashtu mund të mbrojnë spermatozoidin duke zvogëluar dëmtimin e stresit oksidativ që mund të shkaktojë defekte riprodhuese të mashkullit në një proteinë transporti.

Rreziku i zvogëluar i arteriosklerozës

© Depositphotos.com

Arterioskleroza është një gjendje që mund të çojë në sulm në zemër, goditje në tru ose dështim të zemrës. Ndodh kur kolesteroli i oksiduar LDL rritet në arteriet tuaja dhe kështu i ngushton ato. Arrat janë një burim i shkëlqyeshëm i antioksidantëve, të cilat mund të parandalojnë dëmtimin oksidues të kolesterolit LDL, dhe, për këtë arsye, të zvogëlojnë rrezikun e aterosklerozës.

Një zorrë e shëndetshme

© Depositphotos.com

Zorra juaj përmban baktere “të mira” dhe “të këqija”. Bakteret “e mira” ndihmojnë me tretjen dhe shkatërrojnë bakteret “e këqija”. Kur ka shumë baktere të dëmshme në trupin tuaj, mund të çojë në disa probleme shëndetësore, si shtimi i peshës, inflamacioni dhe kanceri kolorektal. Konsumimi i arrave nxit shëndetin e zorrëve dhe rrit sasinë e baktereve të dobishme në të.

Funksionimi më i mirë i trurit

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Arrat mund të ndihmojnë në përmirësimin e aftësive të kujtesës dhe të të mësuarit. Ato gjithashtu mund të ndihmojnë në parandalimin e rënies së aftësisë njohëse dhe sëmundjeve neurodegjeneruese. Ato përmbajnë komponime polifenolike që mund të zvogëlojnë dëmtimin oksidativ dhe inflamacionin në trurin tuaj.

Një dobi tjetër e arrave

 

Ju gjithashtu mund të përdorni arra për të masazhuar duart. Mund të jetë veçanërisht relaksuese dhe e dobishme për ata që shkruajnë ose përdorin shumë miun kompjuterik. Rrotullimi i arrave në pëllëmbën tuaj mund t’ju ndihmojë gjithashtu të lehtësoni stresin.